Tour de France 2009, suspiciuni de dopaj

Hotul neprins, negustor cinstit: Doua noi produse dopante ar fi fost folosite in Turul Frantei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2009, 14:15 Sport | Alte sporturi

Pierre Bordry, presedintele Agentiei Franceze pentru Lupta Antidoping (AFLD), este sigur ca doua noi substante dopante au fost folosite pe durata Turului Ciclist al Frantei, editia 2009, informeaza Le Monde. "Aceste medicamente nu se gasesc inca pe piata, iar testele pentru detectarea lor ar putea fi gata in aceasta toamna", a completat Bordry. Pana in acest moment nu a fost semnalat niciun caz de dopaj pentru editia recent incheiata din competitia franceza.

"Au existat probabil transfuzii sanguine. Sunt convins ca doua produse noi au fost folosite in timpul Turului, doua medicamente care inca nu se gasesc pe piata", a declarat Bordry, citat de Le Monde.

Spre deosebire de anul trecut (atunci cand controalele au fost efectuate de AFLD), in 2009 testele antidoping au fost realizate de Uniunea Ciclista Internationala.

Care sunt aceste substante?

- Hematida este prima substanta din lista celor interzise care ar fi fost folosite in Turul din 2009. Este a treia generatie de EPO (eritropoetina) si permite mentinerea nivelului hemoglobinei. Comercializarea sa este prevazuta undeva pentru anul 2011.

- AICAR este cel de-al doilea medicament, acesta avand rolul de a actiona asupra tesuturilor musculare, ajutand in acest sens la o mai buna ardere a grasimilor. "Am fost de-a dreptul frapat sa vad cat de slabi erau unii dintre participanti", a precizat Bordy.

Testele pentru cele doua substante ar putea aparea in septembrie sau octombrie, dar nu este exclus ca unii dintre rutieri sa fie suspendati (in cazul in care au folosit asa ceva) ulterior (vezi cazul lui Danilo di Luca, cel care a fost gasit pozitiv dupa terminarea ultimei editii din Il Giro).

De asemenea, expertul in lupta antidoping a mai precizat ca in sacii de gunoi ai unei echipe (fara a da insa nume) au fost gasite medicamente puternice, asemanatoare unor substante folosite pentru producerea insulinei, cea care este folosita in mod normal in cazul diabeticilor.


Citeste mai multe despre   





















1447 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Asta pe ce lume traieste (Marţi, 28 iulie 2009, 14:24)

    un roman [utilizator]

    Citez: <<"Am fost de-a dreptul frapat sa vad cat de slabi erau unii dintre participanti", a precizat Bordy. >>

    A vazut el oameni grasi care pedaleaza intre 150 si 200 km pe zi?!

    Ma steptam sa fie mai destept.
    • +2 (4 voturi)    
      dar tu pe ce lume traiesti? (Marţi, 28 iulie 2009, 14:35)

      alt roman [anonim] i-a raspuns lui un roman

      ai vazut tu vreun "schelet" care sa poata "pedala" zilnic distantele alea? Omul a spus clar ca e socat de "cat de slabi erau", si nu de faptul nu depaseau toti 130 de kile.

      nu ma asteptam sa fii mai destept.
      • 0 (0 voturi)    
        M-ai dat gata (Marţi, 28 iulie 2009, 18:13)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui alt roman

        Esti asa de destept de da pe afara desteptaciunea din tine.

        Daca nu poti sa argumentezi fara sa folosesti invective la adresa celui caruia te adresezi eu zic sa taci.

        Asa sunt toti cei care pedaleaza 200 de km pe zi, doar oase, pile si fibra musculara.

        Ai pedalat vreodata macar 100 km pe zi? Poate in masina.
    • 0 (2 voturi)    
      si eu la fel in cazul tau (Marţi, 28 iulie 2009, 14:41)

      a [anonim] i-a raspuns lui un roman

      dat fiind ca omul nu vede ciclisti pt prima oara, e destul de evident ca ce a vrut sa spuna a fost ca unii erau mai slabi decat sunt ciclistii de obicei. asta era sensul in care spunea.

      sunt curios daca gaseste pe cineva din primii 10. pariuri? :)
      • 0 (0 voturi)    
        Asa si (Marţi, 28 iulie 2009, 18:14)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui a

        Nu pot sa fie unii mai slabi decat altii?
        Tu ii vezi pe toti la fel pe strada?!

        Tu gandesti inainte sa te exprimi?
        • 0 (0 voturi)    
          da, gandesc (Miercuri, 29 iulie 2009, 9:28)

          a [anonim] i-a raspuns lui un roman

          da, gandesc, spre deosebire de tine.

          ai ajuns tu, tasti-basti, sa iti dai cu parerea despre unul care face asta zi de zi, ca nu se pricepe. bine ca te pricepi tu. tipic romanului

          si nu te mai chinui sa rapunzi, ca oricum nu zici nimic util.
      • 0 (0 voturi)    
        Lance (Duminică, 2 august 2009, 3:47)

        robert [anonim] i-a raspuns lui a

        Eu zic ca e imposibil sa pedalezi o luna in ritmul asta fara sa fii dopat. Plus ca cei trecuti de 30-35 de ani care mai fac ceva sport stiu cum te doare corpul dupa un joc de fotbal, spre exemplu. Stiu, exista maseuri etc. dar la varsta asta recuperarea dupa 5 ore de pedalat nu se face in juma de zi, ca dupa aia sa o iei de la capat. Cine stie care o fi metoda lui Lance.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Marţi, 28 iulie 2009, 15:22)

      xXx [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Om bun......hai ca sunt si din astia care intradevar sunt foarte slabi....cum naiba Bradley Wiggins dintr-un om de velodrom a ajuns sa tina pasul cu cei care sunt cataratori de ceva timp....hopa peste noapte slabesc 6 kg si apoi urc muntii...si ca sa mai spun ceva Contador cred ca sigur a luat ceva si acum si in 2007 cand tinea pasul si nu numai ca tine pasul dar il si intrecea pe Rasmussen care spuneau astia ca era dopat...hai sa fim seriosi...nu uitati ca Vinokourov a fost prins dopat tot dupa un contratimp cand ii facuse varza pe toti rutierii de contratimp...uitati-va la ce distante venea el la contratimp cum peste noapte a devenit cel mai bun...ganditi-va ca a fost la Liberty Seguros une a fost unul din cele mai mari scandaluri de dopaj......pentru mine Contador e un dopat
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Duminică, 2 august 2009, 0:14)

      Adrian B [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Tocmai ca stie ce vorbeste... a vazut si alti ciclisti si a vazut ca acum sunt mai slabi ca alta data. Poate tie ti se par la fel la televizor dar daca cunosti persoanele e altfel.
  • +3 (3 voturi)    
    Concluzie (Marţi, 28 iulie 2009, 15:34)

    Constantin [anonim]

    Deci concluzia e clara, daca vreti sa slabiti pedalati. Eu am slabit de la 83 la 70 de kg, dupa 4000 de km cu bicicleta facuti in cinci luni. Important este ca sedintele de pedalat sa fie in medie de minim 2 ore.
    • -1 (1 vot)    
      re (Marţi, 28 iulie 2009, 16:08)

      Shk [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      @Constantin >
      Sunte metode mai ortodoxe de slabit, nu trebuie sa pedalezi ca un disperat.
      Lasa-te de baut , fumat si stat in scaun ,pentru inceput :)
      • 0 (0 voturi)    
        Glumesti (Marţi, 28 iulie 2009, 18:16)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui Shk

        Efortul fizic este singura metoda sigura si sanatoasa de a slabi.

        Restul sunt doar abureli.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Marţi, 28 iulie 2009, 19:01)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui Shk

        si daca nu fumez, nu beau si nu stau pe scaun si am 90 de kile, cum slabesc? lumineaza-ma :-)
      • +2 (2 voturi)    
        RE (Duminică, 2 august 2009, 3:15)

        re [anonim] i-a raspuns lui Shk

        Lasa-te tu de fumat, si o sa vezi cat o sa slabesti dup'aia.