Polo/ Romania, printre cele mai bune opt echipe din lume

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 26 iulie 2009, 19:29 Sport | Alte sporturi

Romania, locul 7 la CM
Foto: HotNews.ro
Tricolorii lui Istvan Kovacs au invins selectionata Australiei, scor 7-5, si au reusit sa se califice in sferturile de finala ale Campionatului mondial de la Roma.

Romania a facut parte din Grupa D, reusind doua victorii, in fata echipelor Macedoniei si Italiei, dar au picat testul cu americanii. Nevoiti sa joace meciul de baraj cu Australia, Romania a aratat un joc solid si plin de idei. Apararea a functionat din nou la parametri optimi si Romania s-a impus lejer in fata adversarilor.

Romania si-a atins in acest fel obiectivul: sa fie printre cele mai bune opt echipe de polo din lume! Urmatorul test va fi impotriva castigatoarei mondiale din editia trecuta, Croatia.  

Marcatorii Romaniei: Diaconu (2 goluri), Radu, Kadar (2 goluri), Iosep, Georgescu


Citeste mai multe despre   





















2724 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Felicitari!!! (Duminică, 26 iulie 2009, 20:57)

    media freak [utilizator]

    Asta da performanta de exceptie! Felicitari baietilor si la mai mult! Performanta e cu atat mai notabila daca tinem cont de infrastructura pentru sporturile de natatie din Romania! Bravo baietilor, rusine guvernantilor! Tuturor din 1990 incoace, atat la nivel central, cat si la nivel local!

    P.S. Felicitari si pentru Constatntin Popovici, locul 8 in lume la sarituri de la platforma 10 m, singurul sportiv din lume care se antreneaza sarind pe bureti, da, ati auzit bine... pe bureti. Ca nu sunt bani de bazine olimpice, ci doar de promovari media. RUSINE!!!

    http://www.gandul.info/sport-miscare/cum-se-antreneaza-un-roman-de-top-10-mondial-la-sarituri-in-bazine-fara-apa.html?3941;4681063
    • +4 (4 voturi)    
      . (Duminică, 26 iulie 2009, 21:58)

      sep [utilizator] i-a raspuns lui media freak

      Pai si Ramona Ciobanu s-a antrenat la fel si a obtinut locul 4 la Europenele din 2006. Se stia atunci de acest lucru si tot nu s-au luat masuri. Asa ca la ce sa ne mai asteptam :-)
  • +7 (7 voturi)    
    Extraordinar! (Duminică, 26 iulie 2009, 21:00)

    Pink Panther [anonim]

    Intr-o tara in care bazinele sunt rare precum firele de par ale unui chelos, rezultatele baietilor sunt incredibile.

    Pentru MTS:
    D-na Placinta, nu credeti ca ar merita baietii acestia ceva mai multi bani (cateva procente macar din cei alocati fotbalului)?

    Pentru media:
    Mai multa reclama, pledoarie pentru diversitate in sport nu credti ca ar fi benefic?

    De-ar fi mai muti care sa-si indeplineasca obiectivele in tara asta.
    In sport dar nu numai!

    HAI ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      eu cred (Duminică, 26 iulie 2009, 21:24)

      eroan [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      ca doamna ministru Placinta o sa le vanda la pret promotional niste frumoase costume de prezentare. Ca nah, valoare au demonstrat ca au, e cazul sa arate si elegant, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      Fotbalul nu primeste bani de la... (Luni, 27 iulie 2009, 9:34)

      minos [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      ...bugetul central. FRF se autofinanteaza, echipele sunt private, unele primesc bani de la consilii locale. Nici un leu din bugetul MTS nu pleaca la fotbal.
  • +7 (7 voturi)    
    exceptional !!! (Duminică, 26 iulie 2009, 21:24)

    turistul [anonim]

    e uimitor cum niste sportivi care nu au bazine in care sa se antreneze reusesc asemenea performanta ! cu niste gesturi marunte din partea autoritatilor s-ar putea obtine performante si mai mari in sportul asta. doar un exemplu, am vazut in croatia, in toate oraselele de la malul marii, porti de polo in apropierea tarmului ... si tot timpul erau amatori care jucau polo ... asa ca nu e de mirare ca echipa craotiei e campioana mondiala ... felicitari sportivilor nostri pentru ce au reusit, e absolut senzational !
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 26 iulie 2009, 21:48)

    bla [anonim]

    in sfarsit ati scris despre CM de polo si performanta baietilor! o tara de ligheane suntem, cu infrastructura de lumea a3a in acest sport. meciurile se tin toate in WE, una dupa alta, de dimineata pana seara joaca toate categoriile de varsta.
    in sala de handbal floreasca, cam tot 20 de echipe se antreneaza si programul e scris cu pix albastru (!!) pe o foaie lipita cu scotch pe usa....knd ma gandesc ce face doamna ridzi&co cu banii MTS, in loc sa-i aloce federatiilor, im vine sa plang de ciuda, nu altceva.

    bravo baieti!! sa le tineti piept croatilor!
  • +3 (3 voturi)    
    ..... (Duminică, 26 iulie 2009, 22:56)

    Andrei Munteanu [anonim]

    Este adevarat ca nu avem infrastructura si asta se vede in numarul de sportivi inregistrati la cluburi. Noi, romani, avem talent. Antrenamentele le facem chiar la competitii (vezi cazul lui Popovici-singur a declarat ca l-au ajutat competitiile de anul acesta ca sa-si repete programul) sau multi evolueaza la echipe straine (vezi cazul unor membrii din echipa nationala de polo).


    Acum bafta cu Croatia, campioana en-titre mondiala! Obiectivul vi l-ati indeplinit, deci va puteti intoarce acasa:). Noi va asteptam cu mare respect!
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI!!! (Duminică, 26 iulie 2009, 23:50)

    Adi [anonim]

    FELICITARI!
    Budapesta - aprox 50 bazine olimpice.
    Belgrad - in jur de 25 si intrarea este libera.
    nu mai vorbesc de tari mult mai dezvoltate economic.
    In toata romania - 5 bazine construite pe vremea lu' ceashca, neintretinute si cu dusurile stricate.
    In acest context performanta baietilor este cu atat mai valoroasa.
    Lista rusinii: Iliescu, Nastase, Basescu, Tariceanu, Conatantinescu, parlamescu.. escu.. etc.
    • -1 (1 vot)    
      ma bucur si eu ... (Luni, 27 iulie 2009, 8:07)

      Gábor [anonim] i-a raspuns lui Adi

      dar cum se poate ca antrenorul echipei e ungur si nimeni nu il improasca cu noroi.
      • +1 (1 vot)    
        sportivi (Luni, 27 iulie 2009, 13:20)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Gábor

        Pai avem o lista intreaga cu sportivi exceptionali cu nume unguresti care au castigat medalii pentru Romania. Asa ca probabil cei care iubesc si alte sporturi pe langa fotbal nu fac diferente pe criterii etnice. Atata vreme cat un sportiv alege sa castige competitii pentru Romania, indiferent de etnie, e de admirat.
  • +2 (2 voturi)    
    Si ei tot pe saltele ? (Luni, 27 iulie 2009, 0:39)

    gabriel4west [utilizator]

    Bravo lor !

    Si ei tot pe saltele se antreneaza ???

    Alo, ministerul.......
  • 0 (0 voturi)    
    Jos (Luni, 27 iulie 2009, 1:31)

    Deci [anonim]

    Sa inteleg ca si poloistii se antreneaza pe saltele? :-< Jos triada groazei Ridzi-Udrea-EBA!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari!!!! (Luni, 27 iulie 2009, 2:22)

    Polo [anonim]

    Bravo !!!Succes fantastic !!!
    Ma amuza cum nimeni nu aduce vreun credit antrenorului.Findca-i ungur?:-)))) D-ne fereste, nici nu vreau sa ma gandesc la sa ceva...:-))))
  • 0 (0 voturi)    
    resultate (Luni, 27 iulie 2009, 4:34)

    houla-hop [anonim]

    Toata admiratia ptr Baietii de la POLO.....FELICITARI BAIETILOR....FELICITARI lui C.POPOVICI....Bravo BAIETE...SE POATE....si cred ca si sansa are rolul ei....DAR PREGATIREA E....PRIMORDIALA......BRAVO!!!!.....si inca un BRAVO mare unui cititor care a "parafat" cu niste cuvinte fantastice aceste ispravi...BRAVO media freak!......AR FI DE DORIT CA PE TOATE SITE-URILE, ROMANII SA LASE LIMBAJUL DE "LEMN" PRIN CRASME, ACASA, IN CIRCULATIE....SI SA FIE MAI RASPUNZATORI PRIVITOR LA CEEA CE SCRIU.....BRAVO MEDIA FREAK! TOATA STIMA DIN PARTEA MEA!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Luni, 27 iulie 2009, 8:14)

    florian [anonim]

    F E L I C I T A R I !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    polo (Luni, 27 iulie 2009, 12:00)

    adi [anonim]

    bravo istvan kovacs , bravo echipei !
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 27 iulie 2009, 12:25)

    romani [anonim]

    Felicitari baietilor si antrenorului! Ne mandrim cu voi!
  • +1 (1 vot)    
    Alo ! Doamna Ridzi ? (Luni, 27 iulie 2009, 14:40)

    D.Lavrancea [anonim]

    Nu-ti crapa obrazul de rusine pe acolo pe unde esti ? Sper la DNA .