Ciclism/ Campioana mondiala, Zinaida Stahurskaia a decedat calcata de o masina in timp ce se antrena

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Vineri, 26 iunie 2009, 12:18 Sport | Alte sporturi

Castigatoarea Turului Frantei din 2002, ciclista Zinaida Stahurskaia a murit calcata de o masina, in timp ce se antrena cu bicicleta pentru viitoarele competitii. Ciclista bielorusa locuia in Italia, dar a decis sa se antreneze in Belarus pentru a scapa de caldura din sudul Europei. "Stahurskaia a fost calcata de un jeep Honda in timp ce circula cu bicicleta la kilometrul 94, pe drumul ce uneste Vitebsk de Gomel", a anuntat agentia rusa Interfax.

Automobilul, condus de un cetatean rus, a accidentat-o pe Stahurskaia, campioana mondiala in proba de fond in 2000, desi aceasta se afla pe banda opusa. Antrenorul sportivei, Vladímir Pecherin, care mergea cu masina in spatele ei, a fost nevoit sa vireze brusc pentru a nu se ciocni si el de jeep, a relatat agentia spaniola EFE.

Stahurskaia, castigatoarea a numeroase etape din Turul Frantei si Turul Italiei, a facut o pauza de doi ani, intre 2006-2008, fiind suspendata in urma rezultatelor pozitive ale controalelor antidopaj.


Citeste mai multe despre   






















2395 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Anti-ciclism in partea esticA a Europei... (Vineri, 26 iunie 2009, 12:31)

    Ciclistul [anonim]

    ...mulTi conducAtori auto considerA cA cicliStii nu au ce cAuta pe drumurile publice. Unii chiar cred cA este de datoria lor sA ii Invete o lecTie pe cicliSti, buSindu-i intenTionat sau ImpingAndu-i Intr-un SanT...

    ...se intAmpla des in RomAnia. CiciliStii iau riscuri mari IncumetAndu-se pe drumuri In multe TAri din Europa...
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 26 iunie 2009, 12:45)

      mcradu [anonim] i-a raspuns lui Ciclistul

      lasand la o parte tragedia...tu te crezi interesant cu scrisul tau?
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Vineri, 26 iunie 2009, 13:02)

        endrw [anonim] i-a raspuns lui mcradu

        =))=)) hai ca asta e buna :))
      • 0 (2 voturi)    
        Diacritice (Vineri, 26 iunie 2009, 14:19)

        George Hari Popescu [utilizator] i-a raspuns lui mcradu

        A vrut si omul sa scrie corect in limba romana, adica cu diacritice si site-ul nu l-a lasat. Cita rautate, trai-ti-ar!
    • -2 (4 voturi)    
      da? (Vineri, 26 iunie 2009, 13:26)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Ciclistul

      Dar tu cand mergi linistit cu masina si vrei de exemplu sa virezi la dreapta pe o strada si te asiguri fata stanga ca nu vine nimic si ce sa vezi? Surpriza un biciclist sau motociclist vine prin dreapta ta si fie ca vireaza si el dreapta fie ca merge inainte si iti taie calea. Nu am nimic cu biciclisti si motociclisti dar de exemplu motociclistii ar trebui sa mearga pe mijlocul benzii ca si o masina normala. Mi s-a intamplat ca mergeam pe un drum cu 2 benzi eu fiind pe banda din dreapta si pe banda din stanga erau alte masini si am vrut sa feresc o groapa care era in partea dreapta si cand sa trag de volan stanga ma trezesc cu un motociclist langa mine desi eu stiam ca distanta pana la masina din stanga este de cam o jumatate de metru.
      Daca il loveam pe motociclist eu eram de vina nu?
      O alta intamplare tot asa circulam pe un drum cu 2 benzi si era liber total in schimb pe contrasens era o coada infernala de masini pe ambele sensuri si ce sa vezi frate ma trezesc ca imi vine pe banda mea din fata un motociclist cam cu 50-60 Km/h. Il clansonez din timp si nimic. Ce sa fi facut? Sa il iau frontal pe capota si apoi sa nu am constiinta impacata? Nu frate am tras pe banda din dreapta si am evitat accidentul frontal ca deh baiatul se grabea tare ... Macar daca tot venea pe contrasens si vedea ca vine masina din fata putea sa mearga si el cu vreo 10 KM/h in caz de ceva sa poata intra inapoi pe banda lui intre masini...
      • +2 (2 voturi)    
        Sfat (Vineri, 26 iunie 2009, 14:15)

        finlandezul [anonim] i-a raspuns lui calin

        Calin, cel mai prudent este sa-ti formezi reflexul de a verifica retro si unghiul mort in dreapta chiar si la viraj la dreapta de pe banda din dreapta. Nu stiu cum e in Ro dar in occident sint drumuri care au piste de bicicleta la dreapta celei mai din dreapta benzi pentru masini (sau chiar pista pe jumatate de trotuar) si daca lovesti un biciclist sau moped pe o astfel de pista atunci cind faci la dreapta e vina ta.
        O intrebare. de ce ai nevoie sa te asiguri fata _stinga_ cind virezi la dreapta?
        In rest foarte bine ai procedat cu motociclistul. E enervant intr-adevar dar mai bine lasi de la tine ..
        • 0 (0 voturi)    
          Cedeaza trecerea (Vineri, 26 iunie 2009, 20:37)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

          Din stanga poate veni o masina, si s-ar putea sa fie nevoie sa-i cedezi trecerea.

          In functie de cum e desenat drumul cu prioritate pe panoul suplimentar e posibil sa fie nevoie sa cedezi trecerea la toata lumea, inclusiv la cei care vin din stanga si din fata cand faci dreapta.

          Caz in care un motocicilst / biciclist care te depaseste prin dreapta intr-o intersectie aglomerata e tot ce iti mai lipseste...
        • 0 (0 voturi)    
          Nu esti tu stapanul drumurilor (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 13:22)

          PedaGogu [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

          In Germania si probabil majoritatea tarilor unde oamenii, chiar cu situatie financiara onorabila, folosesc bicicleta si nu gipanul, esti obligat sa te asiguri, atunci cand virezi la dreapta, ca nu tai calea unui biciclist. Si nu se supara nimeni de chstia asta. Si nu generaliza comportamentul biciclistior ca fiiind agresiv pentru ca 2-3 din ei se dau artisti - gasesti usor 20-30 de masteri ai volanului care chiar dau peste tine cand circula pe contrasens.
      • 0 (2 voturi)    
        ai auzit de oglinzi? (Vineri, 26 iunie 2009, 16:17)

        adi [anonim] i-a raspuns lui calin

        daca te uiti in drepta ta vei vedea ca ai oglinda retrovizoare. pe care oglinda ai face bine sa o folosesti si sa te asiguri.
        si oricum tu stii inainte ca vei face la dreapta, deci vei depasi biciclistul si apoi ii vei taia fatza, nu? si te vei supara ca a intrat in tine.

        Asa ca domnu' Calin, casca bine ochii dupa biciclisti, riscul lor este mult mai mare, pe cand tu te alegi cu portiera zgariata...
        • 0 (0 voturi)    
          asa (Vineri, 26 iunie 2009, 21:03)

          calin [anonim] i-a raspuns lui adi

          Pai bine frate eu cu masina pot sa astept sa dau prioritate la toti (avand semnul de stop) dar ala cu bicicleta nu?
          Tin sa mentionez ca nu era nici o pista de bicicleta si in plus e un drum din cartier unde sunt parcate masini si totul e ingust.
          Intrebarea mea ar fi de ce nu se pune o regula ca sa stie si biciclistii cateva reguli de circulatie?
          Si repet ala cu bicicleta nu poate sa mai stea 30 de secunde in spatele meu si apoi sa treaca si el si la randu-i sa se asigure?
        • 0 (0 voturi)    
          da (Vineri, 26 iunie 2009, 21:12)

          calin [anonim] i-a raspuns lui adi

          Frate ai facut ceva teste pentru permisul auto? Te-ai uitat in poze cui trebuie sa dai prioritate intr-o intersectie? Ai vazut poze in care apar si biciclisti? Crede-ma ca sunt. Si si ei trebuie sa circule dupa aceleasi reguli de circulatie atata timp cat merg pe drumurile puplice si nu pe pista de biciclisti!
          Inca ceva... Daca eu ma duc pe drum cu prioritate si intr-o intersectie trece prin fata mea un biciclist si il lovesc eu is de vina ca mergeam pe drumul cu prioritate si nu am fost atent la biciclisti nu?
    • -4 (4 voturi)    
      la santuri cu voi, ca de canal nu mai avem nevoie (Vineri, 26 iunie 2009, 13:42)

      zweistein [anonim] i-a raspuns lui Ciclistul

      Regulamentul Rutier specifica la Art 161, alin 1 punctul i:
      Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce pot fi folosite;

      Deci se pare ca, in majoritatea cazurilor (mai putin pe drumurile din munti unde nu prea exista acostament sau poteca paralela) chiar nu aveti ce cauta pe drumuril publice.

      De asemenea mai aflam din acelasi Regulament ca biciclstilor le este interzis:

      -sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent - reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;

      Desigur 1 din 10 biciclisti are astfel de elemente.

      Incadrarea pe benzi, mainile pe ghidon, etc nici nu le mai discutam.
      • +2 (4 voturi)    
        Legi (Vineri, 26 iunie 2009, 14:21)

        George Hari Popescu [utilizator] i-a raspuns lui zweistein

        Dar unde zice in codul ala ca poti parca pe pista pentru biciclisti? Dar in codul ala zice ce inseamna poteci practicabile?

        Eu te sfatuiesc sa te obisnuiesti cu biciclistii pe strada. Strada este si a lor si a motociclistilor, nu numai a nesimtitelor de masini care ne sufoca.
      • +3 (3 voturi)    
        amice.... (Vineri, 26 iunie 2009, 14:22)

        un oarecare [anonim] i-a raspuns lui zweistein

        / cu o asemenea mentalitate iti doresc sa ai copii si sa cunoasca intrafic copilul tau pe bicileta pe unul ca tine.
        numai bine!
      • +2 (4 voturi)    
        Pentru cocalari! (Vineri, 26 iunie 2009, 14:29)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui zweistein

        Ai cumva Jeep si esti foarte smecher? Mori! Se vede ca nu ai calcat prin Europa de Vest unde mersul pe bicicleta este incurajat, exista biciclete publice, exista infrastructura pentru biciclisti si acestia sunt respectati in trafic.

        Intr-adevar, biciclistul trebuie sa respecte conduita necesara si sa actioneze intr-un mod responsabil in trafic, sa poarte elemente fluorescente si lumini de semnalizare.

        Guvernantii nostri nu fac nimic pentru asta si sunt convins ca suntem cam pe la acelasi nivel cu Belarus in ceea ce priveste infrastructura si mentalitatea rutiera.

        Multumesc pe aceasta cale crizei care a reusit sa mai scaota fumurile din capul smecherilor care si-au lipit de maini un volan al unei masini 4x4 pentru care din "pacate" nu a mai avut bani sa plateasca ratele. Sper ca din frustrare sa nu mai iasa din casa ca sa-si mai etaleze bunastarea materiala, eventual sa-si si puna capat zilelor. Dar sunt convins ca ramane tot de datoria noastra sa ne ferim de acesti generatori de frustrare care refuza sa paraseasca jocul cu Lumea si ne deranjeaza de la bunul mers al lucrurilor.
      • +2 (4 voturi)    
        bine ca esti tu destept (Vineri, 26 iunie 2009, 14:37)

        fane peco [anonim] i-a raspuns lui zweistein

        pana sa ajungi la litera i, trebuia sa cistesti litera c) "Se interzice conducatorilor de biciclete sau mopede sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;" ... deci nu e vorba numai de drumurile de munte

        cat despre lasarea serii... chiar daca nu poarta asa ceva este problema lui, problema ta este sa ii dai prioritate
      • 0 (2 voturi)    
        ia codul si sterge-te cu el (Vineri, 26 iunie 2009, 16:21)

        adi [anonim] i-a raspuns lui zweistein

        pun pariu ca mergi cu masina si pana la coltul strazii ptr paine, esti un burtos, claxonezi tot ce vezi pe geamul masinii tale de cocalar si cand vezi un biciclist/motociclist incerci sa-l obstructionezi...
        ca sa nu mai zic ca imaginea degetului tau mic o vezi si cand mergi la toaleta, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Sport (Sâmbătă, 27 iunie 2009, 15:06)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui zweistein

        Eu am inceput sa merg regulat cu bicicleta acum 2 ani. Am 1.75 inaltime si de la 83 de kg. am ajuns la 70 facand in jur de 4000 de km/an cu bicicleta. Pe langa scaderea in greutate am si o conditie fizica de invidiat si o pofta extraordinara de viata pe care de altfel, orice sport practicat cu pasiune ti-o da.
        Pentru a evita traficul plec, cu bicicleta, cum se lumineaza de ziua si aleg rute mai putin circulate si bine asfaltate. O astfel de ruta este Ploiesti-Varbilau-Bertea-Pietriceaua-Telega-Plopeni-Ploiesti in jur de 100 de km. Pentru mine, un astfel de traseu facut cu bicicleta, de la 5:30 la 9:30 dimineata, este un mod perfect de ati incepe o zi de weekend.
  • +5 (5 voturi)    
    tot romani.... (Vineri, 26 iunie 2009, 14:29)

    Eduard [anonim]

    Sectiunea comentarii s-a imbolnavit altfel nu se pot explica aceste comentarii la un articol care anunta decesul unui sportiv de exceptie.
    Sa citesti articolul si apoi sa citesti eculubratiilor unuia care vrea sa vireze la dreapta si sa se asigure doar din stanga, iar altul care face radiografia codului rutier romanesc probabil pentru a intelege accidentul din Bielorusia, depaseste normalitatea actului de a comenta.
    Cred ca si altii vor renunta la hotnews.....pastrati-l pentru voi, comentatorilor.....
    Si asteptati un articol despre fotbal cu Becali.....ca ciclismul nu e de voi.
    • +1 (1 vot)    
      aha (Vineri, 26 iunie 2009, 21:09)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Eduard