Pugilistul roman Adrian Diaconu a fost invins la puncte, sambata dimineata, de catre canadianul Jean Pascal, decizia arbitrilor fiind unanima (scor 115-112, 116-112, 116-111). In urma acestei infrangeri, romanul a pierdut titlul mondial in versiunea WBC la categoria semigrea. Partida din Centre Bell (Montreal) a fost dominata in mare parte de Pascal, acesta fiindu-i superior Rechinului fizic, dar mai ales tactic. Desi a inceput disputa mai bine, Adrian a fost trimis la podea in runda a-V-a, romanul incercand fara succes in reprizele urmatoare sa-l depaseasca la puncte pe Jean.

Dupa o partida deosebita, Pascal ajunge in sala de conferinta complet epuizat si deshidratat, primul lucru pe care l-a facut fiind acela de a consuma o cantitate semnificativa de apa.

In Bell Centre din Montreal au fost 13.659 de spectatori.

Vezi aici comentariul Live Text al partidei:

Runda XII: Romanul a mizat totul pe cartea atacului, incercand sa-l faca KO pe canadian. Pascal s-a aparat insa inteligent si a reusit sa incheie meciul in picioare

Runda XI: Diaconu domina clar repriza, romanul reusind o serie buna de lovituri. Canadianul s-a aparat totusi eficient, limitand proportiile scorului in aceasta runda.

Runda X: Pascal este superior atat fizic cat si tactic romanului, incercarile acestuia de a-l ataca decisiv fiind sortite esecului. Canadianul are o mobilitate mai buna in ring, avand un plus de energie pe final de repriza.

Runda IX: Diaconu loveste din toate pozitiile, dar nu decisiv, de multe ori directele sale fiind nepunctate.

Runda VIII: Pascal pare sa aiba o viteza superioara, lucru care-l ajuta sa se mentina in avantaj pe tabela. Romanul se arunca cu disperare in atac stiind ca scorul ii este defavorabil.

Runda VII: Canadianul este constient de faptul ca se afla intr-un usor avantaj si incearca cu tot felul de tertipuri sa refuze lupta (il tine cu bratele de multe ori pe roman, fiind de altfel si avertizat de arbitru). Adrian este taiat deasupra ochiului stang.

Runda VI: Cu toate ca a fost trimis la podea, Adrian a reusit o serie impresionanta de lovituri. Repriza a fost una destul de echilibrata.

Runda V: Pascal il trimite la podea pe Diaconu gratie unei puternice lovituri de stanga. Cu toate acestea, romanul s-a ridicat rapid, iar repriza a terminat-o in atac. Publicul este in delir, sala strigand Pascal, Pascal!

Runda IV: Marc Ramsay, antrenorul lui Pascal, este multumit de cum a luptat elevul sau pana acum, canadianul reusind o lovitura puternica care si-a atins tinta (capul lui Adrian). Romanul prefera sa duca lupta spre marginile ringului.

Runda III: Pascal are o garda buna, dar romanul reuseste prima combinatie de lovituri. Disputa este una antrenanta, publicul savureaza lupta.

Runda II: Romanul incearca sa fie mai periculos, Pascal are un usor avantaj al loviturilor, canadianul lansand o serie buna impotriva lui Adrian. Box de calitate in Bell Centre conform comentatorilor canadieni.

Runda I: Pascal se misca destul de bine in ring si evita in ultimul moment o directa de dreapta a romanului. Canadianul ajunge foarte usor aproape de adversar, dar cu toate acestea Diaconu a avut initiativa.

La cateva minute dupa canadian a intrat in ring si Adrian Diaconu, romanul fiind aplaudat la scena deschisa

5.03 Jean Pascal intra in ring pe un joc de lumini si in aplauzele publicului

4:30 Pe ecranele din Centre Bell sunt prezentate imagini din vestiar cu cei doi pugilisti, impresia generala fiind aceea ca romanul Adrian Diaconu are mai multi sustinatori decat Pascal.