Kaiac-canoe / O medalie de aur si doua de bronz pentru Romania la Cupa Mondiala

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2009, 18:52 Sport | Alte sporturi

Chirila si Cuculici, aur pentru Romania la Cupa Mondiala
Foto: AGERPRES
Reprezentativa Romaniei la Cupa Mondiala de Kaiac-Canoe 2009 din Racice, Cehia a obtinut trei medalii: una de aur si doua de bronz. Tricolorii au obtinut dupa trei zile de competitie (8-10 mai) 77 de puncte si s-au clasat pe locul al saptelea, din 29 de tari participante. La Canoe masculin, tara noastra s-a clasat pe locul al doilea, obtinand 55 de puncte.

Medalia de aur a fost adusa Romaniei de cuplul Iosif Chirila / Andrei Cuculici, la proba de canoe dublu 1.000 m. In cadrul aceleiasi probe, Nicolae Bogdan si Ciprian Popa au obtinut medalia de bronz. Cea de-a treia medalie a Romaniei de la Cupa Mondiala a fost obtinuta de Iosif Chirila, la proba de canoe 5.000 m.
 


Clasamente pe tara:

Medalii:  

1. Polonia - 7 medalii (4 aur, 3 bronz)
2. Belarus - 6 medalii (2 aur, 3 argint, 1 bronz)
3. Rusia - 4 medalii (1 aur, 1 argint, 2 bronz)
7. Romania - 3 medalii (1 aur, 2 bronz)

Puncte pe tara:

1. Belarus 149 puncte
2. Polonia 142 puncte
3. Rusia 106 puncte
..............................................................

7. Romania 77 puncte


Canoe Masculin:

1. Belarus 90 puncte
2. Romania 55 puncte
3. Rusia 54 puncte

Kaiac Masculin:

1. Belarus 53 puncte
2. Franta 44 puncte
3. Danemarca 43 puncte
.............................................

11. Romania 20 puncte


Kaiac Feminin:

1. Polonia 88 puncte
2. Rusia 41 puncte
3. Japonia 39 puncte
..................................................

19. Romania 2 puncte



Clasamente probe:


CANOE:

Masculin:

C1 500 m

1. Vadim Menkov (Uzbekhistan) - 1:47.420
2. Dzianis Harazha (Belarus) + 00.296
3. Jevgenij Suklin (Lituania) + 00.416

..........................................................................

6. Florin Mironcic (Romania) + 02.993

............................................................................

8. Silviu Simiocenco (Romania) + 04.576


C1 1.000 m

1. Mathieu Goubel (Franta) 4:06.159
2. Vadim Menkov (Uzbekhistan) + 01.844
3. Marcin Grzybowski (Polonia) + 03.520

.............................................................................

9. Florin Mironcic (Romania) + 21.912


C1 5.000 m

1. Marcin Grzybowski (Polonia) - 20:57.5
2. Pavel Petrov (Rusia) + 00.5 secunde
3. Iosif Chirila (Romania) + 33.1 secunde

................................................................

6. Ciprian Popa (Romania) + 47.3 secunde



C2 500 m:

1. Evgheny Ignatov / Ivan Shtyl (Rusia) - 1:38.974
2. Bertrand Hemonic / William Tchamba (Franta) + 00.810
3. Andrei Bahdanovich / Aliaksandr Bahdanovich (Belarus) + 01.780

..................................................................................................

5. Iosif Chirila / Andrei Cuculici (Romania) + 02.570

...................................................................................................

9. Ciprian Popa / Nicolae Bogdan (Romania) + 08.306    


C2 1.000 m

1. Iosif Chirila / Andrei Cuculici (Romania) 3:51.038
2. Andrei Bahdanovich / Aliaksandr Bahdanovich (Belarus) + 00.076
3. Nicolae Bogdan / Ciprian Popa (Romania) + 01.819


C4 1.000 m

1. Aliaksandr Bahdanovich / Andrei Bahdanovich / Dzianis Harazha / Aliaksandr Zhukouski (Belarus) 3:32.083
2. Serik Mirbekov / Mirziyodjon Hojiev / Merey Medetov / Gerasim Hochnev (Uzbekhistan) 01.340
3. Pawel Skiwronski / Lukasz Woszczynski / Przemyslaw Kaczmarek / Arkadiusz Tonski (Polonia) + 01.976

..........................................................................................................

6. Silviu Simiocenco / Andrei Cuculici / Florin Mironcic / Florin Comanici (Romania) +13.888


KAIAC:

Masculin:

K1 5.000 m

1. Aleh Yurenia (Belarus) - 18:09.0
2. Adam Van Koeverden (Canada) + 00.2 secunde
3. Maximilian Benassi (Italia) + 03.0 secunde

.............................................................................

12. Ionut Anghel (Romania) + 01:09.6


.........................................................

22. Vasile Stefan (Romania) + 02:34.9



K2 masculin 500 m

1. Vadzim Makhneu / Raman Piatrushenka (Belarus) - 1:28.645
2. Ondrej Horsky / Jan Sterba (Cehia) + 00.290
3. Krists Straume / Aleksejs (Letonia) + 00.370
4. Iustin Porcarasu / Petrus Gavrila (Romania) + 00.813


K2 masculin 1.000 m

1. Olivier Cauwenbergh / Bob Maesen (Belgia) 3:26.037
2. Stanislau Strelchanka / Siarhei Findzukevich (Belarus) + 00.076
3. Vasile Stefan / Ionut Anghel (Romania) + 01.060


Feminin:

K1 feminin 5.000 m

1. Bridgitte Hartley (Africa de Sud) 20:10.1
2. Maryna Paltaran (Belarus) + 00.1
3. Roxana Ana Lehaci (Austria) + 00.4

................................................................

22. Maria Gheorghita (Romania) + 01:57.8


K4 feminin 500 m

1. Marta Walczykiewicz / Sandra Pawelczak / Malgorzata Chojnacka / Ewelina Wojnarowska (Polonia) - 1:33.898
2. Juliana Salakhova / Natalia Lobova / Anastasia Lavrova / Anastasia Sergeeva (Rusia) + 00.473
3. Svetlana Kudinova / Natalia Borisova / Svetlana Naumenko / Alexandra Tomnikova (Rusia) + 02.290

..........................................................................................................

9. Maria Gheorghita / Iuliana Paleu / Nicoleta Tertis / Marina Braga (Romania) + 09.529 


Citeste mai multe despre   





















1165 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 10 mai 2009, 20:58)

    Ion I [anonim]

    Felicitari pentru succes echipelor si mult noroc in continuare... multumim!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Luni, 11 mai 2009, 0:47)

    rpd [anonim]

    Felicitari si bafta in continuare.


Abonare la comentarii cu RSS



ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version