Decathlon vine in Romania

de M.C.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 13:30 Sport | Alte sporturi

Decathlon in Romania
Foto: Decathlon
Cel mai mare distribuitor european de produse sportive intra si pe piata romaneasca propunindu-si sa faca “sportul accesibil pentru toata lumea”. Decathlon va deschide, pe 2 aprilie, un prim magazin in centrul comercial Militari din Bucuresti, in urma unei investitii de circa trei milioane de euro.

“Cum este sa deschizi, in vremuri de criza, un magazin sportiv intr-o tara cunoscuta pentru interesul minim pentru miscare”?. La aceasta intrebare, Fabrice Beschu, directorul pentru Romania al Decathlon zimbeste subtire. Spune totusi ca aceste lucruri il intereseaza mai putin si ca este convins ca retailerul francez de echipament sportiv va avea succes.
“Avantajul nostru este ca oferim produse de calitate la preturi convenabile.

In plus, vom aduce sportul in strada, vom incerca sa atragem oamenii”, spune Bechu. Acesta exemplifica cu o strategie proprie de marketing: in fata magazinului vor fi organizate evenimente demonstrative, iar cei interesati vor fi incurajati sa testeze gratuit echipamentul si produsele sportive.

“De-a lungul a 30 de week-enduri vom amenaja standuri unde oamenii vor putea practica – sub indrumarea unor instructori autorizati – escalada sportiva, fitness, alergare, arte martiale etc”, spune Fabrice Beschu.

Totodata, Decathlon incearca sa se diferentieze prin personalul calificat (sunt deja angajate 80 de persoane care beneficiaza de training specializat) ca si prin oferirea de servicii de reparatii, intretinere sau personalizare a unor produse.

Magazinul Decathlon va oferi peste cinci mii de articole, sub marci proprii si branduri cunoscute de echipament sportive, din nu mai putin de 60 de sporturi.
“Nu stiu exact ce sortimente vor fi cele mai vindute, insa eu estimez ca romanii se vor orienta in primul rind spre sporturile de echipa (desigur, fotbalul), apoi spre echipament de munte, fitness, pescuit, ciclism”, considera Bechu.

Conform sefului Decathlon Romania, nu exista o estimare privind cifra de afaceri preconizata in primul an, iar posibilele planuri de extindere – sunt vizate alte opt orase mari din tara – depind totusi de evolutia primului magazine din Bucuresti.
Decathlon este cel mai mare retailer european de echipament sportiv si al treilea la nivel mondial, fiind prezent in 15 tari, cu peste 400 de magazine.

Compania franceza ofera marci proprii sau ale altor producatori cunoscuti din sporturi care se pot imparti in citeva mari categorii: activitati outdoor (camping, turism montan), sporturi de echipa, sporturi nautice, fitness si alte sporturi (tenis, golf, badminton). Toate produsele sunt oferite sub marca Decathlon sau sub sub-marci specifice: Kalenji, Quechua, Tribord sau Geologic.

Piata romaneasca a retailerilor de echipament sportiv nu este extrem de dezvoltata, fiind prezente aici doar doua mari retele: Intersport (Grecia) si Hervis Sports (Austria) in timp ce ceilalti producatori (Adidas, Nike, Lotto etc) sunt prezenti prin intermediul unor magazine in sistem de franciza.


Citeste mai multe despre   






















11844 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    magazin propriu (Luni, 2 martie 2009, 13:47)

    Decathlon [anonim]

    Adidas, Nike, Lotto, sunt toate deschise in sistem franciza, Nike tot de catre niste greci.

    Nici una din aceste firme nu au deschis cvea oficial si direct in Romania, si nici nu prea o fac prin lume, ci lucreaza prin dealeri autorizati.

  • +5 (5 voturi)    
    In sfarsit (Luni, 2 martie 2009, 13:52)

    him [anonim]

    au ajuns si in Romania!!! Adio, Himalaya(magazinu`)! Adio, Salomon! Adio, Montrek! Cu tot cu preturi nejustificate!
    • +2 (2 voturi)    
      relax (Luni, 2 martie 2009, 14:59)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui him

      Stai sa vedem exact ce va fi in magazin, ca eu de ieftiniri nu am auzit niciodata in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Te bucuri degeaba (Luni, 2 martie 2009, 16:14)

      hgghg [anonim] i-a raspuns lui him

      Magazinele "Decathlon" sunt din aceeaşi clasă cu magazinele "Intersport". Adică vând marfă proastă şi ieftină (nu mă refer la Intersport din România, care vinde marfă proastă şi destul de scumpă) şi au câteva mărci proprii sub care se vând produse foarte ieftine de o calitate îndoielnică. Cum ar fi "Quechua" la Decathlon şi "McKinley" la Intersport. Însă s-ar putea să ai dreptate că magazinelor de echipamente montane de calitate, ca cele numite de tine, să le scadă vânzările. Mai ales că acum toate au început să aducă şi produse "no name" de doi lei, gen "Milo" şi "Hannah" sau produse de marcă contrafăcute. În orice caz, eu nu m-aş încumeta să dorm iarna la peste 4000m într-un cort "Quechua" cu un sac de dormit de aceeaşi factură. Prefer MSR-ul meu.
    • -1 (1 vot)    
      Un nou magazin pentru cocalari (Luni, 2 martie 2009, 19:43)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui him

      O sa faca afaceri bune in Romania la cati cocalari sunt aici. Marfa pentru cocalari si giboni.

      Ca doar n-o sa fie cumparate produsele de aici pentru activitati de cultura fizica (sportive).

      PS: De acord cu hgghg => nu e o reprezentanta ci un dealer pentru o tara ca Romania, probabil axat pe distributia produselor proaste la supra-pret (daca o sa comparam cu preturile de afara).
  • +1 (1 vot)    
    Am fost la Decathlon.. (Luni, 2 martie 2009, 16:39)

    ttt [anonim]

    ...in Belgia, si e extrem de avantajos.
    Au atat marci proprii, foarte ieftine, dar si din cele mai cunoscute care costa mai mult.
    Cel in care am fost arata ca un supermarket imens in care gasesti echipament pentru toate sporturile. Si la niste preturi foarte foarte mici.
    Nu aveam bani la mom respectiv, asa ca am dat entru niste adidasi de jogging 10 Euro. Pot sa spun ca sunt cei mai comozi adidasi in care am alergat:)
    E clar ca o sa scoata cativa competitori de pe piata!
    Oricum mi se pare ca in Romania se practica foarte putin sport. Scazand preturile, poate se misca si romanshu' mai mult de acum incolo.
  • +2 (2 voturi)    
    sa fim seriosi (Luni, 2 martie 2009, 18:22)

    phat [anonim]

    Voi chiar credeti ca de-aia nu face lumea sport in Ro? Ca n-aveau bani de echipamente?
    • -2 (2 voturi)    
      de ce nu fac sport romanii (Luni, 2 martie 2009, 19:39)

      Radu S [anonim] i-a raspuns lui phat

      Nu au timp ca lucreaza ca sclavii sa-si duca zilele...
  • 0 (0 voturi)    
    astia pompeaza (Luni, 2 martie 2009, 21:02)

    nicu [anonim]

    doar chinezarii (facute-n vietnam acuma fiindca china a devenit prea scumpa pentru profitul urmarit) pe care pun marcile lor diverse si variate de 2 parale. Nici o marca care se respecta nu mai vinde prin ei. Bazar sau decathlon cam tot acolo e. Mare chestie ...
  • 0 (0 voturi)    
    astia (Miercuri, 17 februarie 2010, 11:22)

    aiuritul [anonim]

    Sunt niste nesimtiti.
    Au produse de slaba calitate.
    Am cumparat de la ei 2 perechi de pantofi si amandoua s-au dezlipit.
    M-am dus la ei si ce credeti ca mi-au zis:Pai daca jucati fotbal cu ei!
    Termenul de garantie era de 2 luni.
    Dupa 1 luna eu am avut dezlipiri la pantofi.Nu au vrut sa respecte garantia.
  • 0 (0 voturi)    
    marfa indoielnica.... (Marţi, 27 decembrie 2011, 19:22)

    seby [anonim]

    am fost si eu intr-un magazin decathlon, marfa prost facuta (quechua domina), in comparatie cu intersport, dar nici asta nu exceleaza il ridica cei de la columbia, adidas in rest chinezarii....as vrea unul de unde pot lua echipamente MSR, EUREKA, The NorthFace, Marmot, Columbia...din astea mai tari calitativ!!!! dar nu exista in romania asa ceva!