Scrima / Romania a obtinut medalia de aur la GP Saint Maur

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 22 februarie 2009, 18:35 Sport | Alte sporturi

Aur pentru Romania la Saint Maur
Foto: AGERPRES
Reprezentativa feminina de scrima a obtinut, duminica, medalia de aur la Grand Prix-ul din Saint Maur (Franta). Ana Maria Branza si colegele ei au invins in finala echipa Poloniei, intr-o partida contand pentru Cupa Mondiala la scrima. La proba individuala, Branza si Maroiu au ocupat pozitia a treia.

Romania a trecut de Italia in sferturi, de Rusia in semifinale, iar in ultima faza a invins Polonia cu scorul de 43-35. Prin aceasta victorie, Ana Maria Branza, Anca Maroiu, Iuliana Macesanu, Simona Alexandru si Simona Deac si-au reusit obiectivul: sa mentina Romania in primele trei echipe ale lumii. Locul al treilea la competitia pe echipe a fost obtinut de Franta, care a invins Rusia, scor 45-40.

La competitiile individuale, Ana Maria Branza si Anca Maroiu au ocupat pozitia a treia, fiind invinse de rusoaicele Anna Sivkova, respectiv Lubov Shutova . Iuliana Maceseanu a ocupat locul 27, Simona Alexandru - 41, iar Simona Deac - 68.


Citeste mai multe despre   























747 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Bravo! Bravo! Bravo! (Duminică, 22 februarie 2009, 18:43)

    MBB [anonim]

    Bravo! Bravo! Bravo! Pacat ca sintem tocati cu 'fotbal'
    romanesc... ... Si cu alte chestii care n-au legatura cu sportul... ... ...
    • +1 (1 vot)    
      liga 1 (Duminică, 22 februarie 2009, 19:04)

      ????? [anonim] i-a raspuns lui MBB

      unde ai fost tocat azi cu fotbal romanesc?
  • +3 (3 voturi)    
    FELICITARI! (Duminică, 22 februarie 2009, 19:55)

    donache [anonim]

    Felicitari sportivelor!
  • 0 (0 voturi)    
    In numele bizonilor, va somez! (Duminică, 22 februarie 2009, 20:45)

    george [anonim]

    Ce sport este asta? Fara minge? Si cu arme albe ca ieri la mall? Si nea Gigi Becali nici nu a auzit de fetele astea si, prin urmare, nu are nici o parere pe care mass media sa ne-o comunice. Motiv pentru care victoria acestor fete nici nu ne intereseaza. Scoateti stirea de pe site!
    • +1 (1 vot)    
      mai bine du-te (Luni, 23 februarie 2009, 7:14)

      cia [anonim] i-a raspuns lui george

      mai georgel anal-fabet ce esti tu! Parca s-a scris faptul ca football-ul este un sport decazut la rangul de sport al prostilor, al capetelor goale, al staruleilor de nici doi bani. Si numai in bicuresti iese taranul sa se dea mare si tare in mall ca asta e la moda peacolo. Iar parerea lu` JIJI chiar atit ma intereseaza ca de ce nu are Badea barba. Ca urmare mai bine du-te si scate-te singur din rindul oamenilor. BIzonule
    • 0 (0 voturi)    
      prostule (Joi, 8 octombrie 2009, 20:06)

      Unu care face scrima [anonim] i-a raspuns lui george

      ba se vede k esti un roman de tot cacatul in loc sa te bucuri k romania se face remarcata si in scrima tu postezi asa ceva,eu practic acest sport si cand am auzit vestea eram la sala la antrenament si vreausa spun ca am tipat in gura mare cand am auzit.un sfat prietenesc......taie-ti gatu si da-ti foc!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    SCRIMA (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:54)

    boldor boghita maria [anonim]

    SCRIMA E CEL MAI TARE SPORT DEE PE PAMANT.CEL PUTIN DIN PERSPECTIVA MEA . SIN NU VORBESC CA INCEPATOR PRACTIC ACEST SPORT DE LA 9 ANI SI NU IM CONVINA A LA STIRILE DIN SPORT SE AUDE DOAR DE FOTBAL HELLO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    NU EXISTA DOAR SPORTUL SI GIGI BECALI!!
    A SI DACA CREDE CINEVA CA SCRIMA E UN SPORT DE TOCILAR NU STIE CE ZICE
  • 0 (0 voturi)    
    un sport superb (Miercuri, 27 mai 2009, 11:08)

    elena [anonim]

    felicitari sportivelor romance!

    ma alatur celor multimiti ca practica acest sport. eu practic la nivel de amator, la un club privat, si ma bucur foarte tare ca cineva s-a gandit sa faca din acest sport unul mai accesibil, si la varste mai inaintate. ma gandesc cu bucurie ca astfel scrima va deveni un sport mult mai cunoscut si din ce in ce mai apeciat.