Romania, campioana balcanica la atletism

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 22 februarie 2009, 14:05 Sport | Alte sporturi

Angela Morosanu, aur la 60 metri
Foto: AGERPRES
Delegatia Romaniei la atletism a ocupat prima pozitie in competitiile de masculin si feminin din cadrul Campionatelor Balcanice de atletism in sala, desfasurate la Pireu, in Grecia. Atletii romani au urcat de cinci ori pe prima treapta a podiumului, iar fetele au obtinut de sapte ori prima pozitie.

La masculin, Romania si-a adjudecat prima pozitie (96 puncte), urmata de Grecia (89 puncte) si Serbia (61 puncte). L aproba feminina pe natiuni, romancele au obtinut 100 puncte. Pe urmatoarele locuri s-au clasat sportivii din Grecia (94 puncte) si Serbia (79 puncte), informeaza evz.ro.

Rezultate la feminin:

60 metri: 1. Angela Morosanu (Romania) 7.48; 2. Georgia Kokloni (Grecia) 7.48; 3 Jelena Subotic (Serbia) 7.51

400 metri: 1. Ana Maria Ionita (Romania) 55.35; 2. Klodiana Shala (Albania) 55.65; 3. Milita Gheorghieva (Bulgaria) 55.81

800 metri: 1. Mihaela Neacsu (Romania) 2.03.67; 2. Yeliz Kurt (Turcia) 2.03.87; 3. Eleni Filandra (Grecia) 2.05.37

Inaltime: 1. Antonia Stergiou (Grecia) 1,84 m; 2. Mirela Demireva (Bulgaria) 1,84 m; 3. Marija Vukovic (Muntenegru) 1,80 m; 5. Daniela Stanciu (Romania) 1,75 m

Prajina: 1. Dimitra Emmanouel (Grecia) 4,25 m; 2. Jelena Radinovic Vasic (Serbia) 4,00 m; 3. Monica Gombar (Romania) 3,50 m

Lungime: 1. Viorica Tigau (Romania) 6,36 m; 2. Ivana Slanovic (Serbia) 6,32 m; 3. Ioanna Kafetzi (Grecia) 5,97 m

Triplu salt: 1. Cristina Bujin (Romania) 14,03 m; 2. Paraskevi Papahristou (Grecia) 14,00 m; 3. Biljana Topic (Serbia) 13,97 m

Greutate: 1. Anca Heltne (Romania) 19,30 m; 2. Irene Terzoglou (Grecia) 16,93 m; 3. Dijana Sefcic (Serbia) 14,40 m 

Rezultate la masculin:


60 metri: 1. Catalin Campeanu (Romania) 6.71;  2. Boris Savic (Muntenegru) 6.77; 3. Veselin Pakov (Bulgaria) 6.80

400 metri: 1. Ion Vieru (Romania) 46.70; 2. Serdar Tamac (Turcia) 47.96; 3. Krasimir Braikov (Bulgaria) 48.53

800 metri: 1. Cristian Vorovenci (Romania) 1.51.78; 2. Efthymios Papadopoulos (Grecia) 1.52.93; 3. Darko Rosic (Bosnia) 1.53.91

1500 metri: 1. Ionut Zaizan (Romania) 3.50.16; 2. Ivan Marianovic (Serbia) 3.55.85; 3. Ioannis Psarros (Grecia) 3.59.36

3000 metri: 1. Mirko Petrovic (Serbia) 8.06.65; 2. Ali Topkara (Turcia) 8.09.26; 3. Vasilios Papaioannou (Grecia) 8.28.15; 4. Cosmin Suteu (Romania) 8.40.88

Inaltime: 1. Dragutin Topic (Serbia) 2,28 m; 2. Konstantinos Baniotis (Grecia) 2,25 m; 3. Anghel Kararadev (Bulgaria) 2,18 m; 4. Mihai Donisan (Romania) 2,14 m; 4. Andrei Miticov (R. Moldova) 2,14 m

Prajina: 1. Spas Buhalov (Bulgaria) 5,65 m; 2. Dimitrios Patsoukakis (Grecia) 5,20 m; 3. Emre Yunus Usluca (Turcia) 4,6 m; 4. Adrian Cuciureanu (Romania) 4,20 m

Lungime: 1. Admir Bregu (Albania) 7,50 m; 2. Adrian Vasile (Romania) 7,53 m; 3. Dimitrios Theoharis (Grecia) 7,45 m

Triplu salt: 1. Dimitrios Tsiamis (Grecia) 16,54 m; 2. Vladimir Letnicov (Rep. Moldova) 16,48 m; 3. Alin Anghel (Romania) 16,25 m

Greutate: 1. Hamza Alic (Bosnia) 19,75 m; 2. Asmir Kolasinac (Serbia) 18,45 m; 3. Laurentiu Popa (Romania) 18,00 m


Citeste mai multe despre   





















1142 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    mda (Duminică, 22 februarie 2009, 14:55)

    Keanutza [anonim]

    La articole de genul "Un roman a violat o italianca de 14 ani" sunt 100 de comentarii, iar la cele de tipul acestuia, 0. :) Traiasca barfa in Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    Ciudat (Duminică, 22 februarie 2009, 15:33)

    Razvan007 [utilizator]

    La acest articol nu sunt pana in prezent decat 57 de vizualizari. Daca era un articol despre o italianca violata de un roman, sigur erau 2000-3000 de vizualizari.

    Am impresia ca pe romani nu prea ii intereseaza lucrurile bune despre romani.

    Aici poate fi si vina hotnews pentru ca nu stie sa prezinte stirea. La un articol din acesta mi se pare de prost gust sa nu pui nici o imagine si nici un video.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo lor! (Duminică, 22 februarie 2009, 15:45)

    daniel [anonim]

    cum nu stiu cum altfel sa le trasmit felicitari le transmit pe aceasta cale!

    foarte multe felicitari! sa fim inaintea serbiei si grecia nu e putin lucru! nu stiu daca turcia a participat!

    la mai mare!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari !!! (Duminică, 22 februarie 2009, 17:19)

    Razvan [anonim]

    Felicitari !!!
  • +1 (1 vot)    
    felicitari (Duminică, 22 februarie 2009, 20:01)

    donache [anonim]

    F E L I C I T A R I !!!
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari.. (Duminică, 22 februarie 2009, 21:10)

    Indru [anonim]

    ..intradevar atletii nostrii merita toate laudele, de mult nu am mai fost pe prima treapta a podiumului cu toata delegatia.. legat de stirile "mondene" care aduc audienta intradevar suntem sufocati... toata mass media incerca sa ne termine psihic cu tot felul de thrillere.. sa le fie rusine..
  • -1 (1 vot)    
    .... mare realizare (Luni, 23 februarie 2009, 11:13)

    bogdan [anonim]

    ce sa zic mare realizare.
    campioana balcanica...asta e un kaka-maka.
    atletismul adevarat s epractica in vest...nu in balcani. de asta suntem in esalonul doi al atletismului european.
    e ca si cum la rugby am fi castigat turneul tarilor balcanice (bine..nici nu exista....ca restul tarilor balcanice nu au echipa de rugby)
    • +1 (1 vot)    
      E o mandrie, bravo atletilor romani (Marţi, 24 februarie 2009, 18:28)

      Romanescu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Nu e putin sa depasesti tari cu o infrastructura si cu mai multi bani, ca Grecia, sau tari unde spiritul combativ si de echipa e foarte puternic, cum e in Serbia.

      Rezultatul asta foarte onorabil confirma ca si in sport Romania e prima putere in regiunea de Sud-Est a Europei si inaintea Greciei, Serbiei, Bulgariei, Albaniei, Croatiei, Sloveniei, Macedoniei, Bosniei, Muntenegrului sau Moldovei de peste Prut. Putea concura si Ungaria si tot noi ieseam primii.

      Tarile din vest traiesc pe baza importului de atleti negri, arabi, asiatici si injecteaza sume enorme pentru ca se face multa publicitate comerciala in jurul atletilor, interesele sunt strict economice.

      E cu atat mai laudabil sa vezi atleti care obtin rezultate bune internationale fara sa viseze la cine stie ce premii substantiale in bani sau contracte publicitare.
      Felicitari fetelor si baietilor romani !
  • +1 (1 vot)    
    Bravo lor! (Luni, 23 februarie 2009, 12:16)

    Paul [anonim]

    Da, mare realizare! Bravo lor! Felicitari!

    Cei care subestimeaza aceste rezultate ar trebui sa stie ca in conditiile de practicare a atletismului in Romania, in ultimii 15 ani, cand practic s/a distrus infrastructura veche, iar alta noua aproape ca nu s/a construit, in conditiile in care atragerea copiilor pentru practicarea atletismului aproape ca nu exista, rezultatele atletilor romani chiar constituie o mare realizare. In acesti ultimii ani, atletismul a supravietuit doar prin pasiunea si munca nebuneasca a unor profesori/antrenori, fara sa castie decat un salariu amarat, umilitor, dar cu multe eforturi si sacrificii gratuite au reusit sa nu lase acest frumos sport sa moara de tot. Am si eu o fiica inscrisa la atletism. cand am dus/o la scoala de atletism, antrenoarea mai ca nu s/a inchinat de uluire, exclamand>"In sfarsit, vad si eu un tata ca isi aduce fata la atletism, ca cei mai multi le duc la modeling!!!" Pai avea dreptate. Pe langa faptul ca sportul este neglijat de autoritati, parintii si scoala au partea lor mare de vina, directionandu/i pe elevi catre alte activitati, cum ar fi modelingul. Cu doua luni inainte sa/mi inscriu fiica la atletism, prin scoala ei bantuiau impresarii firmelor de modeling pentru racolarea de noi "talente". Si aveau mult mai mult succes in atragerea fetelor pentru 'cariere" mondene. La fel de mare succes au si dealerii de droguri si tot felul de alti reprezentanti ai faunei infractionale, care actioneaza in preajma scolilor. Ne mai miram ca se intampla tot felul de nenorociri in unitatile de invatamant, in proximitatea acestora sau pe strada.
    Pai, in conditiile de incurajare si practicare a sportului romanesc din ultimii ani, chiar este o realizare deosebita pentru atletii romani. Bravo lor si antrenorilor. Sa speram ca nu se vor opri aici si vor face performante mai mari. Pot constitui stimuli si exemple importante pentru copii care ar trebui sa fie indrumati si ajutati spre practicarea sportului.
  • 0 (0 voturi)    
    bravo voua!! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 22:27)

    armanu [anonim]

    bravo...sper sa ajung si eu odata acolo :D
    deocamdat scot 6.1 pe 50 m,dar ma apuc de atletism de anul asta in speranta de a meliora ;)
    tinetio tot asa ;)