Cupa Mondiala de Gimnastica: Sandra Izbasa, locul trei la sol

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 14 decembrie 2008, 20:45 Sport | Alte sporturi

Sandra Izbasa
Foto: AGERPRES
Gimnasta romanca Sandra Izbasa a ocupat locul trei la sol in cadrul Cupei Mondiale de gimnastica de la Madrid. Romanca a concurat a sasea, dar a fost depasita de ultimele doua sportive din concurs, ambele din China.

Sandra a primit un punctaj de 15.000, dupa ce exercitiul sau a avut o nota de plecare din 6.2.  

Clasament sol:

1. Fei Cheng (China) 15.375
2. Yuyang Jiang (China) 15.225
3. Sandra Izbasa (Romania) 15.000

Tot in cadrul Cupei Mondiale, Sandra a mai obtinut un loc patru in finala de la barna.




















992 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Mda... (Duminică, 14 decembrie 2008, 23:10)

    Daniel Schneider [anonim]

    ... de ce oare pe vremuri se putea mai bine? De ce acum suntem fericiti cu locul III ? Asta inseamna involutie si nu, nu are legatura cu recesiunea si cu criza economica mondiala atat de mult discutata! E problema de bucatarie interna...
    Sa ne fie rusine pentru locul III... respect pentru cei ce l-au muncit, rusine tarii!
  • +1 (1 vot)    
    pe vremuri... (Luni, 15 decembrie 2008, 9:20)

    liviu_ [utilizator]

    cand luam locu 3 era dezastru, acu e sarbatoare .....
    sunt doar eu sa ceva s-a schimbat??? si nu in bine :(
  • +1 (1 vot)    
    UIte asa (Luni, 15 decembrie 2008, 10:04)

    sabertooth [utilizator]

    Trece gloria lumii.

    Eu zic sa fim multumiti. Macar avem amintiri frumoase.

    Erau vremuri in care China era vesnic ocupanta locului 3-4, acu' are primele doua locuri.

    Bine ca am scapat de cuplu odios Bellu-Bitang. Prea ne obisnuisera cu aerul tare al inaltimilor.

    Am revenit unde meritam si unde ne simtim ca acasa: in troaca.
  • +1 (3 voturi)    
    incredibil!!! (Luni, 15 decembrie 2008, 14:44)

    anonim [anonim]

    bineinteles ca locul 3 e o performanta! e usor sa stai acasa in fotoliu si sa critici fetele astea care stau cate opt ore la antrenamente, muncesc la un nivel pe care putini dintre noi il pot intelege si isi dedica viata acestui sport.

    e usor sa privesti totul de la distanta si sa te simti mandru pentru o medalie care e a "tarii" dar muncita de un singur individ. cata aroganta din partea celor care cred ca o performanta de locul 3 la mondiale este de la sine inteleasa.
    • +1 (1 vot)    
      mai (Luni, 15 decembrie 2008, 16:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      1 - noi nu trebuie sa fim buni la gimnastica ci la ce meserie avem fiecare...
      2 - cand era belu si vitang luam 3-4-5 medalii minim.... 3 > 1 (de bronz) ... deci am regresat
      3 - e o vorba... "cine vrea mult obtine putin cine vrea putin nu obtine nimic"... trage tu concluziile
      • +1 (1 vot)    
        are dreptate (Luni, 15 decembrie 2008, 17:16)

        elis [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Are dreptate, cand erau Belu si Bitang erau mai multe fete in lot, aveau de unde alege. Nu acelasi lucru se poate spune la ora actuala. Se cunoaste faptul ca romanii nu isi prea dau copiii sa faca un sport, atunci de unde baza de selectie? Chinezii au foarte multe gimnaste, daca se accidenteaza una sau doua nici o problema, o poate inlocui alta. Nu se poate spune acelasi lucru la noi, antrenorii si nu numai trebuie sa aiba grija sa nu se accidenteze vreuna dintre ele pentru a avea cu cine concura! Noi nu ne permite "luxul" chinezilor....
      • 0 (0 voturi)    
        asa e... (Marţi, 16 decembrie 2008, 12:10)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        nu trebuie sa fim buni la gimnastica, ci la ce meserie avem fiecare. cati dintre noi pot spune "eu sunt nr 3 mondial in ceea ce fac"?
  • +1 (1 vot)    
    bronz (Luni, 15 decembrie 2008, 14:54)

    ana [anonim]

    Belu&Bitang s-au retras, pentru ca stiau ca nu mai vin multe gimnaste din urma, baza de selectie este foarte mica. Din lotul actual numai Sandra a putut participa, restul fiind accidentate. Si Sandra a avut probleme anul acesta dupa Olimpiada, dar se pare ca ea si-a revenit mai repede.