Campionatul Mondial de Skandenberg din Kelowna, Canada

Ion Oncescu - campion mondial si cu stanga si cu dreapta

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Duminică, 7 decembrie 2008, 17:34 Sport | Alte sporturi

Oncescu, dublu campion mondial la skandenberg
Foto: AGERPRES
Ion Oncescu a devenit campion mondial la skandenberg, categoria 100. Romanul a castigat duminica titlul mondial la mana dreapta, dupa ce sambata a devenit campion mondial la mana stanga.

Oncescu a obtinut, anul trecut, titlul de campion mondial la categoria 90 de kg, iar anul acesta devenit primul sportiv care obtine acest titlu doi ani la rand.

"Ceea ce a reusit Ion Oncescu este remarcabil. Toti adversarii au fost invinsi intr-o secunda, iar unii dintre acestia au avut nevoie de ingrijiri medicale din cauza unor luxatii. Medicul competitiei a spus ca doar la meciurile de hochei a mai fost nevoit sa intervina de atatea ori. Este primul din lume care are castiga ambele titluri in doi ani la rand, la categorii diferite. Vad ca Victor Barbu, care a fost arbitru in Canada, a concurat si el la categoria 100 si a iesit pe locul 17", a declarat presedintele Federatiei Romane de Skandenberg, Cristian Dulgheru, potrivit prosport.ro.
























10720 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Conste lui.. (Duminică, 7 decembrie 2008, 17:58)

    Maxmind [utilizator]

    Desi nu arat ca Schwarzenegger e dublu campion mondial la skanderberg..
    Bravo!
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 7 decembrie 2008, 18:32)

    Murphy [anonim]

    Cred ca ar fi bun de Premier si cu "stanga" si cu "dreapta"! Mai ales ca nu vad pe cineva din Guvern sa i se impotriveasca!
  • +2 (2 voturi)    
    super baiat (Duminică, 7 decembrie 2008, 21:32)

    rov [anonim]

    L-am cunoscut personal, este super baiat. Bravo Oncescu bravo !
  • +1 (3 voturi)    
    que est ce que fais ez vous la bas (Duminică, 7 decembrie 2008, 21:48)

    marinusha [anonim]

    Felicitari, suntem campioni mondiali la ambele maiani.
    • +1 (3 voturi)    
      Prietene (Duminică, 7 decembrie 2008, 22:14)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui marinusha

      te gandesti cu prea multa dragoste la maini. Sunt miscari pe cere nu le cunosti..
  • -1 (1 vot)    
    O face si cu stanga si cu drapta (Luni, 8 decembrie 2008, 9:55)

    Popeasca [anonim]

    Kool
  • 0 (0 voturi)    
    deci.. skanderbeg (Luni, 8 decembrie 2008, 10:22)

    gonzo [anonim]

    ..numele vine de la conducatorul albanez Skander Beg, contemporan cu Stefan cel Mare si Vlad Tepes si cel putin la fel de viteaz ca ei. Skandenberg se zice la coltul blocului, acolo unde si-a facut probabil studiile redactorul dvs.
    • 0 (0 voturi)    
      Federatia Romana de Skandenberg (Luni, 8 decembrie 2008, 11:40)

      Brat de Fier [anonim] i-a raspuns lui gonzo

      Denumirea in limba romana e Skandenberg. Uite aici: http://www.bratdefier.ro/index.php?tabindex=0&tabid=18
    • +1 (1 vot)    
      Skandenberg (Luni, 8 decembrie 2008, 11:50)

      Lucretia Andriev [anonim] i-a raspuns lui gonzo

      Denumirea oficiala a acestui sport in limba romana este "skandenberg". Exista si Federatia Romana de Skandenberg, nu de Skanberbeg.

      P.S.: Studiile mi le-am facut putin mai departe de coltul blocului.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 februarie 2009, 19:58)

    danutz [anonim]

    modestia si omenia lui face mai mult k orice.....iar pentru rezultatele obtinute mult respect!...bravo
  • 0 (0 voturi)    
    smth..4 a real person (Vineri, 6 martie 2009, 20:53)

    Infinity [anonim]

    Oncescu e altceva .Nici nu-l poti compara cu nimicurile care "reprezinta"acum cel mai mare punct de interes in Romania.Dar din pacate e de la sine inteles....spui ROMANIA si ai sp. tot!
  • 0 (0 voturi)    
    tare omu... (Duminică, 15 martie 2009, 13:50)

    v3veritza [anonim]

    e cel mai tare..se poate unu mai bun ca el?...cu sigutantza nu...tine'o tot asa;)


    bravo....
  • 0 (0 voturi)    
    cristina (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 13:34)

    cristina [anonim]

    imi place mult de oncescu a jucat si unchiul meu
  • 0 (0 voturi)