FOTOGALERIE BOX: Bute - campion mondial, salvat de gongul final

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 24 octombrie 2008, 21:43 Sport | Alte sporturi

Fotogalerie: Bute isi pastreaza titlul mondial
Lucian Bute si-a pastrat centura de campion mondial IBF in fata mexicanului Librado Andrade, dupa un meci pe care l-a incheiat in genunchi: in ultimele secunde ale meciului de la Montreal, Bute a fost trimis la podea. Romanul a fost salvat de gongul final, apoi a primit decizia de castigator la puncte (unanimitate). Anterior, Bute il trimisese pe Librado Andrade la podea (repriza a 10-a).

Click aici pentru inregistrarea VIDEO a unui final infernal!!!

"A fost cel mai greu meci din cariera mea, dar sunt fericit ca am castigat. Andrade a fost un adversar foarte greu..." - Lucian Bute, campion mondial IBF.

Click aici pentru primele declaratii facute de Bute dupa meciul de infarct cu Andrade.

Arbitrul a explicat de ce a intarziat numaratoarea lui Bute: "Adversarul lui Bute se tot misca din colt, nu puteam continua numaratoarea. A fost vina lui Andrade, trebuia sa stea in colt".

Click aici pentru reactii din presa internationala la finalul controversat al meciului Bute vs Andrade.

7.52 Arbitrii anunta decizia: Bute castiga la puncte! Toti cei trei arbitri l-au vazut castigator. Bute isi apara titlul, dupa cel mai greu meci din cariera.

7.45 Gongul il salveaza pe Lucian Bute care a fost culcat la podea in ultima repriza!!! Mexicanul a fost devastator, doar gongul l-a salvat pe Lucian... Se asteapta decizia.

7.40 Andrade gaseste resurse pentru a -l pune in pericol pe Lucian - o repriza mai buna pentru mexican.

7.36 Lucian Bute l-a pus la podea pe Andrade care asculta numaratoarea arbitrului!!!

7.32 Bute incheie asa cum trebuie runda a 9-a: un-doi care il zguduie pe mexican.

7.28 Andrade il gaseste pe Bute cu un upercut. Romanul a replicat prin lovituri la corp. mexicanul ramane periculos in a 8-a repriza.

7.24 Lucian domina si aceasta repriza: revenirea sa in meci este evidenta. Andrade lasa impresia ca isi epuizeaza mai repede energiile.

7.20 Romanul revine in meci - puncteaza mult mai clar si il stopeaza pe Andrade care devenise mult mai indraznet.

7.15 Andrade este din ce in ce mai periculos - avanseaza mai mult si loveste mai clar decat Bute.

7.11 Repriza a patra: Bute incaseaza primele lovituri din partea lui Andrade. Perioada ii apartine mexicanului.

7.07 A treia repriza este castigata de Lucian - riposte scurte, consistente, la sosirile lui Andrade.

7.02 Repriza a doua - Andrade stie ca nu poate tine 12 reprize si vine peste roman. Lucian este pregatit pentru un meci lung. Nu s-a dat nicio lovitura serioasa pana in acest moment.

6.56 Meciul a inceput. Bute are in fata un adversar mult mai greu decat  Joppy. Andrade trimite o directa, insa Bute eschiveaza, apoi loveste la randul sau.

6.50 18.000 de oameni saluta intrarea lui Bute in Bell Centre din Montreal: centura romanului este purtata de... Adrian Diaconu, colegul sau de la Interbox.

Bute a intrat neasteptat de greu in categorie - la cantarul oficial a descoperit ca s-a situat exact la limita categoriei, apoi a glumit, spunand ca ar fi renuntat si la chiloti doar-doar va rezolva situatia.

"Este cel mai greu meci al carierei mele. M-am pregatit foarte mult si vreau sa controlez fiecare runda. Vreau sa muncesc, sa ma misc bine si sa lovesc necrutator" - Lucian Bute, campion mondial IBF.

19073 vizualizari

Bute! (Vineri, 24 octombrie 2008, 22:10)

adi [anonim]

Bute chiar daca nu o sa te vedem suntem alaturi de tine , iti tinem pumni!
    Life is live (Vineri, 24 octombrie 2008, 22:33)

burebista [anonim]

Abia astept sa vad meciul LIVE pe hotnews!
    Imi si imaginez cum 3 reporteri hotnews vor scrie febril 'Bute arunca o directa de stanga',
    'Eschiva eleganta a lui bute!', 'O tanara in bikini se misca languros pe ring'
      bute nr 1 (Vineri, 24 octombrie 2008, 22:51)

mol [utilizator] i-a raspuns lui burebista

bute e cel mai bun
      pe net (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:14)

Bute [anonim] i-a raspuns lui burebista

aici nu va fi transmis decat in mod text

bute vs. andrade pe internet: un link va aparea mai mult ca sigur pe: www.myp2pforum.eu/boxing-fighting/ probabil va fi: www..justin.tv/sportinwood sau: www.justin.tv/eminem 155th
    ! (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:03)

ileana [anonim]

Bafta!
    Iti tinem pumnii! (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:07)

goguta [anonim]

Suntem alaturi de tine Lucian!Lupta pentru tine , lupta pentru noi cei de acasa, lupta pentru Romania.
    RRA (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:08)

Alex [anonim]

Este in direct si la Radio Romania Actualitati.
    6.45: BOX - TITLUL MONDIAL VERSIUNEA IBF, CATEGORIA SUPERMIJLOCIE: LUCIAN BUTE - LIBRADO ANDRADE (Mexic). Transmisiune directă de la Montreal, Canada. Comentator Adrian Fetecău
    Campionu'! (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:08)

Rares [anonim]

Doamne ce emotionat sint! Am luat biletele luat de "val" si va fii ptr prima oara ptr mine sa merg sa-l sustin pe Lucian direct din Centre Bell. Luptele trecute le-am vazut la tv si la ultima, si acum imi aduc aminte cum intreg centrul i-a cantat La Multi Ani! (era chiar ziua de nastere).
    Vis-a-vis de cum inteleg televiziunile din Romania sa reprezinte un CAMPION MONDIAL...doar atat: se mai mira cineva de ce a ales emigrarea (precum altii ca noi ...) Nu are sens sa va spun cum presa de aici il prezinta..Lucian Bute, boxerul canadian/quebecoise de origine romana.

Cu respect!
    Rares.
      mami rares (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:16)

vio [anonim] i-a raspuns lui Rares

e roman si va ramane roman , nu te mai %#$%# CU emigrarea ta ai uitat deja de (mama)--liga.eu sunt de ani in vancouver dar cat de curand ma intorc acasa. ia-ti canada in gat! tradatori, eu nu v-as mai lasa sa calcati in tara saracilor. ah! abia astept sa termin studiile sa ma car de aici. LUCIAN BUTE (ROMANIA)
        bute vs andrade vs tv romania (Luni, 9 noiembrie 2009, 14:44)

xxx [anonim] i-a raspuns lui vio

un singur lucru pot sa spun : asta ne e tara noi am facut-o asa dar se presupune ca cei care detin sau au un cuvant de spus intr-o televiziune au un pic mai mult creier sau educatie si sa televizezi toate meciurile de fotbal toate tampeniile si mahalagismele , sa dai toti agramatii pe post la ora de varf ca audienta si sa nu transmiti un meci cu unul dintre putinii oameni care isi reprezinta tara cu demnitate , succes si tot ce vreti voi este mai mult decat frustrant si jenant .sa le fie rusineeee !!! vreau sa fac mentiunea ca si eu ma uit la meciurile de fotbal dar voi renunta oricand la orice meci de fotbal pt a vedea un roman campion mondial care lupta pt tara lui (evident si pt bani ) mai ales ca cine se pricepe macar un pic realizeaza ca are ce vedea . daca nu am stiut sa ma exprim si sa ma fac inteles cer scz tuturor :p
    bafta Bute... (Vineri, 24 octombrie 2008, 23:18)

anonim [anonim]

eu nu inteleg de ce nu da nimeni meciul live...se vede ca suntem de kkt;)
      ba nu !.... (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 0:32)

ipsze [anonim] i-a raspuns lui anonim

...se vede treaba ca nu suntem de kkt, ci suntem in kkt)....!
      d-aia! (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 1:37)

stefan [anonim] i-a raspuns lui anonim

E un meci cu miza mare, cu multi bani in joc. Asa ca l-au vindut unor retele de televiziune pentru care trebuie sa platesti. Si desi se bate la MOntreal televiziunea ce l-a cumparat e americana. Si-au impus regulile, pentru ca initial era la 23:00 ora locala si l-au mutat cu o ora.
      Asta e boxul profesionist si sportul profesionist cu adevarat.
      In Canada si USA poti vedea meciul in direct contra 50 $.
      E considerat un meci tare important (si de fapt primul cu adevarat pentru BUTE pentru a-si arata valoarea).
        tvr (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:19)

mikidutz [anonim] i-a raspuns lui stefan

tv puplica la ce mai incaseaza atitea bani pe abonamente ca sa-i plateasca pe acei profesionisti de 2bani sa le fie rusine ca bani sunt
    Transmisie Myp2p ! (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 0:09)

Sper sa va fac fericiti:

Alegeti transmisia ptr .Showtime

Hai Lucian!!!!!!
      Sarutmana (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 1:48)

Florin [anonim] i-a raspuns lui Rares

Daca merge dimineata acest stream ne-ai facut foarte fericiti !! Sa traiesti !

Bute te iubim campionule!

Suntem foarte mindri de tine si in Romania si pretutindeni
      sal rares (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 4:36)

mircea202003 [utilizator] i-a raspuns lui Rares

si tu ca si Lucian Bute esti campion .intradevar ne-ai facut fericiti.

Baftã multã LUCIANE!!!!!!!!!!!!!
      mergeeeeeeeeeee (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:08)

ionut [anonim] i-a raspuns lui Rares

:D
    Succes Lucian! (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 4:03)

unu [anonim]

Multa bafta in seara asta si sa pastrezi centura la Montreal!

PS: rusine televiziunilor din RO care s-au calcat in picioare pt. un interviu, dar care acum sint prea "sarace" sa poata transmite meciul...si ne mai miram de ce si el a emigrat?!
    - (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 4:25)

f_piersic [anonim]

o sa-l rupa fratele meu luci !!!!!!!!!!!!!!!!
      eu zic ca sfarsitul a fost tragic (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:08)

vio [anonim] i-a raspuns lui f_piersic

9 reprize pt Bute dar sfarsitul a fost tragic.am avut noroc.fara ofense
        a cam luat-o frate (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:23)

vass [anonim] i-a raspuns lui vio

greu de crezut ca a castigat, punctele ca punctele dar el era carpa de sters pe jos, din pacate
    bute (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 4:28)

@dy'79 [anonim]

cred ca bute va dovedi inca odata ca este cel mai bun . PACAT , ca nu boxeaza in Romania
    live on net (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 6:29)

live on net [anonim]

sopcast: sop://broker.sopcast.com:3912/45750
    SUCCES LUCI (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:10)

mikidutz [anonim]

transmitem toate anomaliile la tv si un meci ca asta nu PACAT sunt sigur ca-l sparge Luci si pe asta BAFTA
    Meci Bute-Andrade online !!! (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:22)

Ovidiu [anonim]

MECIUL LIVE A LUI BUTE (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:37)

Florian [anonim]

bravo (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:48)

gigel [anonim]

a castigat bute, bravo mah !
    Fiti seriosi ... (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:52)

#DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

... in ultima repriza a cam dat-o arbitrul cu Bute.
    A stat 16 secunde la podea.
    Bute a castigat in genunchi.. (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:56)

capcaunul [anonim]

salvat de clopotel. daca nu era arbitru pierdea prin KO, asta e adevarul
    KO (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 7:59)

Gabbone [anonim]

Bute a fost KO in ultimele 30 de sec!!!! Arbitru trebuia sa opreasca meciu. A fost blat cu arbitru!
    bute (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:02)

myshu pecheanu [anonim]

lucian te astept acasa ku centura....verisoru tau myshu..!!!!!pechea,galati
    salvat de clopotel (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:03)

Dianne [anonim]

In opinia mea...Bute a pierdut, si asta o stie si el. Nu a fost un clean win.
      salvat de clopotzel (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 7:28)

laur [anonim] i-a raspuns lui Dianne

box & street fight are diff
    Omul BUTE (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:09)

FLORIAN [utilizator]

Am vazut meciul si in final am plans de bucurie.
    L-am vazut pe Lucian groghi si incercand cu ultimile resurse sa ramana in picioare.
    Pe fata lui se citea o spaima imensa ca ar putea pierde.
    Dar Dumnezeu a vrut altfel si l-a rasplatit pentru munca lui.
    A castigat cu unanimitate de voturi.
    Canadienii l-au aplaudat si l-au incurajat cu frenezie, iar noi am stat cu sufletul acolo si n-am rugat.
    Te iubim Bute pentru bucuria ce ne-ai daruit-o.
      vcontiu@hotmail.com (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:26)

vass [anonim] i-a raspuns lui FLORIAN

e de-al nostru fratilor dar a cam fost facut muci
      e o bucurie cu tensiune mare
      tre sa-i acorde revansa mexicanului
    Am invis, ce mai vreti (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:11)

Adi_montreal [anonim]

Lasa ma ca am fost furati noi destul pana acuma. Arbitrul e din Montreal ce vreti. A fost roman azi. Foarte bine, oricum americanul nu merita sa castige. Bute l-a casapit 11.5 runde ca pe varza. A fost Bossul lui Andrade. Andrade a piersut pe mana lui. Bute a fost disciplinat in tactica. L-a ajutat arbitrul, adevarat, dar asta e... Canada rules... Americanii au recunoscut la final ca Andrade a pierdut pe mana lui. Sa fi stat drac` in coltul lui. Avantaj...Bute.
    Am pierdut....asta e adevarul (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:19)

Cozolan [anonim]

Degeaba au decis arbitrii. Am vazut clar ca Bute era KO. Imi pare rau , pentru ca sunt mare fan Bute, dar e clar ca a pierdut. Oriunde se disputa meciul, in afara de Montreal, acum nu mai era campion. Ar trebui sa ii dea 2/3 din bani la arbitrul de ring si restul de 1/3 la ceilalti.

Ma multumeam sa am regrete si sa fie o decizie corecta ,decat o victorie mai mult decat controversata si o iesire din meci fara glorie si infrant. Si dupa 2-3 minute mai era inca in lumea viselor. :(

Oricum sper sa treaca peste acest meci si sa ii acorde revansa lui Andrade si sa il bata CLAR.
    Am crezut ca sunteti seriosi (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:21)

De ce nu postati toate comentariile? Pacat. Am crezit ca sunteti de treaba. Poate m-am inselat.
    bute (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:21)

unul [anonim]

Multam lui 'anonim' ("pe net") - gratie link-urilor lui am vazut partida dominata clar de Bute (cam 10 din 12 reprize) dar castigata de Andrade (hai sa fim seriosi!). Bute e un boxer genial, dar mi s-a strans inima sa-l vad in ultimele 36 de secunde. Comentatorii spuneau ca Bute a obosit de cate i-a tras lui Andrade; e adevarat, dar asta din urma a castigat (n-are legatura ce a facut arbitrul - la Montréal fiind). Pacat, eram sigur, vazand meciul, ca o sa castige, dar chiar inainte de repriza a 11-a am vazut ezitarile lui Bute de a mai iesi in ring, si ca inainte de a 12-a se uita la antrenori pentru o idee. Pe de o parte trebuia sa-l faca mai dinainte, pe de alta parte nu trebuia sa intre in logica lui in repriza a 12-a (trebuia sa-l tina la distanta cum a facut tot meciul). Ma rog.
    sa traiasca campionu (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:24)

mircea [anonim]

am simtit ca fac infarct si probabil ca il faceam daca nu te ridicai luciane am fost la un pas amindoi.
    felicitari si multa sanatate
    WORLD CHAMPION (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:34)

Valahia [anonim]

BRAVO LUCIANE!FELICITARI!
    Un campion mondial nu se invinge cu o numaratoare in ultimele 15 sec.
    YOU BEAT THE COUNT!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    meciul (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 8:41)

victor L [anonim]

Si, ma rog, dece va jigniti unii pe altii?
    O bucurie trebuie neaparat insotita de laturi?
    Bute (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 9:11)

Gabi [anonim]

Bute e un boxer bun, disciplinat tactic si bun tehnician insa ii lipseste un atu foarte important in box...o lovitura puternica. In 11 reprize a avut lejer vreo 15 lovituri din plina in fatza lui Andrade si nu prea l-a clatinat deloc. De speriat nu mai vorbesc, ca era ala in fatza lui dupa fiecare lovitura pe care o primea.

Sincer nu cred ca o sa-i acorde revansa pentru ca stie si el ca nu poate sa-l bata. Andrade e prea solid si e "pitbull", moare cu tine de gat.
      Ii lipsea o lovitura puternica. Hop si specialisti (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 16:57)

Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui Gabi

"Ii lipsea o lovitura puternica." Hop si specialistii.
      Mi-am inceptut dimineata cu o gluma citind mesajul tau pe forum.
      "Ii lipsea o lovitura puternica." Hai ca esti tare...
    bravo Lucian (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 9:15)

Adrian [anonim]

felicitari pt noua victorie.romanii sant alaturi de tine,.pacat ca ascultam doar la radio,televiziunile noastre de rahat nu transmit un asemenea meci,au timp doar de idiotenii de genul ce-a zis becali,ce-a zis ...toti idiotii din fotbalul romanesc.
    Lucian fii tare si tine-o tot asa!
    asa se scrie istoria boxului (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 9:48)

neamtzu [anonim]

Asa se scrie istoria boxului.Bute a pierdut meciul pt ca a fost facut KO indiferent ce ar fi facut in restul de 1000 de reprize dar in istoria boxului sant numeroase cazuri asemanatoare.Fanii boxului poate isi mai amintesc meciurile Clay contra Foreman ,Clay contra Frazier sau Frazier contra Oscar Bonavena si lista e destul de lunga.
    Deciziile se uita ,palmaresele raman.
    Impresia mea este ca Bute este un om si un boxer deosebit diferit de cei in jurul carora se invarte.
    Totusi Bute a fost facut KO
    deci cum e treaba? (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 12:25)

gigi [anonim]

imi explica si mie cineva care e treaba cu KO in ultimile mai putin de 10 sec? pt ca nu inteleg, daca a cazut in secunda 8, e clar ca nu mai poate fi KO pt ca suna gongul, nu? sau daca a cazut chiar cand mai era 1 secunda se pune KO?
      KO (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 15:01)

gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

da, se pune si in ultima secunda
    nu stie nimeni raspunsu la intrebarea lui gigi? (Sâmbătă, 25 octombrie 2008, 15:05)

gigi2 [anonim]

care stie?
      E ca la fotbal (Duminică, 26 octombrie 2008, 12:03)

Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui gigi2

La fotbal:
      Daca se dicteaza penalty si se termina timpul, lovitura se executa, dar daca portarul o apara, executantul nu mai are dreptul sa mai traga la poarta, pentru ca timpul a expirat.

La box:
      Daca inainte cu 7 secunde de final un boxer este trimis la podea, se incepe numaratoarea. Dupa 7 secunde timpul regulamentar se scurge, dar numaratoarea continua pana la 9. Daca boxerul se ridica, meciul este incheiat si decizia se ia la puncte. Daca ramane la podea este declarat KO.

Clar ?
    uite un posibill raspuns despre regulament (Duminică, 26 octombrie 2008, 12:05)

Desi parerea mea este ca Bute era KO si nu se mai putea apara,deci meciul trebuia oprit,arbitrul nu l-a favorizat insa la numaratoare.

Uite ce prevede regulamentul IBF:

"Rules for IBF, USBA &
    Intercontinental Championship and Elimination Bouts"

sectiunea
    "KNOCKDOWN AND KNOCKOUTS:"

art4

"When a contestant has been knocked down, the referee will order the standing contestant
    to the farthest neutral corner and begin the count. If the contestant standing leaves the
    corner before the count has been completed, the referee shall discontinue the count and
    order the standing contestant back into the corner. The count will not resume until the
    standing contestant has returned to the neutral corner."

Chiar daca este in engleza ,probabil marea majoritate a cititorilor acestui forum pot sa-si dea seama ca arbitrul a actionat CORECT la momentul numaratorii.
    Ceea ce cred eu insa este ca arbitrul trebuia sa opreasca lupta, numai ca acelasi regulament (nu mai citez acum) prevede ca arbitrul este singurul in masura sa decida asta.
    Cei interesati de intregul regulament pot accesa urmatorul link:

dxn [anonim]

Bute a fost KO si
    aici se vede f clar, cu incetinitorul cum arbitrul numara de 2 ori de la 6. arbitrul a fost canadian, era normal sa tina cu Bute.
    Conform regulamentului a fost corect (Luni, 27 octombrie 2008, 0:18)

rpd [utilizator]

Conform regulamentului a fost corect. Mexicanu' trebuia sa stea "la coltz". A pierdut pe mana lui. Cand o sa mai invete regulile la box poate o sa devina campion mondial.
    Ce putem noi face este sa ne bucuram pentru Bute ca a reusit aceasta victorie, avem cu cine ne mandri, avem un campion.
    Ar trebui sa lasam la o parte carcoteala, ca de pierdut am tot pierdut. Si te tras in piept la arbitraj suntem satui. Nu odata am fost dezavantajati...
    Din fotoliu sau din fata calculatorului e usor de comentat, cine se simte in stare sa se duca in locul lui Bute sa boxeze cu mexicanul si dupa aceea sa-si dea cu parerea.
    Bute THE BEST! (Luni, 27 octombrie 2008, 13:55)

MUHAMAD ALI [anonim]

Ca sa fiu inteles va spun scurt ca Bute a invins clar si lovitura norocoasa a lui Andrade nu a valorat nimic in comparatie cu totalul meciului.Andrade este un bataus in fata caruia Bute ar fi pierdut in maxim 3 reprize daca lupta in stilul adversarului dar bine ca nu a facut-o.La sfarsitul meciului a "uitat"ca el este un meserias si s-a transformat putin in caftangiu, lucru care a cauzat caderea lui si aproape"falimentul".Noroc cu Andrade care a uitat ca boxul este sport si are un protocol ,niste reguli dupa care se desfasoara ...si nu a plecat in coltul neutru opus si prin urmare Bute al Nostru si-a revenit si a castigat meciul PE DREPT sa fie clar!
    box (Joi, 14 octombrie 2010, 14:26)