Leonard Doroftei: Nu ma comparati cu Bute si Diaconu! Si la 40 de ani boxez mai bine ca ei...

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 13 iulie 2008, 14:44 Sport | Alte sporturi

Leonard Doroftei
Foto: AGERPRES
Leonard Doroftei, fostul campion mondial din boxul profesionist, a precizat ca si la actuala varsta ar boxa mai bine decat Adrian Diaconu si Lucian Bute, urmasii sai la profesionism, precizand in acelasi timp ca acestia nu vor reusi niciodata sa se ridice la valoarea sa.

"Nu ma comparati cu Diaconu si Bute! Si la 40 de ani as boxa mai bine decat ei! Vad boxul altfel. N-as face niciodata un pas inapoi.Titlurile care iti sunt facute cadou de altii peste noapte nu sunt cele adevarate. Eu am trei titluri in America! Ei au boxat acasa, in Canada, sau in Romania. Nu compara marfa cu ambalajul", a precizat Mosul intr-un material aparut in Evenimentul Zilei.

Vorbind despre situatia in care se gaseste in acest moment boxul romanesc, Doroftei precizeaza ca totul s-a dus de rapa dupa plecarea lui Feri Vastag de la lotul national, acolo unde nu vede o solutie prin aducerea unui antrenor cubanez, asa cum a precizat Rudel Obreja, presedintele federatiei de specialitate.




















6538 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Nesimtit (Duminică, 13 iulie 2008, 15:05)

    vladR [utilizator]

    Mosule, te credeam cu un pic mai mult bun simt...
    Nu stiu de Diaconu, dar Bute te face oricand si la orice ora.
    • 0 (4 voturi)    
      tu esti nesimtit (Duminică, 13 iulie 2008, 16:41)

      ion [anonim] i-a raspuns lui vladR

      daca crezi ca bute o sa calce pe urmele lui Doroftei
    • +2 (2 voturi)    
      lovituri repetate la cap si pizma ,saraca (Duminică, 13 iulie 2008, 17:21)

      cassius claay [anonim] i-a raspuns lui vladR

      pacat,a fost un mare campion dar nu are fair-play
    • +1 (1 vot)    
      adevaratu motiv (Duminică, 13 iulie 2008, 18:29)

      Gabbone [anonim] i-a raspuns lui vladR

      poate il face Bute Pe Doroftei, dar din cat stiu io deja a cam "facut-o" pe nevasta-sa :). se stie de vreo 3-4 ani ca e raca mare intre ei din cauza asta. Bute asa e el mai cuceritor! :)

      acum referindu-ma la box, doroftei a castigat prin ambitie, atat el n-a fost mare boxer. iar bute inca nu s-a batut cu niciun boxer mai renumit. pe diaconu nu l-am vazut inca.
      • 0 (0 voturi)    
        adevaratu motiv (Marţi, 12 iulie 2011, 20:59)

        mol [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

        Gabbone, n-ai zis tot....
        Cand si unde s-a intamplat faza cu nevasa-sa lu Mosu ? Zi ca sa stim clar ...
        Daca stii , spune clar ...
  • +4 (6 voturi)    
    Vorbe.... (Duminică, 13 iulie 2008, 15:38)

    lonewolf [utilizator]

    Foarte tare,"moshu'"! Cum ii bate el in declaratii pe toti! Pai, daca e asa de bun ,sa dovedeasca in ring! Sa ii provoace pe cei doi si sa arate ce (mai) poate! Sau poate se teme ca nu trece de cintar(asta apropos de titluri facute cadou)!
    Pacat,unii imbatrinesc urit........
    • 0 (0 voturi)    
      n-are cum, bre (Duminică, 13 iulie 2008, 19:07)

      me [anonim] i-a raspuns lui lonewolf

      Nu sunt la aceeasi categorie deci, n-ar avea cum sa-i provoace oricum ...
  • -3 (5 voturi)    
    respect (Duminică, 13 iulie 2008, 16:02)

    apollo [anonim]

    perfect adevarat! se pare ca avem foarte multi campioni de "carton"..... respect pt. Doroftei - pt. titlurile castigate....
  • +1 (1 vot)    
    slkab (Duminică, 13 iulie 2008, 16:09)

    robila radu [anonim]

    mosule daca esti asa bun de ce nu te bati cu bute
    te bate ala de te rupe pune pariu pa 500 de mii de euroi si esi in ring daca esti bun vai de capul tau nu vezi ce burta ai
  • +4 (4 voturi)    
    Nesimtit (Duminică, 13 iulie 2008, 16:43)

    Rocky [anonim]

    Da, foarte tare Doroftei, n-a putut face categoria si mai vorbeste de lupta... Urat mai imbatranesc unii... Tocmai ce muri Nicolae Linca ... ... ...
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare!! (Duminică, 13 iulie 2008, 20:12)

      Vali Cel Batran [anonim] i-a raspuns lui Rocky

      Nu a vrut sa faca categoria nu ca nu a putut. Este o mica mare diferenta!
  • +4 (4 voturi)    
    DOROFTEI (Duminică, 13 iulie 2008, 16:52)

    NAE ! [anonim]

    In ultimul timp , probabil sufera si el ca si " fitosii " de bani gata cand nu sunt bagati in seama si face in continuare GAFE . In afara de vorbe goale si reclama la iaurt nu a mai aratat nimic ! Poate mai multa modestie nu i-ar strica , poate asa ar ramane o amintire placuta in memoria romanilor .
  • -1 (1 vot)    
    pfuai ! (Duminică, 13 iulie 2008, 18:42)

    cezar jipa [anonim]

    Ce de a experti in box si bun simt si alte valori socio-umane... Si cand te gandesti ca acum cativa ani numele lui Doroftei era pe buzele tuturor :))
    Evident, problema celor 3 boxeri e problema lor, ce treaba au forumistii rrromani cu performanta fizica sau de alt tip ?!
    • +1 (1 vot)    
      care-i prbl dvs ? (Luni, 14 iulie 2008, 19:43)

      lenox l Sr. [anonim] i-a raspuns lui cezar jipa

      crezi ca ne inereseaza numele tau complet ?
      n-are voie lumea sa-si dea cu parerea ? avizati sau nu, avem dreptul la un p d v.
      fii sigur ca macar unul din cei care comenteaza are idee despre ce inseamna marea performanta in sport.
      oricum, declaratiile lui Doroftei nu exprima nici pe departe fair - play. Iar adevarata val a unui sportiv se masoara si prin asta.
  • -1 (1 vot)    
    Iti tin pumnii Doroftei (Duminică, 13 iulie 2008, 19:36)

    Periscop [anonim]

    Un mic comentariu pt toti acei care comenteaza negativ referitor la Doroftei.Cum a spus si Doroftei,nu vor ajunge niciodata la nivelul lui nici Bute,nici Diaconu. Doroftei a fost si este o valoare in boxul international,nu zic romanesc,ci in boxul international.A facut meciuri frumoase,si cum a amintit cineva,a luptat cu pasiune si cu daruire. Te simpatizez Doroftei,chiar daca sunt acum in patria artarului care ti-a adus victorii,dar te respect si tin mult la tine.Este o valoare si sunt convins c apoate sa faca multe.Cu toate ca multi dintre voi nu stiti sacrificiile pe car eimplica acest sport dur.ma refer la sanatate,Te rog mosule,sa nu t elasi calcat in picioare si in acelasi timp,nu trebuie sa demonstrezi nimanui,toti stim ca esti o valoare.As fi onorat sa iti strand mana si sa am un autograf de-al tau Mosule.
  • +1 (1 vot)    
    bute vs doroftei (Duminică, 13 iulie 2008, 20:45)

    andrei [anonim]

    Ma baieti . Nu-s in masura sa judec pe nimeni din acestia 2 (caci nu prea am mare treaba cu Diaconu)

    Tot ce stiu este ca:
    Intre acestia 2 ar fi nevasta lu Doroftei (careia ii plac nespus de mult boxerii) ,astfel incat intr-o gala de box din Canada ,Bute a considerat k are nevasta buna Doroftei...si sa-si incerce putin norocu'. Ca un adevarat sot si pugilist ,Doroftei a intrat ca un arbitru ,,sa-i desparta" ,bad luck fucker ...i-a tras-o Bute.

    De la episodul cu avansurile continua aceasta disputa dintre ei...evident motivurile sunt doar la suprafata profesionale.
  • +1 (1 vot)    
    fi calm.... (Duminică, 13 iulie 2008, 21:54)

    Cony [anonim]

    Mosule, fi calm; ai fost pe val, ai castigat, felicitari. Acum ar trebui sa fie si vremea lor. Ce ai de impartit cu ei? Cum spune cineva acolo....imbatraneste frumos!
  • +1 (1 vot)    
    Cand vorbeste asa... (Duminică, 13 iulie 2008, 21:55)

    Marian [anonim]

    Cand vorbeste asa parca-l vad pe Gigi Becali. Si alase crede buricu' pamantului.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Duminică, 13 iulie 2008, 22:13)

    NELU [anonim]

    UN MITOCAN
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine (Duminică, 13 iulie 2008, 22:17)

    detzu [anonim]

    Dupa ce te-ai facut de ris cu cantarul si cu conditia fizica slaba , cu toate plansetele tale ca "NU MAI POT, ANUL ASTA MA LAS" de parca te ruga cineva sa mai stai in box daca nu-ti place. Acum vii cu gura mare si ataci boxerii mai tineri fara nici un rost.
  • +1 (1 vot)    
    te faci de ras Moshu-le (Duminică, 13 iulie 2008, 23:09)

    cristi [anonim]

    Sincer imi pare rau ptr. tine M. Numai copii mici spun asemenea tampenii(eu sunt mai tare ,brucele il bate pe vandamme,etc...)Chiar esti de tot rasul;nu mai esti in atentie si vrei neaparat sa fii...sau care este treaba cu tine mai baiatu-le?Fiecare la timpul sau,si al tau a trecut asta este!Diaconu este supertare,Bute la fel ,iar tu aberezi aiurea.Asemenea kestii nu ar trebui sa apara intre voi;va jigniti ca in fotbal si nu este bine>mai bine spus :TU JIGNESTI SI RAU FACI MOSHU-LE!!!!bAIETII AIA TI-AU CALCAT PE URME SI O FAC FFF BINE IAR TU DIN TZARA ARUNCI CU NOROI(TIPIC ROMANESC)precizez ca am practicat cativa ani acest sport si il respect cel mai mult din toate sporturile.Sunt cele mai grele antrenamente iar intr-un meci consumi energie cat in 3 de fotbal dar cei care nu cunosc vb aiurea sau fac pe interesantii.Imi pare rau ca si tu procedezi la fel.Te felicit oricum ptr tot ce ai facut in boxul romanesc .!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Istoria... (Duminică, 13 iulie 2008, 23:57)

    Doru Tyson [anonim]

    ... te va retine ca marele campion profesionist care in momentul in care o tara intreaga astepta cu sufletul la gura sa vada un meci frumos , a vazut un incepator patetic care rateaza cantarul. N-am auzit pana acum ca la nivelul la care ai luptat tu Mosule, se existe descalificari atat de penibile...Pana si curcile din Ploiesti cred ca au ras de tine... Eu unul am fost extrem de dezamagit si chiar nu ma asteptam la o asemenea greseala de gradinita. Personal, dupa episodul acela ma apucam de agricultura si lasam pe altii sa faca box...
    Cateodata tacerea e de aur, Mosule ...

    Succesuri pe mai departe, vorba unei alte penibile.
    • +1 (1 vot)    
      Doroftei curajosul (Luni, 14 iulie 2008, 2:13)

      Anonymous [anonim] i-a raspuns lui Doru Tyson

      i-a fost frica de ala, d'aia a "ratat" cintarul. atit de frica incit a venit cu aproape doua kile in plus. sa fie sigur. :-)
  • +1 (1 vot)    
    Referitor la DOROFTEI (Luni, 14 iulie 2008, 1:22)

    ivan [anonim]

    Doroftei a fost un bun sportiv care ne-a adus mari satisfactii celor ce iubim boxul prin rezultatele exceptionale pe care le-a obtinut la vremea respectiva. Acum insa el trebuie sa inteleaga ca avem o noua generatie de sportivi care prin eforturi, seriozitate si respect fata de noi ,obtin rezultate formidabile pentru care merita sa-i onoram si nici decum sa fim invidiosi pe ei atunci cand in ringuri renumite inving adversari redutabili. Printre acestia BUTE si DIACONU sant intrdevar remarcabili iar cei ce incerca sa le minimalizeze rezultatele recunoscute chiar si pe plan mondial au serioase carente in ceiace privesc caracterele lor .Imi pare foarte rau ca MOSUL face acum parte din aceasta categorie si prin aceasta isi umbreste trecutul pe care l-a avut si nu mai merita nici-o consideratie.
  • +1 (1 vot)    
    mda ... (Luni, 14 iulie 2008, 5:29)

    Arturo Gatti [anonim]

    Chiar daca are dreptate, n-ar fi trebuit sa o spuna chiar asa din topor ... da ... de ...
    Adevaru e ca Bute trebuie sa confirme si Diaconu e de decor.
    Oricum Moshu la categoria lui a fost cineva, Bute mai are.
    Ce ma mira ca nimeni nu zice nimic de Mihai Leu care a fost primul care a scos Romania in fatza la boxul profesionist.
  • -1 (1 vot)    
    confuz (Luni, 14 iulie 2008, 11:16)

    bustiuci [anonim]

    Dacă este adevărat că Doroftei a afirmat acest lucru ... pot spune doar că e prost sfătuit în privinţa a ceea ce trebuie să spună presei ...

    Nu este în caracterul lui Doroftei ... e un suflet bun ...
  • +1 (1 vot)    
    bey...dati-o-ncolo de treaba (Luni, 14 iulie 2008, 11:56)

    xyz [anonim]

    auzi ik nu e in caracterul lui, ca e un suflet bun....da tu de unde stii? da la ce declaratii face se poate spune de prezenta caracterului? ce sa mai.... doraftei, jiji astia is cei mai tari din parcare :)).
  • +1 (1 vot)    
    lipsa de bun simt - tipic romanesc (Luni, 14 iulie 2008, 15:32)

    zicu [anonim]

    nu e prima data cand Doroftei face asemenea declaratii. la finalul meciului in urma caruia Bute a castigat centura Doroftei a dat cateva declaratii belicoase care au starnit rumoare chiar si in randul comentatorilor. Pacat de el, degeaba a fost prin lume ca nu a invatat nici macar sa-si respecte semenii. Ce crede el ca poate castiga prin asemenea declaratii ? Va spun eu numai scarba !
  • -1 (1 vot)    
    Corect (Luni, 14 iulie 2008, 17:34)

    truth [anonim]

    Are dreptate, moshu.

    Nu confunda marfa cu ambalaju. Stilu de box al lui Bute lasa de dorit, deloc spectaculos si extrem de boring. Tactica impusa e sa-l lase pe adversar sa oboseasca si apoi prin reprizele 9-12 sa treaca la atac ( boxeaza inteligent ), in rest finalu cum ne-am obisnuit, asa e cind boxezi acasa. Vreti sa vedeti meciuri spectaculoase, uitati-va la Adrian Diaconu, el ar trebui sa fie cap de afix al lui Interbox. Imi amintesc meciurile extraodinare pe care le-a sustinut Doroftei, am luat parte la unele, ce meciuri (cel cu Spadafora). Dar stiti cum e, ca si in politica, cap de afix trebuie sa fie unul care da bine, nu bea, nu se drogheaza, merge la facultate :), si vorbeste quebecoasa. Cum spunea si Doroftei, trebuie sa arate bine la suprafata (ambalaju), sa dea bine la TV, ca spectacolu conteaza mai putin.
  • -1 (1 vot)    
    all for you in MGM Arena (Luni, 14 iulie 2008, 19:59)

    Don King is back [anonim]

    bute vs. doroftei
    doroftei vs. diaconu
    diaconu vs. bute
    doroftei vs. dorel

    intrarea libera. sa va platiti doar biletele de avion.
    in deschidere, Mike Tyson vs. Lexox Lewis.
    pt cei care raman acasa, in direct la otv.

    Doroftei, Doroftei, Doroftei
  • +1 (1 vot)    
    invidie (Marţi, 15 iulie 2008, 12:51)

    MihaiC [anonim]

    de unde atata invidie? ai avut perioada de glorie, cei mai multi te-au laudat...dar de unde atata ciuda si ingamfare? lasa-i si pe altii sa boxeze...in rest te admir:D
  • +1 (1 vot)    
    Un mare Las! (Marţi, 15 iulie 2008, 14:28)

    Bogdan [anonim]

    Lui Doroftei sa-i fie rusine pentru ce a declarat.El de la inceput sa crezut unic,marele patriot,erou national ect.Toate astea au fost jucate cu un singur scop,publicitatea.Merita 12 premi Oscar pentru cel mai bun actor.Acum moare de ciuda cand vede ca alti sportivi modesti si mult mai buni decat el au realizat dublu fata de el.Oameni fatarnici ca el nu pot suporta acest lucru.
    Sa-ti fie rusine Leonard Doroftei!
  • +1 (1 vot)    
    el prevede (Miercuri, 16 iulie 2008, 13:39)

    OVI [anonim]

    Da de unde stie el care ce o sa ajunga o sa-l rog sa-mi prezica si mie vitoru sau sigur n-am cum sa ajung cineva probabil numa el a putut
  • 0 (0 voturi)    
    Gelosule (Miercuri, 16 iulie 2008, 23:33)

    Dragos [anonim]

    ..eeeeeeee ai fost bun !!! nai avea nici o sansa contra bute !!!!!!!!!!! esti invidios ca alti au succes mult mai devreme ca si tine . sa ti fie rusineeee
    • 0 (0 voturi)    
      Sa ne bucuram de Lucian Bute ca este Roman (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 19:05)

      baciu catalin [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      O sa traiti si o sa vedeti voi cum ca Lucian Bute va intrece performanta lui Leonard Doroftei in cariera sa ajungand campion mondial invingandul chiar si pe actualul campion britanic Carl Froch si pe mikkel kessler in gala de la hamburg in fata a sute de milioane de telespectatori .
  • 0 (0 voturi)    
    offfffffffff (Vineri, 18 iulie 2008, 12:37)

    obositule [anonim]

    Ai o familie frumoasa da doar atat tu esti ............!!!!!!!!!boxezi tu mai bine la 40 de ani?esti un Gatusso al boxului,nu stii dar ai ambitie))))
  • 0 (0 voturi)    
    poate nu accepti ca ai imbatranit (Duminică, 20 iulie 2008, 10:05)

    catalin [anonim]

    invidie exista oriunde mai ales in ramura sportiva.
    cred ca doroftei nu intelege ca a imbatranit si parerea lui nu mai conteaza. daca vastag sau leu ar fi vorbit asa despre el cum sar fi simtit? oare ii pune cinva asemenea intrebari. in moldova exista o zicala,,ti-ai trait traiul ti-ai mancat malaiul ,, adica a trecut timpul tau iar acum este timpul la alti care ti-au luat locul. in rest respect pentru ce a facut in box pentru romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Duminică, 20 iulie 2008, 10:35)

    denniss [anonim]

    Mare pacat!!! Leonard este un mare pacat ceea ce ai spus. Tu ai practicat acest sport la cel mai inalt nivel si ii cunosti si partile frumoase dar si pe cele urate. Cateodata foarte urate. Stii ce inseamna performanta in acest sport si stii cat de mult trebuie sa muncesti. Pentru aceste motive ar trebui sa fii atent la ce vorbesti si totodata mai mult respect fata de munca acestor baieti.
    Dincolo de orice alte dispute personale, in ceea ce priveste boxul ar trebui sa vorbiti aceeasi limba.
    Mai trebuie sa stii in viata fiecaruia vin momente mai grele pe care trebuie sa stii sa le depasesti. Stiu ca ai fost foarte mediatizat la timpul tau. Dar trebuie sa stii ca televiziunile te chemau pentru ca faceau audienta si bani cu tine la acea vreme ceea ce se intampla cu Bute si Diaconu acum si nicidecum din alt motiv. Acum prietene nu mai prezinti interes de marketing, asa ca incearca sa te obisnuiesti cu anonimatul.
    Permite-mi un sfat: cere-ti scuze public, ca te-ai facut de rahat, sau da o dezmintire cum ca au interpretat gresit ziaristii, oricum fa ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    BOX (Miercuri, 5 mai 2010, 13:25)

    bruni [anonim]

    Mi-ar place sa vad un meci Bute vs Mayweather ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Delictul de opinie a lui Doroftei. (Duminică, 10 iulie 2011, 13:15)

    NONY [anonim]

    Este greu sau aproape imposibil sa-i contesti expertiza in box a lui Leonard Doroftei. Pana acum am vazut victorii frumoase ale lui Lucian Bute dar la adversari de mana a doua. Personal il astept sa boxeze cu adversari tari nu cu participanti la gale internationale. In schimb sunt dezamagit de atragerea lui Lucian Bute in anturajul P.D.-L. (Partidul Delapidam si Lingusim) de acest malefic Rudotel Obreja. Cine credeti ca s-a ocupat de organizarea galei? Firma lui Rudotel Obreja cu avizul lui "doamna" Udrea, ca doar sunt bani publici! Pentru asta-i multumea Lucian Bute? Oare cat ne vom mai lasa prostiti?