Nicolae Linca, marele pugilist al Romaniei, s-a stins din viata

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 27 iunie 2008, 22:42 Sport | Alte sporturi

Nicolae Linca, povestindu-si viata...
Foto: Cronica Romana
Nicolae Linca, cel mai mare pugilist roman, s-a stins din viata vineri, la varsta de 79 de ani, suferind de Parkinson si Alzheimer. Elena Linca, sotia sa, i-a stat alaturi si, in ultima parte a vietii, Nicolae Linca si-a trait clipele imobilizat la pat.

Linca a castigat medalia de aur la JO de la Melbourne, in 1956, intr-o finala cu Fred Treidt, castigata desi a boxat cu un deget fracturat. El este singurul campion roman olimpic la box.

Din 306 meciuri oficiale, a pierdut doar 25 si, din 1973, a fost trecut in rezerva la clubul Dinamo cu gradul de locotenent-colonel iar in 2005 a fost decorat de presedintele Romaniei cu Ordinul "Meritul Sportiv" Clasa I.

Rudel Obreja: Este o veste foarte trista pentru tot sportul din Romania, nu numai pentru boxul românesc. Nicolae Linca a fost un mare campion care ne-a lasat o mostenire uriasa pe care suntem datori din acest moment sa încercam sa o egalam, daca nu putem sa o depasim
 

Fragment din Volumul "Careul magic romanesc", scris de Paul Ochialbi si Petre Hent:


Linca si Popa au devenit doua sloiuri de gheata. Medicul insa intelege spaima celor doi si reactioneaza surprinzator: cateva punctii cu novocaina. Deci, meciul poate sa inceapa. „Tu incepi si tu termini!” aude Linca din coltul sau, dupa primul sunet de gong. Asta era tactica stabilita inca de la antrenament. Si Linca nu s-a abatut de la sfatul antrenorului, castiga toate cele trei repriza intr-o maniera entuziasmanta, in fata unui adversar care era favoritul numarul unu al categoriei. Medalia de argint era asigurata.Inca o zi de pauza. Viitorul adversar, irlandezul Fred Tiedt. Intre el si Linca – medalia de aur. Modest, Linca a marturisit ca nu spera sa ajunga atat de departe, mai ales dupa accidentul suferit in prima partida. In ajunul meciului, din nou punctii cu novocaina. Dar pana a inceput marea finala, efectul novocainei aproape a trecut. A simtit asta cand i s-au pus manusile. Dar nu a aratat-o.In mijlocul ringului incepe lupta care urca lunea pe banci. Linca arunca dreapta cu furie. Nu-si mai simte pumnul. Parca ar avea doar o bucata de brat. Irlandezul ataca, dar Linca contreaza. Se da decizia: „WINNER NICOLAE LINCA – ROMANIA!” Asa a fost in acel noiembrie la Melbourne.



Palmares:

CE Varsovia 1953 (medalie de bronz)
CE Berlin 1955 (medalie de bronz)
JO Melbourne 1956 (medalie de aur)
























3250 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Trist (Vineri, 27 iunie 2008, 23:52)

    rise [anonim]

    Foarte trist, uitati-va la cati au postat la articolul de mai sus cu profesoara. Astia suntem !

    Este prima medalie de aur din istoria Romaniei si cum a castigat-o, cu un deget rupt.
    Dar pe cine mai intereseaza.

    Trist, foarte trist!
    Odihnestete in pace Nicolae Linca, ca noi te-am uitat de mult.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:08)

      rise [anonim] i-a raspuns lui rise

      ...probabil m-am grabit, acum am vazut ca aici pe hotnews posturile nu sunt in ordine cronologica, este o diferenta de 5 ore fata de articolul cu profesoara....si am uitat si cratima mai sus...
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-l Ierte !!! (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 0:40)

    Pain [anonim]

    A fost cel mai mare boxer roman de care s-a auzit si pe acea vreme boxul era box. Inainte de a fi sportiv trebuia ca sa fi un adevarat luptator ca sa reusesti. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca !!!
    • +1 (1 vot)    
      condoleante (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 8:25)

      luxdesign28 [anonim] i-a raspuns lui Pain

      Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !
    • +1 (1 vot)    
      Dumnezeu sa-l ierte! (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 9:11)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Pain

      Nu e de vina el ca a murit, ci noi ca l-am uitat prea de vreme..... Daca nu murea, noi nu l-am fi cunoscut niciodata. Asa, poate reusim sa ne cunoastem campionii.....
  • +1 (1 vot)    
    Rest in peace ! (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 3:47)

    Bogdan [anonim]

    Dumnezeu sa il ierte !
  • +3 (3 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte... (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 10:18)

    Adi [anonim]

    Trebuie sa recunosc, cu rusine, ca nu am auzit de el...Am 32 de ani...Aud in fiecare zi de tot felul de manelisti, de asa-zise vedete de televiziune, de cantarete efemere, dar pe valorile trecute vad ca s-a pus praful...Mi-l imaginez pe domnul Linca cum a suferit in timpul meciului, apoi imi amintesc de cum plangea Raducioiu ca un copil dupa meciul cu Suedia din '94 si am facut paralela cu cei de la meciul cu Olanda, care, dupa ce luasera bataie, cautau sa faca schimb de tricouri...Ne ducem in jos...
  • +1 (1 vot)    
    otelul (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 10:58)

    cristi [anonim]

    ce vointa ce ambitie,facut sa isi onoreze tara,oameni ca el in Romania sunt rari si de aceea parca cu greu ii pretuim,un exemplu pt oricine ,vezi si tu nationala urata si fara vlaga
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa il ierte (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 11:39)

    Paul [anonim]

    A mai plecat un sportiv adevarat, cine mai stie de Linca, Penes, Sirbu ( nu cel de la Pro TV!!), Patzaichin etc. campioni olimpici, sportivi si oameni? Au ramas asa zisii fotbalisti si din cand in cand cate o lumina pe ici pe colo care se duce repede sufocata intre stirile despre crime, cantarete si afaceristi, manelisti etc. 30 minute stiri despre accidente/ crime si 30 de secunde despre oameni de valoare.Un medic /profesor/ inginer care relizeaza ceva deosebit 20 secunde intre reclame, alt medic /profesor/ inginer care a facut o greseala 3,4 5 zile !!! Asta este imaginea valorilor vehiculate- paine si circ ( aia macar controlau un imperiu!)
  • +1 (1 vot)    
    Un mare sportiv (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 12:00)

    Vlad [anonim]

    Am avut onoarea sa il cunosc si sa il intalnesc de mai multe ori pe Nicolae Linca in urma cu aproape 10 ani. Atunci inca mai putea umbla cu ajutorul unei carje si putea vorbi inteligibil. Ultimii ani i-au luat insa si aceste capacitati. Suferea de Parkinson , la fel ca un alt celebru pugilist Muhamad Ali. Doctorii spun ca boxul ar fi cauza acestei cumplite maladii , miile de pumni incasati in cap nu raman fara urme. Nicolae Linca si-a sacrificat deci viata pe altarul sportului pe care l-a iubit enorm , boxul. Spiritul de sacrificiu al acestui om si-a aratat masura in turneul olimpic unde a boxat cu un deget fracturat , cu dureri cumplite. De la primul pumn nu isi mai simtea mana, boxa pana la capat si invingea , uitand de durere. Este un exemplu pe care sportivii de azi ar trebui sa il urmeze. Dar se pare ca nu o fac de vreme ce au trecut 50 de ani de la acea performanta si inca nici un roman nu a reusit sa mai castige titlul olimpic la box...
    Odihneste-te in pace Nicolae Linca !
  • +1 (1 vot)    
    condoleante familiei si tarii (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 12:14)

    Mihai(21 ani) [anonim]

    a mai murit o valoare adevarata p kre nimeni nu a mai amintit-o de multa vreme..bine k apar toti manelarii aia infecti si toti tampitii kre dau din gura fara sa gandeask la televizor si oameni precum maestrul linca mor fara sa ii stie nimeni in afara de cei din breasla...valoriile Romaniei sunt date la o parte...O sa ne aducem aminte de dumneavoastra cu mare respect si recunostiinta...Va multumim ptr tot ce ati facut ptr tara asta...
  • +1 (1 vot)    
    Nicolae Linca (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 13:04)

    Mitica [anonim]

    Dumnezeu sa'l odihneasa in pace !
    Iar noi santem intr'adevar ingrati , indiferenti cu valorile noastre in general.
    Acum cativa ani a murit in anonimat alt boxer , care la aceeasi competitie din 1956-Melbourne, castiga argintul , Ghe. Negrea...
    Ingratitudinea , sport national !!!
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca ... (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 13:49)

    korellus [utilizator]

    MARE diferenta intre cum ne privim "valorile de acum" si cei pe care, nascindu'se putin mai "devreme", II UITAM PREA REPEDE.

    Din 2-3 MICI stiri din ultimii ani, stiam ca Nicolae Linca are MARI probleme de sanatate.

    DOAR cu aceste ocazii, MAI MARII DE PRIN FEDERATII isi mai aduceau aminte de cei-care-STAU-LA-BAZA-federatiilor lor, si le mai cresteau "pensiile" cu 100-200 lei ...

    Aceste "cresteri" mi s'au parut mai mult un gest de MILA decit de RECUNOSTINTA!

    In comparatie cu "salariile mizere" din fotbal (nu cred ca sint, in tara, jucatori cu mai putin de 2000 euro/luna), vechile GLORII sint, pur si simplu, batjocorite.

    Amintiri?
    Citi dintre ei mai traiesc?
    Cum mai traiesc?

    1952 - Helsinki
    Aur - Iosif Sîrbu — tir, puşcă calibru mic 40 de focuri
    Argint - Vasile Tiţă — box, cat. mijlocie (75 kg)
    Bronz - Gheorghe Fiat — box, semiuşoară (60 kg)
    Gheorghe Lichiardopol — tir, pistol viteză

    1956 - Melbourne
    Aur - Leon Rotman — kaiac canoe, 1.000m
    Leon Rotman — kaiac canoe, 10.000m
    Nicolae Linca — box, cat. semimijlocie (69 kg)
    Ştefan Petrescu — tir, pistol viteză individual
    Dumitru Alexe, Simion Ismailciuc — kaiac canoe, 1.000 m
    Argint - Gheorghe Negrea — box, cat. semigrea (81 kg)
    Mircea Dobrescu — box, cat. muscă (51 kg)
    Olga Szabo-Orban — scrimă, floretă individual
    Bronz - Francisc Horvath — lupte greco-romane (57 kg)
    Gheorghe Lichiardopol — tir, pistol viteză individual
    Elena Leuştean — gimnastică, sol
    Constantin Dumitrescu — box, (63,5 kg)
    Elena Mărgărit, Georgeta Hurmuzachi, Sonia Inovan, Elena Leuştean, Elena Săcălici, Emilia Vătăşoiu — gimnastica, echipe
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa'i ocroteasca, si NOI SA NU'I UITAM (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 13:57)

    korellus [utilizator]

    1960 - Roma
    Aur - Iolanda Balaş — atletism, săritura în înălţime
    Dumitru Pârvulescu — lupte greco-romane (52 kg)
    Ion Dumitrescu — tir, talere trap
    Argint - Ion Cernea — lupte greco-romane (57 kg)
    Bronz - Lia Manoliu — atletism, aruncarea discului
    Ion Monea — box, cat. mijlocie (75 kg)
    Leon Rotman — kaiac canoe, 1.000 m
    Ion Ţăranu — lupte greco-romane (79 kg)
    Maria Vicol — scrimă, floretă individual
    Atanasia Ionescu, Elena Leuştean, Sonia Iovan, Emilia Liţă, Elena Niculescu, Utta Poreceanu — gimnastică, echipe

    - - - - - - - - -
    Dar nu numai campioni olimpici am avut.
    Au fost si campioni mondiali, si campioni europeni, toti cu MULTA munca la baza rezultatelor lor.
    Rominia, ca imagine, a avut de cistigat de pe urma acestora.
    Recunostinta a fost mica, sau ... inexistenta, in unele cazuri.
    "Beneficiarii" acestor rezultate au fost, de regula, altii: politicienii, politrucii, companionii din cantonamente sau din deplasarile-in-strainatate, ... , noii patroni, ...
    Mai nou, unii au supra-nume, cum ar fi: "Nashul", "Don Corleone", cei pe care nu'i mai chema Badea-Dinca ci, doar, Badea, ...

    Remember!
  • +1 (1 vot)    
    Moartea D-lui Nicolae Linca (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:10)

    X-ulescu [anonim]

    D-le Obreja, cel care va "aratati" atat de indurerat de disparitia acestui MARE CAMPION , ce-ati facut concret pentru acest OM in timpul vietii sale (d-voastra personal cat si federatia ce cu onoare o conduceti) - daca avem in vedere faptul ca suferinta sa a fost facuta public cu multi ani in urma si unii sportivi cu renume din alte ramuri, au incercat si chiar au reusit sa-i intinda o mana de ajutor - ca acum sa va alaturati "plin de tristete"corului de regrete ???????
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:26)

    Un Trecator Grabit [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si cinste lui pentru ca a facut ceva bun pentru Romania, fara fitzele din zilele de azi.
  • +1 (1 vot)    
    Boala profesiei (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 17:30)

    Vlad I [anonim]

    Parkinson-ul si Alzheimer-ul este foarte des intalnit la oamenii batrani care au jucat box profesionist, datorita zecilor de mii de impacturi primite in zona craniana in timpul vietii.
  • +1 (1 vot)    
    Plang si pietrele in satul Feisa (Duminică, 29 iunie 2008, 10:29)

    viorel [anonim]

    D-zeu sa-l ierte si sa-l odihneasca !!!
    Astazi va fii inmormantat in cimitirul greco-catolic din satul Feisa, jud.Alba.
    A fost cu adevarat o mare valoare!!!
    Doamna Linca, sincere condoleante !!!
  • +1 (1 vot)    
    UN MARE CAMPION (Luni, 30 iunie 2008, 0:59)

    Laviniu [anonim]

    Dumnezeu sa' l odihneasca in pace !
  • 0 (0 voturi)    
    Sa ne iubim valorile (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:44)

    Alin Golentanu [anonim]

    Emblema a boxului romanesc. Nu l-am vazut niciodata boxand, nu l-am cunoscut. Dar de fiecare data cand am auzit numele lui, inima mi s-a incalzit, ochii mi s-au umezit iar ratiunea mi-a soptit: Fi mandru, el este roman, ca si tine.
    Iti multumesc domnule Nicolae Linca. Nu te voi uite niciodata.