Vezi aici lotul de gimnastica feminina al Romaniei pentru Olimpiada de la Beijing

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 15:31 Sport | Alte sporturi

Sandra Izbasa, speranta Romaniei la o medalie de aur
Foto: AGERPRES
Nicolae Forminte, antrenorul echipei feminine de gimnastica, a anuntat in cursul zilei de joi lotul cu care tara noastra va aborda Olimpiada de la Beijing, care va debuta pe 8 august.

Sandra Izbasa, Steliana Nistor, Anamaria Tamarjan, Gabriela Dragoi, Andreea Acatrinei, Gabriela Grigore si Daniela Druncea (este rezerva) sunt cele sapte gimnaste cu care Romania va incerca sa cucereasca aurul olimpic.

"Lotul pentru Olimpiada este clar, nu a crescut peste noapte natalitatea in Romania, ca sa mai apara gimnaste. Este clar ca sunt gimnastele care au participat la Europene, fara Cerasela Patrascu, si la care se adauga Acatrinei, Grigore si Druncea. Ultima este rezerva, dar eu sper sa nu fie probleme de sanatate", a declarat Nicolae Forminte, citat de NewsIn.

Romania este calificata la Jocurile Olimpice dupa ce a obtinut locul trei in calificarile care au avut loc la Campionatul Mondial desfasurat la Stuttgart.

Fetele lui Forminte vor debuta in concursul pe echipe de la Beijing in data de 10 august, primele aparate urmand sa fie  sariturile, urmate de paralele, barna si sol.

Olimpiada de vara de la Beijing va avea loc in perioada 8-24 august.






















2474 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    sa fie aur (Joi, 26 iunie 2008, 16:32)

    monica [anonim]

    go girls!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Romania ! (Joi, 26 iunie 2008, 17:13)

    romanescu [anonim]

    Bravo fetelor din gimnastica, faptul ca s-au calificat la Olimpiada e deja un semn bun, inseamna ca echipa noastra e inca in elita mondiala, in top 10.
    Trebuie sa urce pe podium la Olimpiada, sa fim in primele 3 natiuni ale lumii la sportul asta.
    Daca va fi aur e extraordinar, dar nu se supara nimeni chiar si cu argint sau bronz, sunt federatii care au bugete net superioare Romaniei si obtin rezultate mult sub asteptari.
    Curaj fetelor si Hai Romania !
  • 0 (0 voturi)    
    " Olimpiada din China" (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 9:43)

    STEFANESCU ANGELO- TEODOR [anonim]

    Imi doresc din tot sufletul sa luati aurul pe echipe, pt. a se bucura o tara intreaga.
  • 0 (0 voturi)    
    bafta (Duminică, 13 iulie 2008, 18:25)

    deia [anonim]

    tinem pumnii cu totii.... mult noroc!
  • 0 (0 voturi)    
    se poate si cu bani putini (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 13:41)

    dana [anonim]

    Romania a castigat pt ca munceste si se poate ca side edataasta sa aratam ce poate face o tara cu bani putini, dar care munceste. HAI FETELOR SUNTETI BUNE
  • 0 (0 voturi)    
    olimpiada (Luni, 4 august 2008, 17:58)

    marioara [anonim]

    ma bucur ca si de aceasta data avem la Olimpiada gimnaste.la gimnastele romance este o traditie sa cistige aproape tot timpul AURUL de pe primul loc.


    FETELE SA AIBA MULTA BAFTA
  • 0 (0 voturi)    
    olimpiada (Vineri, 8 august 2008, 13:22)

    mihaela [anonim]

    sa fie aur ! si dupa din nou aur pt ficare in parte la aparate, le maritati!