VIDEO Un bulgar devine primul european care castiga un concurs de sumo!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 25 mai 2008, 15:10 Sport | Alte sporturi

Kotooshu, pe numele sau de lupta, devine primul european care castiga Emperor's Cup, o competitie adresata luptatorilor de sumo, bulgarul dominandu-si clar adversarii la capatul a 14 partide deosebit de interesante.

Mahlyanov Kaloyan Stefanov (acesta este adevaratul sau nume) a reusit sa-l invinga pe Ama, in cadrul Summer Grand Sumo Tournament, si sa ajunga la cota impresionanta de 13 victorii si o singura infrangere, lucru care i-a permis sa castige turneul cu o zi inainte de finalul acestuia.

In varsta de 25 de ani, vecinul nostru de la sud de Dunare se inscrie pe lista selecta de 7 luptatori straini (in afara granitelor Japoniei) care castiga un titlu in sumo.

Cu toate acestea, Stefanov este doar un Ozeki (a doua ierarhie a celor mai buni luptatori), Yokozuna fiind categoria la care sunt incadrati marii campioni.
 




























4773 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Bravo lui ! (Duminică, 25 mai 2008, 17:19)

    Yokozuna Hubertus [anonim]

    Kotooshu ,pentru a ajunge yokozuna mai are nevoie de multe turnee castigate -deocamdata mongolii fac legea in Sumo in mod deosebit Asashoryu !dar este interesanta traiectoria acestui bulgar -in perioada comunista Bulgaria scotea pe banda rulanta campioni la haltere si la lupte -care dupa caderea comunismului s-au descurcat cum au putut intrand in mafia securisto-comunista sau emigrand in Turcia sau aiurea ! Baiatul asta dotat exceptional pentru lupte, a ajuns sa faca sa faca Sumo !E greu sa ajungi yokozuna ,trebuie inca multa munca , dar sa dea D-zeu sa ajunga !
    • 0 (0 voturi)    
      Si cum ziceti ca il cheama? (Duminică, 25 mai 2008, 21:25)

      Caloianu [anonim] i-a raspuns lui Yokozuna Hubertus

      Baiatul asta a fost campion de lupte greco-romane (titlu european la juniori la 14 ani). Insa ce e simpatic e ca il cheama Caloianu Stefan si ca e nascut nu departe de Dunare la Veliko Tarnovo, regiune unde influenta latina si aceea bizantina au fost puternice, regiune care a facut parte din "imperiul vlaho-bulgar" al Asanestilor, in sec.11-12 !
      Ii doresc succes, sper sa ajunga Yokozuna pt. ca e adevarat ca mongoli ca Asashoryu au facut legea pe acolo in ultimii 3-4 ani:)
    • +1 (1 vot)    
      Gresit. (Duminică, 25 mai 2008, 21:49)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Yokozuna Hubertus

      Daca este "Ozeki" trebuie sa castige 2 turnee la rand si apoi este declatat "Yokozuna".

      Mai citeste regulamentul.

      --------------------------------------------

      Un fan inrait de SUMO.
      • 0 (0 voturi)    
        iarasi gresit (Luni, 26 mai 2008, 4:52)

        vi [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

        In regulament nu scrie ca daca un ozeki castiga de doua ori la rand, va ajunge automat yokozuna. De fapt nici nu e o regula clara in aceasta privinta, depinde de o comisia speciala. Adevarat, daca castiga de doua ori la rand, comisia aceea va discuta posibilitatea, dar ei s-au pronuntat deja: chiar daca castiga urmatorul turneu, rezultatele lui Kotooshu de pana acum sunt prea slabe pt a fi yokozuna.
        • 0 (0 voturi)    
          (...) (Luni, 26 mai 2008, 8:20)

          #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui vi

          Corect.

          In conditiile in care "ozeki" se castiga f. greu (sunt doar fro 5 la ora actuala), singurul yokozuna este mongolul, si niciodata nu i s-a refuzat avansarea unui "ozeki" cu 2 turnee castigate, bulgarul are sanse. Depinde de el sa castige urmatorul turneu.
          • 0 (0 voturi)    
            yokozuna este si Hakuho (Luni, 26 mai 2008, 9:53)

            Hubertus [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

            Bulgarul are doi adversari extrem de puternici in activitate -Asashoryu si Hakuho amandoi mongoli ,amandoi yokozuna -si imi vine greu sa cred ca va ajunge yokozuna-cei doi mongoli se antrenau impreuna si -probabil -Asashoryu cel invincibil a pregatit cariera lui Hakuho !
            bulgarul nu are nici un sprijin -doar daca va lupta fenomenal inca 2-3 ani va putea ajunge yokozuna -cine stie ?!
  • -1 (3 voturi)    
    Adevarat (Duminică, 25 mai 2008, 17:55)

    Weather [anonim]

    Asta da ceafa lata !!!!
    • +1 (3 voturi)    
      re: (Duminică, 25 mai 2008, 20:06)

      michasam [utilizator] i-a raspuns lui Weather

      Weather .. iar te bagi in seama aiurea?
  • +1 (1 vot)    
    ptr. Weathe (Duminică, 25 mai 2008, 20:11)

    miculgigant [anonim]

    Vorbisi si tu ca sa te afli in treaba... Un roman adevarat!!!
  • 0 (0 voturi)    
    fsdf (Luni, 26 mai 2008, 8:06)

    sfsfs [anonim]

    bravo! inca o data a dovedit superioritatea europenilor in sporturi!
  • +1 (1 vot)    
    Sumo (Luni, 26 mai 2008, 8:24)

    korellus [utilizator]

    Stie cineva de ce canalu' teve EuroSport nu mai da, chiar cu o intirziere de 1-1,5 luni intirziere, cele 6 turnee anuale ale Imparatului?
    Nu pentru putini "privitori" erau momente minunate de vizionare ale unei discipline vechi, care nu prea a fost pervertita de "omul nou" ...
    PS Oare unde mai putem vedea aceste turnee?
    • +2 (2 voturi)    
      Sumo si Eurosport (Miercuri, 28 mai 2008, 12:38)

      Martin [anonim] i-a raspuns lui korellus

      Sumo a fost scos din grila de programe Eurosport de la inceputul anului. Motivul oficial a fost neintelegerea dintre Eurosport si Nihon Sumo Kyokai pe teme financiare (adica japonezii au vrut prea multi bani). Motivul real... Cumnatul lui Sarkozy e presedintele Eurosport, Sarkozy nu suporta sumo.
      • 0 (0 voturi)    
        Merci ! (Vineri, 27 iunie 2008, 16:32)

        korellus [utilizator] i-a raspuns lui Martin

        Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    a doua ierarhie? (Luni, 26 mai 2008, 14:13)

    Ierarhu [anonim]

    Cate ierarhii exista in sumo pentru cei mai buni luptatori? Dar cei mai slabi luptatori, au si ei cateva ierarhii?

    BTW, numele i se scrie corect in urmatoarea ordine: Kaloyan Stefanov Mahlyanov (Калоян Стефанов Махлянов), adica prenume, patronimic, nume de familie.
  • 0 (0 voturi)    
    Yokozuna (Sâmbătă, 16 august 2008, 23:10)

    Alin [anonim]

    ca sa ajunga yokozuna trebuie sa fie ozeki si sa castige 2 turnee consecutive