VIDEO Un sportiv cu ambele picioare amputate si-a castigat in instanta dreptul de a participa la Jocurile Olimpice

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 16 mai 2008, 17:07 Sport | Alte sporturi

Curtea de Arbitraj pentru Sport i-a dat dreptate lui Oscar Pistorius, un sportiv sud-african, care va putea concura la Jocurile Olimpice desi are ambele picioare amputate. S-a nascut fara ambele peronee, iar in copilarie medicii i-au amputat picioarele de la genunchi. El poarta niste proteze speciale, a castigat in 2004 aurul la proba de 200 de metri si bronz la proba de 100 de metri la Jocurile Paraolimpice de la Atena.

"Blade Runner" trebuie sa treaca mai intai de calificari pentru a ajunge la Jocurile Olimpice. In urma unor teste minutioase, s-a evidentiat faptul ca Pistorius poate alerga cu acele proteze la fel de bine ca un sportiv care nu are nici o dizabilitate fizica.





















4951 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Nu la fel de bine... (Vineri, 16 mai 2008, 17:51)

    Xila [anonim]

    Nu la fel de bine, poate chiar mai bine... Dar ramane de vazut.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Oscar_Pistorius
    Pe scurt, acele "teste minutioase" au aratat ca Pistorius este avantajat de protezele respective fata de ceilalti atleti pentru ca foloseste mai putina energie. Acesta este motivul pentru care IAAF i-a interzis participarea in faza initiala.
    • -1 (1 vot)    
      Idee (Duminică, 18 mai 2008, 9:04)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Xila

      Daca isi pune niste proteze mai lungi ii sparge pe toti!
  • -1 (1 vot)    
    avantaj (Vineri, 16 mai 2008, 19:25)

    andy [anonim]

    exact, lipsa gambelor anseamna an fond economie de energie
  • +5 (5 voturi)    
    la fel de bine (Vineri, 16 mai 2008, 19:43)

    Nautilus [anonim]

    Daca "poate alerga cu acele proteze la fel de bine ca un sportiv(nu ca un om obisnuit!) care nu are nici o dizabilitate fizica", ce ar fi putut face daca era om intreg?....

    Daca Banciulescu, Bader sau Meresiev au putut zbura cu avionul cu proteze la ambele picioare, iar Hans-Ulrich Rudel a urcat pe Aconcagua cu proteza la un picior, ce ar fi putut face daca ramaneau sanatosi pana la sfarsitul vietii?...

    Daca ei pot, de ce 99% din populatie se miorlaie toata ziua si nu fac nimic?(in afara de serviciu, unde chiulesc cat pot)... :))))

    ~Nautilus
  • +1 (1 vot)    
    nu mai carcotiti atata (Vineri, 16 mai 2008, 20:06)

    _darkstar_ [utilizator]

    castigul e o iluzie ... nu uitati ca acele proteze nu sunt o extensie a scheletului, iar energia nu este recuperata la nivelul muschilor; practic el nu castiga energie, nu primeste feedback, ci are un timp de relaxare, timp in care se pregateste de o noua contractie.

    E intutil sa comparam un om normal si pe Oscar Pistorius, pentru ca timingul este complet diferit, incordarea muschilor diferita, el nu "simte" feedback; teoretic el face un efort intelectual suplimentar comparativ cu un om normal.

    Insa pentru simplu fapt ca a reusit ce altii, vorba lui Nautilius, nu fac altceva decat sa se vaite o viata intreaga, poate fi acceptat la Jocurile Olimpice.
  • +2 (2 voturi)    
    Sper sa si castige (Vineri, 16 mai 2008, 23:23)

    detzu [anonim]

    La cate are de tras omul asta o viatza , si de cate ori si-o blestemat soarta merita sa aiba si o medalie. Oricum rolul de motor pentru societate va fi asigurat , multa lume va auzi de el si va fi un pic impulsionata. STIMA DOMNULE !!!!
  • -5 (5 voturi)    
    au aparut cyborg-ii (Sâmbătă, 17 mai 2008, 9:49)

    misu [anonim]

    Sintem deja o subspecie.
    Urmeaza sa participe la olimpiada de matematica robotii.
    Si nu va mai fi valabila nici teoria aia din clasa intii, cum ca merele nu se aduna cu perele.
    Daca tot e brambureala, macar sa o facem lata.
  • +3 (3 voturi)    
    Ma inclin in fata vointei (Sâmbătă, 17 mai 2008, 11:59)

    MAGDALENA DANIELA POLLI [anonim]

    Oricate masuratori ale performantei s-ar face, orice comentarii am emite, ceea ce face acest om cu pseudopicioare intrece ce nu fac multi dintre oamenii integri fizic.
    Ma inclin in fata vointei lui cu care ne demonstreaza ca putem sa ne depasim limitele fizice prin dezvoltarea fortei mentale si prin exercitii+perseverenta.
  • -4 (4 voturi)    
    Precedent periculos (Sâmbătă, 17 mai 2008, 13:53)

    Alex [anonim]

    Apreciez si eu vointa si forta mentala a atletului. Totusi, aici problema e alta. Acceptand in competitia oficiala astfel de "imbunatatiri" tehnologice nu vom putea diferentia atunci cand sportivi fara aparente dizabilitati vor recurge la ele. Riscam astfel ca sportul sa se transforme dintr-o celebrare a excelentei umane, intr-o competitie intre corporatii producatoare de augmentari tehnologice.
  • +1 (1 vot)    
    go go go (Joi, 17 iulie 2008, 2:25)

    V [anonim]

    nu are nici un avantaj cu protezele respective. Atata timp cat protezele sunt pasive nu castiga nimic in plus fata de un om "normal". Protezele sunt niste arcuri: cata energie baga in ele, atata primeste inapoi. Daca ar avea proteze actionate electric sau mai stiu eu cum... atunci da.. ar trebui sa concureze la alta categorie..
  • -1 (1 vot)    
    Aiurea (Joi, 17 iulie 2008, 9:44)

    Mihai [anonim]

    Ce a facut pana acuma acest sportiv este de admirat . A castigat medalii la PARAOLIMPIADE ,pentru ca acolo se incadreaza avand acest HANDICAP FIZIC . Din cauza acesta s-a si organizat PARAOLIMPIADA ca sa poata sa participie cei aflati in aceasta situatie. Bun . Ce vrea sa faca mai departe e de condamnat , din punctul meu de vedere (unul realist) nu unul plin de mila si compasiune (cum am vazut prin commenturile voastre). Problema participarii lui la olimpiada deja isca discutii , dupa cum vedeti si aici , a recurs chiar si la instanta pentru a forta participarea lui la un eveniment la care din start nu poate fi calificat . Nu mi-o luati in nume de rau ....dar ganditi mai oameni !!!! Un sportiv fara vreun handicap nu poate participa la PARAOLIMPIADA deci e normal sa fie si reciproc !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ajutor (Miercuri, 20 mai 2009, 13:08)

    dascor [anonim]

    sunt o tanara cu amputatie partiala de picior si cau un centru de protezare mai performant si un ajutor , o adresa, un sfat, va multumesc anticipat