Performanta de exceptie 

Camelia Potec a invins-o pe campioana olimpica si mondiala la 400 m liber!

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 22 aprilie 2008, 0:07 Sport | Alte sporturi

Manadou, invinsa de Potec
Foto: Hotnews
Camelia Potec a castigat proba de 400 de metri liber din cadrul campionatelor internationale de inot ale Frantei, furnizand unul dintre cele mai surprinzatoare rezultate ale anului: Potec a depasit-o pe Laure Manaudou, campioana mondiala si olimpica, neinvinsa de 4 ani in aceasta proba!

Dupa cursa, Manaudou (considerata cea mai mare inotatoare a Frantei) a ramas cu privirea fixata undeva in gol, iar cand a urcat in tribuna, langa cei care se ocupa de pregatirea ei, a inceput sa planga.

Episodul are o istorie veche de un an si jumatate - atunci Manadou a renuntat sa se mai antreneze cu Phillippe Lucas si a plecat in Italia, pentru a fi alaturi de inotatorul de care se indragostise.

Lucas, recunoscut pentru metodele spartane de antrenament, a preluat-o imediat pe Camelia Potec si i-a stabilit un program special pana la Jocurile Olimpice de la Beijing. Iar luni seara, in bazinul de la Dunkerque, s-a consumat primul episod al unei mari rivalitati - Laure Manaudou a pierdut in fata lui Potec, sportiva pregatita acum de fostul ei antrenor.

Conform cotidianului LEquipe si a agentiilor internationale de presa, Camelia Potec a avut un parcurs uimitor pe ultima suta de metri, cand si-a depasit net adversarele.

Urmatoarea intalnire Potec - Manaudou se va produce la Beijing, in luna august.

Rezultat 400 metri liber:
1. Potec (Romania)
2. Coralie Balmy (Franta)
3. Laure Manaudou (Franta)























2036 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    BRAVO (Marţi, 22 aprilie 2008, 0:46)

    nu conteaza [anonim]

    mandri de tine, bravo Camelia
  • +1 (1 vot)    
    Bravo Camelia ! (Marţi, 22 aprilie 2008, 5:12)

    Razvan007 [utilizator]

    In ultimul timp avem vesti foarte bune din sport ! Sper sa facem o figura frumoasa la Beijing !! Doamne ajuta !
  • +1 (1 vot)    
    poate... (Marţi, 22 aprilie 2008, 9:33)

    Chibitzu' [anonim]

    acum afla si frantzuzii ca i-a batut o romanca nu o unguroaica !
  • 0 (0 voturi)    
    frumoasa performanta...bravo.... (Marţi, 22 aprilie 2008, 9:49)

    mira [anonim]

    numai succese,camelia...suntem cu sufletul alaturi de tine...
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 22 aprilie 2008, 12:35)

    alex [anonim]

    bravo fata! Pune-i la pamant! ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    Tin pumnii... (Marţi, 22 aprilie 2008, 14:23)

    anca [anonim]

    ... pentru Beijing !!! Fa-i praf si acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    POTEC-MANAUDOU (Miercuri, 23 aprilie 2008, 13:54)

    bizzbee [anonim]

    Stiu cursa am vazut-o .Si eu sunt o inotatoare .. A fost foarte impresionant pentru ca timpii fetelor de pe podium au fost foarte apropiati , la cateva sutimi . Ma bucur sa vad ca nu ati uitat si mai postati si ceva din inot ...este totusi un sport frumos ...Bye!!.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Camelia! (Miercuri, 23 aprilie 2008, 15:44)

    goe [anonim]

    ...si mai lasati nasul jos pe acolo prin Franta.
  • 0 (0 voturi)    
    camelia (Duminică, 29 iunie 2008, 19:47)

    Irina [anonim]

    este cea mai buna inotatoare a Romaniei.Acum de curand a participat la campionatul national de seniori si juniori. Sunt mandra de ea si am cunoscut-o personal