VIDEO Adrian Diaconu detine centura WBC interim

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 17:14 Sport | Alte sporturi

Deaconu e triumfator!
HotNews.ro v-a tinut la curent cu evolutia meciurilor de box din cadrul galei "Invincibilii", care a inceput de la ora 18:45.
Adrian Diaconu a castigat centura WBC interim la capatul unui meci senzational cu Chris Henry. Pugilistul nostru a condus ostilitatile pana in runda a noua si, chiar daca Henry parea in stare sa intoarca soarta meciului, Diaconu si-a revenit ajutat si de sprijinul suporterilor.Henry a fost la un pas sa fie facut KO in runda a opta! El l-a atras spre colt pe Diaconu, acesta s-a eschivat la toate loviturile americanului si a pornit un asalt senzational asupra americanului, care a fost salvat de bataia gongului! Romanul este campion interimar. Daca va reusi sa il invinga pe Chad Dawson sau acesta va refuza sa lupte cu Adrian, atunci romanul va fi campion absolut.

Ce au hotarat arbitrii:
Prima decizie: Diaconu vs Henry 116-113
A doua decizie:
Diaconu vs Henry 115-114
A treia decizie:
Diaconu vs Henry 116-113

Viorel Simion l-a invins in 10 runde pe Rudi Encarnacion si a castigat Titlul WBC mediteraneean la categoria pana. Lupta a fost una foarte stransa. Primele trei reprize i-au apartinut lui Encarnacion, dar romanul a revenit si a castigat, ultima repriza fiind urmarita in picioare de spectatori!
Arbitrii au decis in unanimitate: 3-0 pentru Simion!

Prima decizie: Viorel Simion vs Rudi Encarnacion 98-91
A doua decizie: Viorel Simion vs Rudi Encarnacion 98-91
A treia decizie: Viorel Simion vs Rudi Encarnacion 99-90

Bogdan Dinu l-a invins in patru reprize pe Stephane Tessier, decizia unanima a arbitrilor fiind 3-0 pentru roman. Pugilistul nostru s-a descurcat foarte bine in fata francezului, care nu a stiut decat cum sa primeasca mai bine loviturile lui Bogdan.

Prima decizie:
Dinu Bogdan vs Stephane Messier 40-36
A doua decizie: Dinu Bogdan vs Stephane Messier 40-36
A treia decizie: Dinu Bogdan vs Stephane Messier 40-36

Jo Jo Dan l-a trimis la podea pe Balbi in repriza a treia si a castigat centura! Romanul i-a trimis o directa de stanga in plina figura lui Balbi, care s-a prabusit la podea. Acesta a fost ajutat sa se ridice de cei din stafful sau si nu a mai putut minute bune sa se ridice de pe scaun! Bravo Ion Ionut Dan!

Silvio Branco s-a impus in sase reprize in fata lui Abdelkader Benzinia! Italianul a controlat meciul si a castigat cu 3-0 in urma deciziei unanime a celor trei arbitri. Partida a fost una echilibrata, cu schimburi spectaculoase de ambele parti, dar experienta lui Branco si-a spus cuvantul.

Prima decizie: Silvio Branco vs Abdelkader Benzinia 60-54
A doua decizie: Silvio Branco vs Abdelkader Benzinia 59-54
A treia decizie: Silvio Branco vs Abdelkader Benzinia 60-55

Al doilea meci al galei a fost castigat de Cristian Hodorogea!
Romanul l-a trimis de doua ori la podea pe adversarul sau in prima repriza. A doua a fost mai echilibrata, dar romanul a condus ostilitatile. Cerisuelo a inceput sa sangereze in a treia repriza, dar spaniolul a incecuput sa loveasca din ce in ce mai bine. Repriza a patra i-a apartinut lui Hodorogea care s-a impus cu 2-1 in urma deciziilor celor trei arbitri.

Prima decizie: Cristian Hodorogea vs Raul Asencio Cerisuelo 39-56
A doua decizie: Cristian Hodorogea vs Raul Asencio Cerisuelo 40-35
A treia decizie: Cristian Hodorogea vs Raul Asencio Cerisuelo 40-35

S-a terminat si primul meci, cel dintre Carl Handy si Vasili Andrianov. Handy este partenerul constant de antrenament al lui Adrian Diaconu. Handy a purtat pana la intrarea in ring un tricou in culorile Romaniei. Meciul a fost destul de echilibrat, insa americanul s-a impus in final. Decizia celor trei arbitri a fost unanima: victorie Handy!

Prima decizie: Carl Handy vs Vasili Andrianov 60-54
A doua decizie: Carl Handy vs Vasili Andrianov 60-56
A treia decizie: Carl Handy vs Vasili Andrianov 60-54

4610 vizualizari

Boxul - sport? (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 22:50)

GigiM [anonim]

Nu ca n-ar fi o performanta, dar la bataie mereu suntem primii...
    ... (Sâmbătă, 19 aprilie 2008, 23:19)

mda [anonim]

incearca tu sa fii primul la bataie, in nici un caz nu ai sanse sa fii primul din punct de vedere al IQ-ului, unul sub medie de altfel.
      pumni in gura! (Duminică, 20 aprilie 2008, 0:40)

ioio [anonim] i-a raspuns lui mda

pt un sport din asta nici nu iti trebuie IQ. dar daca tot stim sa nebatem bine eu zic ca ar trebui sa invatam sa si muncim.
        IQ (Duminică, 20 aprilie 2008, 11:54)

aichiu [anonim] i-a raspuns lui ioio

Multa lume foloseste notiunea de IQ fara sa stie exact ce inseamna. Din aceasta cauza "IQ" este folosit in cele mai nepotrivite contexte cu siguranta folosirii unui concept lipsit de orice controversa. E drept ca unii dintre noi ar trebui sa invete sa munceasca, dar ar fi bine sa ne documentam minimal inainte sa vorbim despre o notiune ca IQ-ul.

Si daca cineva crede ca boxul la acest nivel e totuna cu o bataie intre doi golani in fata blocului, cred se insala foarte tare.
    Ziaristi cretini (Duminică, 20 aprilie 2008, 6:48)

Birlic [anonim]

Am vazut pe mai multe site-uri (probabil au copiat unii de la altii) ca Diaconu este campion WBC. Cum te poti numi ziarist sportiv si sa nu stii pentru ce s-a batut Adrian? S-a batutu pentru pozitia de challenger la titlu si nu pentru titlu. Fiindca a castigat, in urmatorul meci se va bate pentru titlu cu Dawson.
    Ce temebeli!
    Bravo, Adrian! O sa fii campion.
    slab (Duminică, 20 aprilie 2008, 9:13)

cristi [anonim]

romanasul nostru daca mai dura meciul o repriza avea sanse sa fie facit ko,a fost uneori mult mai slab decat americanul,daca meciul era in alta parte sigur nu era el cel care avea centura,oricum cred ca nu are valoare de campion mondial si urmatorul meci de titlu cred ca il va pierde,vedeti cum au boxat ceilalti si comparati
    IQ-ul meu (Duminică, 20 aprilie 2008, 10:13)

Bravo lor pentru performanta. Astept performante si in alte domenii. Numai gandeste-te "mda" cata brutalitate au avut boxerii sa ii bata atat de rapid pe ceilalti. E un sport prea violent, dar asta e doar o parere subiectiva. Felicitari oricum.
    campion mondial interimar?? (Duminică, 20 aprilie 2008, 10:18)

lolo [anonim]

meciul a fost pentru stabilirea adversarului campionului mondial chad dawson.
    ganditi ce scrieti mai baieti, nu mai mintiti lumea

gheata [anonim]

23 (Duminică, 20 aprilie 2008, 15:06)

atentie [anonim]

nu oricine poate face un meci ca asta,cred ca tb sa va documentati cata munca tb depusa ca sa ai rezultate in box,regim alimentar extrem de strict, am auzit cazuri in care unii de abia daca mancau o banana pe zi, ca sa ajunga la o greutate regulamentara, multe antrenamente,in care invata sa suporte durerea, invata anumite reflexe,sa se controleze ,sa stie cand sa se apere si cand sa atace, e mult munca:)) pt cei care il contesta sa-mi spuneti cu ce v-ati remarcat in viata voastra si apoi spuneti-va parerea, ca daca sunteti printre cei care stau toata ziua pe calc si freaca menta la serviciu, atunci nu mai comentati
    $$$$$ (Duminică, 20 aprilie 2008, 20:08)

adi [anonim]

cat a castigat diaconu la meciul asta????$$$$
    unii nu stiu ce vb. (Duminică, 20 aprilie 2008, 22:11)

cristian [anonim]

Cum poti spune ca nu a meritat sa castige? Nu ca sunt roman,dar tu ai vazut meciul? Normal ca in rundele finale a parut obosit dar pe tot meciul cum a fost? eu zic ca se vedea cand lovea Diaconu(care are o lovitura fff puternica),iar acest american este un bun incasator si un bun boxer.Sunt meciuri si meciuri,iar cine a vazut mai multe cu Diaconu,stie ca este extraordinar de puternic. Se intampla sa fie o repriza doua mai slabe si voi catalogati tot meciul?Omul va fi campion mondial,si nu vb aiurea;cei ce huliti boxul,va garantez ca este unul dintre cele mai grele sporturi,daca nu cel mai greu.Antrenamentele sunt epuizante ; treceti va rog pe la o sala sa urmariti un antrenament adevarat ,ca sa nu mai vb aiurea. asa suntem noi ,stim sa aruncam cu noroi in ce avem mai bun ,iar nonvalorile le promovam in detrimentul adevaratilor Romani ,ce ne reprezinta. Rechinul va va demonstra in cateva luni cine este. Bute este bun dar Rechinul.este mult mai puternic.oricum toti care au boxat aseara au fost extraordinari:BRAVO VOUA!!!!