Vlad Dascălu, ciclistul român al echipei Trek Factory Racing XC, s-a clasat pe locul patru în proba de cross country olimpic (XCO), din cadrul Cupei Mondiale de Mountain Bike, desfăşurată duminică la Vallnord Par Arinsal (Andorra).

Vlad DascaluFoto: ESPA Photo Agency / Zuma Press / Profimedia

Cursa a fost câştigată de italianul Luca Braidot, care a parcurs circuitul de 4x6 km cu timpul de 115min31sec. Podiumul a fost completat de spaniolul David Serrano Valero la zece secunde respectiv elveţianul Nino Schurter la 27 secunde. Vlad Dascălu a sosit al patrulea la 38 secunde.

În urma acestui rezultat, Dascălu a urcat pe locul doi în clasamentul mondial.

Reamintim că vineri, în cursa scurtă (XCC), ciclistul român a fost al treilea.

În clasamentul Cupei Mondiale, Nino Schurter se menţine lider cu 1.342 puncte, urmată de Vlad Dascălu 1.082, sud-africanul Alan Hatherly 1.063, elveţianul Mathias Fluckiger 1.016 etc.

Următoarea cursă din Cupa Mondială MTB are loc în zilele de 30 şi 31 iulie la Snowshoe, în Statele Unite.