David Popovici s-a calificat joi în semifinalele probei de 50 m liber din cadrul Campioantelor Europenele de Înot pentru juniori. România va avea cinci reprezentanţi în sesiunea de joi seară a competiției de la Otopeni.

David PopoviciFoto: Trenka Attila / Attila Trenka / Profimedia

Popovici a avut al doilea timp al calificărilor (22.46), după croatul Jere Hribar (22.32).

În semifinale, la 200 m spate, s-a calificat şi Aissia Prisecariu, care cu timpul de 2:16.75 a ocupat locul 3 în seria a doua a seriilor preliminare. În aceeaşi probă, una dintre rezerve este Delia Safcencu. Ea va înlocui, dacă este cazul, o sportivă care nu se va putea prezenta la startul curselor semifinale.

Brigitta Vass s-a calificat în semifinale la 200 m bras feminin. Ea a ocupat locul 5 în seria a doua a calificărilor, cu 2 minute 33 de secunde şi 41 de sutimi.

În finalele din această seară vor mai evolua Bianca Costea (în finală la 50 m liber feminin) şi Vlad-Ştefan Stancu (în finală la 1500 m liber masculin). Robert Andrei Badea este rezervă în semifinale la 200 m spate masculin, scrie News.ro.

David Popovici, vedeta Campionatelor Europene de Înot la juniori de la Otopeni

David Popovici (17 ani) participă în această săptămână (5-10 iulie) la ultimul său Campionat European de juniori, cel de la Otopeni.

Românul și-a apărat titlul în proba de 200 m liber (va încerca să o facă și la 50 m și 100 m liber), a obținut aurul cu ștafeta de 4x100 m liber și argintul cu ștafeta de 4x100 m liber mixt. Popovici va concura şi la 4x200 m liber.

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Sportiv de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.

David Popovici a făcut senzație recent la Campionatele Mondiale de Natație pentru seniori desfășurate la Budapesta.

Înotătorul român a câștigat probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție, lucru pe care doar Jim Montgomery l-a reușit acum 49 de ani.