David Popovici le-a mulțumit fanilor români pentru susținere după ce el împreună cu colegii săi au câștigat ştafeta de 4x100 metri la Campionatele Europene de Înot la Juniori organizate la Otopeni.

Ştafeta de 4x100 m liber a României, formată din David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Dinu, a cucerit marți aurul la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni (5-10 iulie).

David Popovici a înotat în primul tur şi a scos cel mai bun timp al probei (47.54). Au urmat alte două schimburi cu Vlad Stancu şi Ştefan Cozma, în care România a întors a doua, după echipa Marii Britanii, iar în ultimul schimb a înotat Patrick Dinu, care a reuşit să readucă echipa tricoloră pe poziţia întâi.

România a terminat cursa cu timpul de 3:18.93. Podiumul a fost completat de Marea Britanie (3:19.01) și de Italia (3:19.42).

David Popovici le mulțumește fanilor români pentru susținere la CE Înot Juniori organizat la Otopeni

După succesul de la ștafeta de 4x100 metri masculin, Popovici, dublu campion mondial la seniori, nu a ratat ocazia și le-a mulțumit tuturor românilor care l-au susținut în competiția de la Otopeni.

„România - ştafetă 4x100m liber. Vă mulţumim!

Publicul şi susţinerea tuturor ne-au dat aripi #TeamRomania" - David Popovici.

David Popovici, vedeta Campionatelor Europene de Înot la juniori de la Otopeni

David Popovici (17 ani) participă în această săptămână (5-10 iulie) la ultimul său Campionat European de juniori, cel de la Otopeni.

Românul va încerca să-și apere titlurile la 50 m, 100 m şi 200 m liber, la care se adaugă prezenţa în ştafetele de 4x100 m liber, 4x100 m mixt şi 4x200 m liber.

Un număr de 494 de sportivi din 42 de ţări se întrec de marţi, la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Complexul Sportiv de Nataţie Otopeni (5-10 iulie), inclusiv 26 din România, 14 băieţi şi 12 fete.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4x100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.

David Popovici a făcut senzație recent la Campionatele Mondiale de Natație pentru seniori desfășurate la Budapesta.

Înotătorul român a câștigat probele de 100 și 200 m liber de la aceeași ediție, lucru pe care doar Jim Montgomery l-a reușit acum 49 de ani.​