Amputarea nu a putut fi evitata

UPDATE VIDEO Schiorul Matthias Lanzinger a ramas fara un picior!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2008, 13:10 Sport | Alte sporturi

Staff-ul medical care il ingrijeste pe schiorul austriac Matthias Lanzinger a anuntat ca sportivului  i-a fost amputat piciorul stang dupa accidentul pe care acesta l-a suferit in timpul slalomului urias care a avut loc duminica la Kvitfjell (Norvegia). In urma interventiei chirurgicale la care a fost supus, lui Lanzinger i s-a amputat piciorul de sub genunchi.

 

Matthias a pierdut controlul schiurilor in timpul unei desprinderi mai mari fata de sol, lovindu-se ulterior cu capul de una dintre portile de pe traseu.

In stare de inconstienta totala, Lanzinger s-a oprit pana la urma in plasele de protectie de pe marginea pistei. In acest moment, austriacul se afla internat la sectia de terapie intensiva a spitalului Ullevall  din Oslo, suferind mai multe fracturi la piciorul stang precum si o comotie cerebrala.





















12381 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Kvitfjell (Marţi, 4 martie 2008, 14:24)

    Panos [anonim]

    Nu inteleg, Kvitfjell nu este o pista extraordinar de dificila.
    Plus ca unghiul in care a sarit a fost cat de cat ok.
    A avut un ghinion ingrozitor sa ia in plin poarta, fix inainte de aterizare.

    Groaznic ghinion. Daca priviti cu atentie nu reuseste sa puna schiul dreptul jos, fix inainte de poarta.

    La o asemenea viteza, greu de controlat toate.

    Groaznic.
  • 0 (0 voturi)    
    Consternare (Marţi, 4 martie 2008, 15:20)

    KTA [anonim]

    Doamne, e groaznic !!!
    Nici nu m-am putut uita la reluari !
    Cred inca o data ca s-a mers prea departe si in acest sport.
  • +1 (1 vot)    
    Schiul (Marţi, 4 martie 2008, 15:35)

    Dan [anonim]

    Problema a fost schiul ala nenorocit care nu mai vroia sa se smulga din legaturi. E inexplicabil, schiul practic i-a facut piciorul tirbuson. Cumplit!
  • 0 (0 voturi)    
    Skul (Marţi, 4 martie 2008, 15:55)

    Zoli [anonim]

    Da..daca se desprindea skiul acela nu era asa mare problema...
  • 0 (0 voturi)    
    oribil (Marţi, 4 martie 2008, 19:48)

    flippy [anonim]

    am vazut cursa in direct, duminica la prinz, si mi s-a facut efectiv pielea de gaina cind am vazut cum ii flutura efectiv piciorul.
    in 1994, am vazut tot cum a murit ulrike maier, la garmisch, dupa ce s-a izbit intr-o poarta la 120 km/h, tot intr-o coborire. o vreme nu m-am mai putut uita la schi.
    daca legatura "sarea" la timp, poate ca soarta lui lanzinger ar fi fost alta. asa... se pare ca nu au reusit sa-i restabileasca circulatia in piciorul afectat, asta dupa ce l-au operat de doua ori. rasucirea repetata a piciorului in timpul caderii i-a distrus iremediabil tesuturile si osul. pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte nasol (Marţi, 4 martie 2008, 20:35)

    Razvan (360romania.eu) [anonim]

    Daca nu isi pierdea cunostinta, nu isi pierdea nici piciorul. Daca era constient, tinea piciorul incordat si nu s-ar fi intamplat nimic. Cum s-a intamplat in accident, piciorul era moale - de asta nici nu a sarit schiul.
  • 0 (0 voturi)    
    ulrike maier (Marţi, 4 martie 2008, 21:51)

    jooo [utilizator]

    ulrike maier a dat cu capul de un masurator de viteza pe pista!!!!! fatal !! (cu fruntea...altfel avea casca.....)
  • 0 (0 voturi)    
    Sportul profesionist (Miercuri, 5 martie 2008, 12:58)

    cgr [anonim]

    Din pacate presiunea la care sunt supusi sportivii profesionisti este incredibila, ceea ce-i face pe cei mai multi dintre ei sa treaca dincolo de limitele de siguranta definite de fabricantii echipamentelor: amavut sansa sa vorbesc acum doi ani cu Hermann Meier, care mi-a explicat ca in probele de viteza, asa cum este coborarea si super G schiorii de perfomanta obisnuiesc sa regleze legaturile cu pana la 30% peste limita definita de fabricant pentru greutatea si tehnica schiorului pentru a evita desprinderile accidentale la vitezele din competitie...
    tinand cont de acest fapt si de circumstantele accidentului e bina (daca se poate spune asa ceva intr-o astfel de situatie) ca Lanzinger n-a patit acelasi lucru la ambele picioare.
    Asta nu mai este sport...
  • 0 (0 voturi)    
    Inconstienta? (Miercuri, 5 martie 2008, 14:30)

    Andrei [anonim]

    Cum ati tras concluzia ca era in stare de inconstienta? In unele din filmuletele de pe Youtube cu accidentul se vede clar cum Lanzinger se intoarce singur pe o parte cand ajung salvatorii la el. Cat despre legatura care nu a sarit, am patit acelasi lucru acum ceva ani si m-am ales cu o fractura dubla. Cred ca sunt anumite unghiuri ale fortelor la care legatura nu "stie" sa sara, oricat de performanta ar fi.
  • 0 (0 voturi)    
    fara minte... (Vineri, 7 martie 2008, 10:43)

    kindu [utilizator]

    nu se merita sa te nenorocesti pe viata sau sa mori pentru nicio pasiune trecatoare sau nu...alte lucruri sunt mai imp in viata.daca aveti in cap numai sporturi extreme,sarituri si parasutism va meritati soarta...in loc sa va duceti acasa sa va pupati copiii si sa va imbratisati nevasta, "planati" intre viata si moarte...dar poate unora le vine mintea dupa ce-si pierdu un picior sau doua....
    • 0 (0 voturi)    
      Carpe diem (Duminică, 9 martie 2008, 12:10)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui kindu

      Intotdeauna a fost o...dezbatere intre cei care aleg sa-si traiasca viata folosindu-se de adrenalina si cei care aleg sa fie controlati de instinctul de supravietuire.

      Dupa parerea mea suntem prea mici ca sa nu vrem sa facem lucruri mari. Fie pentru noi fie pentru altii. Doi copii, o slujba, o pensie si o moarte-n somn n-au nici o valoare daca esti mort pe dinauntru din tinerete.