VIDEO Performanta istorica pentru Romania: Loredana Toma a cucerit trei medalii de aur la CM de haltere de la Anaheim

de Diana Ene     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 11:43 Sport | Alte sporturi

Loredana Toma, medaliata cu aur la CM de haltere de la Anaheim
Foto: iwf.net
Sportiva Loredana Toma a castigat trei medalii de aur, la categoria 63 kg, la stilurile smuls, aruncat si total, la Campionatele Mondiale de haltere de la Anaheim (SUA), informeaza News.ro.

Toma a reusit sa aduca titlul mondial pentru Romania, la total, dupa 14 ani.

Ea s-a impus in fata unor adversare din Columbia, Thailanda si Canada, cu 109 kilograme la stilul smuls, 128 kilograme la stilul aruncat si 237 la total.

In luna aprilie a acestui an, Loredana Toma a mai castigat trei medalii de aur la Campionatul European de la Split. La competitia din Croatia, Toma s-a impus la stilul smuls cu 100 kg, cucerind medalia de aur, iar la stilul aruncat a ridicat 126 kilograme, obtinand astfel a doua medalie de aur. La total, Loredana Toma a obtinut aurul cu 226 kg.





Citeste mai multe despre   



















1379 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Felicitari (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 11:56)

    sirb [utilizator]

    Felicitari si mult succes in continuare!
  • -2 (8 voturi)    
    Oare cine merita titlul de... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 13:32)

    gigiN [utilizator]

    ...cel mai bun sportiv roman in 2017 ? O tripla campioana mondiala sau o vremelnica Number One ?
    • +3 (5 voturi)    
      gigiN, (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 15:46)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      contează importanța sportului pe plan mondial - de haltere feminin nu se interesează mai nimeni, de tenis știu toți: fotbalul, baschetul, tenisul sînt cele mai populare pe mapamond, cele mai prestigioase. Halterele - tot respectul pentru Loredana - au o audiență mult mai scăzută. Și concurența între sportive e scăzută. La tenis însă, fiind bani mulți, și concurența este uriașă.
      Asta e! Știu că n-o să vrei să mă înțelegi, fiindcă îți cunosc din alte comentarii insistența de catîr antiSimona.
    • -3 (3 voturi)    
      Cea mai buna (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 17:36)

      Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Rezultatele Loredanei sunt net superioare.
      Tripla campioana mondiala !!!!!!
      Clasamentul WTA este unul comercial, cu un algoritm care nu urmareste valoarea reala pe baza rezultatelor obtinute. Intr-un asemenea clasament, intocmit pe baza mai multor criterii Simona Halep este numai pe locul 8 in lume in 2017. A se vedea:

      https://www.youtube.com/watch?v=z9U98YRDh2o
      • +2 (4 voturi)    
        Spune-mi, (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 18:18)

        Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

        de cîte ori te-ai uitat la haltere, necomercialule? În sport azi totul înseamnă bani.
        • 0 (0 voturi)    
          Banii (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 23:57)

          Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui Chitcaila

          Din pacate totul inseamna bani. Nu mai conteaza valoarea. Din aceasta cauza a aparut dopajul, pariurile, meciurile trantita, arbitrajele dubioase, intelegerile de culise, alocarea dirijata a marilor competitii. In toate sporturile in care se invart bani multi sunt numai scandaluri de la nivelul cel mai inalt (CIO, FIFA, UEFA, federatii internationale, federatii nationale) pana la nivel de cluburi si jucatori. Daca ai fi facut sport de performanta la nivelul cel mai inalt acum 50 de ani ai fi in stare sa realizezi situatia degradanta in care a ajuns sportul.
  • -2 (4 voturi)    
    Asta da-cel mai bun sportiv roman ... (Sâmbătă, 2 decembrie 2017, 13:35)

    gigiN [utilizator]

    ...in 2017-si nu propunerea unui general de carton !!
  • 0 (0 voturi)    
    jos palaria! felicitari! (Duminică, 3 decembrie 2017, 0:46)

    baimarean [utilizator]

    dar astept vreo+ 6 luni, sa fiu sigur ca nu se descopera ceva ceva hormoni ilegali...prin ceva teste antidoping.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Duminică, 3 decembrie 2017, 7:29)

    Lespezi [utilizator]

    Incerc si eu ca un amator sa ridic 20 de kilograme, la BodyPump.
    Urlu.

    Fata aceasta ridica peste 100 de kilograme.

    Respect e prea putin zis.

    Ma inclin!

    Semnat,
    Un amator motivat (acum)
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari sportivei . . . (Duminică, 3 decembrie 2017, 12:40)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .si sper ca peste noua luni sa nu aflam ca a fost depistata pozitiv!