A disparut geniul jocului de sah

Ultima stire despre Bobby Fischer

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2008, 14:11 Sport | Alte sporturi

A murit Bobby. Avea 64 de ani, iar in pasaportul sau scria „cetatean islandez”. Un prieten m-a intrebat astazi de unde si pina unde era Fischer islandez? Incercam aici toate raspunsurile posibile, pentru ca aminitirea lui merita.

Bobby Fischer a avut o problema speciala cu tot ce insemna autoritatea. De cind a aparut in sah, intrat pe usa privilegiata a copiilor-minune, a ravasit mintile organizatorilor de turnee cu pretentii care la vremea lor pareau fabuloase: lumina din sala e prea slaba, spectatorii stau prea aproape, camerele de televiziune trebuie sa dispara pentru ca ii afecteaza concentrarea. In scurt timp, Bobby a primit stampila „nebun”. Astfel s-a pierdut, si este pacat, faptul ca Fischer a fost omul care a scos sahul din cafenele si l-a adus pe scena marilor teatre, sau – in alte cuvinte – din periferie, l-a adus in centru.

Da, Bobby a fost nebun. Atit de nebun, incit in finala cu Spassky (in 1972) nu s-a prezentat la o partida, fiindca organizatorii au incercat sa il pacaleasca prin mascarea unei camere TV in spatele unui arbust ornamental. Pretul platit de Fischer: a pierdut partida prin neprezentare, iar meciul a inceput practic de la 2-0 pentru Spassky. Insa americanul avea sa remedieze pe parcurs, cistigind titlul mondial intr-un meci care a ramas in memorie drept „meciul secolului”.   

Lumea i-a acceptat bizareriile pentru ca nu putea elimina din joc un sahist atit de profund, cu o gindire absolut noua. In plus, americanul reprezenta ceea ce se cheama reteta de succes, detaliu esential intr-un sport precum sahul care nu tulburase nicicind interesul publicului.

O singura data, cerintele lui nu au fost acceptate: s-a intimplat in 1975, cind trebuia sa isi apere titlul contra noului star al Uniunii Sovietice, Anatoli Karpov. Fischer a cerut federatiei ca meciul sa se dispute dupa regulile sale („Eu sunt campionul, eu spun conditiile”). Federatia a refuzat, impingindu-l pe american sa se retraga din sah. Era oricum o decizie pe care Bobby o anuntase de mult: exista un interviu in presa americana in care Bobby, la 16 ani, spunea: „Voi deveni campion mondial, apoi ma voi retrage, pentru ca voi mai avea nimic de demonstrat”.

Din 1975 pina astazi, vestile despre Bobby au fost putine si rele. Jucatorul se transformase intr-o fantoma care continua sa bintuie lumea, sub forma de zvonuri: a innebunit complet; e in continuare interesat de sah, dar nu se mai intoarce, etc. A facut-o in 1992, cind a disputat n meci demonstrativ cu fostul sau adversar Boris Spassky. Pentru ca iubea Iugoslavia, Fischer a vrut ca acest meci sa se dispute in localitatea muntenegreana Sveti Stefan. A doua zi dupa deschiderea intilnirii, administratia americana i-a transmis avertismentul ca incalca embargoul. Fischer a luat scrisoarea, a aratat-o jurnalistilor, apoi a scuipat-o.  

Granita dintre geniu si nebunie e atit de sensibila! Din acel moment, Fischer a oprit orice legatura cu lumea. Nu s-a mai intors in America, pentru ca era asteptat de un proces, ci a ales de aceasta data un exil politic. Pe internet circula inca interviurile acordate unor radiouri din Filipine, prin care acuza SUA ca este condusa de „mafia evreiasca”. Dupa atentatul din 11 septembrie, nu s-a sfiit sa laude operatiunea terorista!

S-a ascuns prin Ungaria, la familia de sahisti Polgar, apoi a ajuns in Japonia. La Tokyo, i-a expirat pasaportul. Atunci a cerut cetatenie islandeza, pentru a evita din nou Statele Unite. Iar Islanda, mindra inca de amintirea meciului secolului, i-a acordat-o imediat. Acesta este motivul pentru care Fischer, 64 de ani, avea la disparitie pasaport islandez.

A vrut parca sa fie in deplina „legalitate”: sa moara in locul in care de fapt se nascuse gloria lui.























10566 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    bobby revolutionarul (Vineri, 18 ianuarie 2008, 16:46)

    rejkjavik [anonim]

    Saracul de el, n-a scos sahul din cafenelele imbacsite, poate doar la lumina milioanelor de dolari. A inaugurat in sah prostul obicei de a se autodeclara geniu si cel mai mare al tuturor timpurilor. Pana atunci lumea, posterioritatea conferea acest titlu, de atunci incoace misuna cu asemenea somitati de anvergura: Karpov, Kasparov, Anan, puzderie... Nu e mai putin trist decat in muzica, de exemplu.
    • +1 (1 vot)    
      frustrare e numele tau (Vineri, 18 ianuarie 2008, 23:38)

      catalinn [anonim] i-a raspuns lui rejkjavik

      prietene, frustrare scrie pe tine, banuiesc ca vorbind te muzica te gandesti la manele.

      Genii vor fi mereu, dar unii, ca tine nu-i vor intelege, si-i vor judeca doar prin prisma banilor.
      • -1 (1 vot)    
        nu te supara, (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 9:20)

        rejkjavik [anonim] i-a raspuns lui catalinn

        dar mi-e greu sa argumentez cu cineva care nu intelege ce a citit.
    • +1 (1 vot)    
      Anonimule tu ce ai facut in aceasta lume ? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 9:27)

      dip [anonim] i-a raspuns lui rejkjavik

      Anonimule tu ce ai facut in aceasta lume si stiu despre ce vorbesc .Nu pot decat sa stau aproape plangand la disparitia acestui idol pe care (nu gresesc) miliarde de oameni l-au iubit.Sa stii anonimule ca nu intelegi nimic din aceasta lume.
      cu tot respectul pentru cititori
      • -1 (1 vot)    
        cu alte cuvinte (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 10:15)

        rejkjavik [anonim] i-a raspuns lui dip

        vrei sa dai de inteles ca si tu esti o bucatica de geniu? Nu consider de datoria mea sa te conving de contrariu.
    • 0 (0 voturi)    
      posterioritate - limba romana te ucide (Duminică, 20 ianuarie 2008, 13:47)

      Cesar [anonim] i-a raspuns lui rejkjavik

      Daca scrii cuvinte al caror sens nu le intelegi decat tu este explicabil ca nu te intelegi cu nimeni. Dar critica e futila avand in vedere ca un limbaj manelist e mereu "flexibil".
  • 0 (2 voturi)    
    bobby fisher (Vineri, 18 ianuarie 2008, 16:54)

    moromete [anonim]

    Păcat! Lumea are nevoie de "nebuni" ca Bobby Fisher, şi parcă sunt din ce în ce mai puţini cei care îşi păstrează coloana verticală indiferent de consecinţe. Dumnezeu să-l odihnească!
  • +1 (1 vot)    
    Regele a murit (Vineri, 18 ianuarie 2008, 19:57)

    Patzer [anonim]

    A fost un jucator extraordinar, poate nu cel mai valoros sahist, dar in mod sigur cel mai sclipitor. Un comentariu interesant puteti gasi la http://scaevola.weblog.ro/2008-01-18/264067/Moartea-unui-artist.html.
  • +1 (1 vot)    
    sa-i fie tarana usoara! (Vineri, 18 ianuarie 2008, 20:22)

    cristi [anonim]

    La un moment dat, a fost cel mai mare. A fost un geniu inegalabil al sahului.S-a luptat cu toata scoala sovietica de sah la propriu( si era vorba de Botvinnik, Korcinoi, Tal, Petrosian, Smaslov, care il dirijau pe Spasski) si i-a invins pe toti.. S-a luptat cu o federatie internationala unde rusii facea toate cartile. De aceea nu si-a mai parat titlul. A invins((primul din lume) un calculator special programat. Ca sa ii bata , a invatat singur limba rusa si le-a studiat partidele. El a spus celebrele vorbe: "Sa te pricepi la un singur lucru, dar sa-l stii pana in adancul adancurilor". A emigrat pentru ca a fost un tip independent, care voia sa fie respectat. Si pentru ca a iubit Yugoslavia ( poate e mai greu de inteles)
    cazuta prada unei agresiuni internationale. Sa-i fie tarana usoara!
    • 0 (0 voturi)    
      Yugoslavia era o ramasita comunista... (Vineri, 18 ianuarie 2008, 21:45)

      pescarul [anonim] i-a raspuns lui cristi

      "cazuta prada unei agresiuni internationale". Ba dar te-ai scremut mult pina ai scos pasarica asta...
      Nu uita ca Yugoslavia (respectiv Serbia) a fost cea care a agresat celelalte componente ale federatiei. Ce au primit apoi, au meritat pe de plin.
      Fisher a iubit Yugoslavia, un loc, si pe Spasky, nu un popor yugoslav, care de fapt nici nu exista. Sa nu amestecam lucrurile.
      • -1 (1 vot)    
        yugoslavia (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 9:49)

        jaguarul [anonim] i-a raspuns lui pescarul

        yugoslavia nu era o ramasita comunista.
        Tu esti o ramasita umana,analfabeta.
        Mai pune si tu mana pe o cartede istorie,nu sa faci cornete:)),ci sa citesti si sa intelegi adevarata istorie.
      • -1 (1 vot)    
        Mai documenteazate (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 10:12)

        Rebel [anonim] i-a raspuns lui pescarul

        In privinta Yugoslaviei, inainte de a face unele afirmatii mai documenteazate. Explica cum a agresat Serbia celelalte state ale Yugoslaviei cand teritorii ale Serbiei sunt acum in componenta celorlalte state? Mai citeste!
      • 0 (0 voturi)    
        despre oameni (Duminică, 20 ianuarie 2008, 18:40)

        aeugenius [anonim] i-a raspuns lui pescarul

        fisher a fost un OM GENIAL. sa se odihneasac in pace. cine vrea sa invete din exemplul sau sa o faca. cine nu stie despre ce e vorba sa taca!

        cat despre Yugoslavia, citeste istorie baiatu'!
        oi fi vreun albanez inconstient....sau vreun croat "germanizat"....sau poate un ungur "neroman".
  • 0 (0 voturi)    
    Nebunul (Vineri, 18 ianuarie 2008, 21:14)

    radu [anonim]

    Fischer, da, a fost un nebun, dar unul din cei mai frumosi nebuni, una dintre singularitatile* pentru care omenirea are si partea ei frumoasa.

    *singularitate = un punct dintr-un domeniu cu alte proprietati decat ale celorlalte puncte din domeniul respectiv
  • +1 (1 vot)    
    ca la sah... (Vineri, 18 ianuarie 2008, 22:02)

    Daniel Trezitu' [anonim]

    prima mutare este aparent simpla, pare la 10 posibilitati, apoi cadem intr-o cascada de evenimente, marele Bobby Fisher avea o mare putere de anticipatie, dar nu in jocul sau, de cele mai multe ori in jocul adversarului. Este adevarat ca prezenta lui dupa Islanda era pretentioasa in bani, asemeni lui Wagner, alt geniu... si niciodata n-au fost destui! In schimb poseda o mare umanitate, pe care doar putini au avut-o... omul era privit de el ca un mare mapamond. Statul era mare lui inamic,... "moartea si impozitele"...
  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Vineri, 18 ianuarie 2008, 22:36)

    io [anonim]

    pacat. ca a murit... contributia sa la popularizarea sahului a fost uriasa. E o placere sa-i urmaresti partidele care, in cea mai mare parte, sunt partide- scoala. Fischer a reprezentat pentru sah ceea ce este Brazilia pentru fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. Bobby (Vineri, 18 ianuarie 2008, 23:06)

    nelu [anonim]

    Bobby Fischer - Self-Hating Jewish Chessmaster
    http://www.youtube.com/watch?v=DbtWuwQX8Is
  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Vineri, 18 ianuarie 2008, 23:58)

    Bigubax [anonim]

    Ca orice geniu, a avut partea lui de ''nebunie''. Dar una frumoasa, ce n-a deranjat pe nimeni. A daruit o gandire si profunda si extrem de fumoasa prin complexitatea ei intregii sfere sahiste. Pacat, Dumnezeu sa-L ierte.

    PS: remarc cu tristete ce natie ciudata suntem noi, romanii... carcotasi prin definitie, chiar si-n momente ca acestea. Sau ma rog, o parte din romani. Oare bunul simt si educatia sunt 2 specii pe cale de disparitie in Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    Bobby Fischer official website (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 0:28)

    nelu [anonim]

    http : //home.att.ne(dot)jp/moon/fischer/

    or

    www.fischer(dot)jp/
  • 0 (0 voturi)    
    Bobby Fischer OFFICIAL website (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 0:42)

    dinu [anonim]

    Singurul site OFICIAL al GENIULUI care a fost Bobby Fischer:
    home.att.ne(dot)jp/moon/fischer/
    sau
    www.fischer(dot)jp/
    Restul, tot ce da google, sunt FAKE-uri.
  • 0 (0 voturi)    
    partida 1972 Spassky-Fischer 0-1 meciul secolului! (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 0:49)

    dinu [anonim]

    Pentru cine stie sah:
    http://corporate.britannica.com/chess/games/25_20.html
    Spassky, Boris - Fischer, Robert 0-1
    B04 Championship Match1972 [ commnenys by Soltis, Andrew]
  • 0 (0 voturi)    
    fischer... (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 4:48)

    răzvan [anonim]

    O clipa de reculegere pentru Bobby...
    Si sa-l mai ascultam o data:
    "- Pana cand vei juca sah, Bobby?
    - Am sa joc sah pana-n ziua cand voi muri...Intr-un fel, am sa joc si dupa aceea."

    Dumnezeu sa-l ierte!
  • 0 (0 voturi)    
    Bobby Fischer (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 10:01)

    ali [anonim]

    Nu prieteni,n-a murit! Cati din noi au stiut pana ieri unde era si ce facea Bobby Fischer:nici unul?!
    El traia la noi in amintire doar,prin meciurile lui,prin "nebunia "lui.Sa ne bucuram ca am fost contemporani cu el si sa-i multumim ca ne-a lasat sa-l admiram.Sa se odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    o replica necesara (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 10:46)

    cristi [anonim]

    pescarului: iti pierzi tmpul degeaba. nu intelegi nimic din lumea din jurul tau. numai venin.adios!
  • 0 (0 voturi)    
    imi pare rau (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 11:19)

    cristi [anonim]

    a murit un mare jucator de sah, si voi va certati aiurea pe forum... nu intereseaza pe nimeni parerea voastra despre omul asta, pentru ca mortii nu se vorbesc de rau! doar tristete pentru o mare pierdere. P.S. articol foarte bine scris!
  • 0 (0 voturi)    
    biografia (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 14:06)

    embe [anonim]

    Pentru mine biografia lui BOBBY FISCHER este unul din nenumaratele momente in care geniul si lipsa de ratiune au convietuit intr-o personalitate remarcabila.

    Vezi necrologul din prestigiosul 'The NY Times':
    http://www.nytimes.com/2008/01/18/obituaries/18cnd-fischer.htm...
  • 0 (0 voturi)    
    Despre nebunie (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 15:47)

    Florin [anonim]

    Cum e scris si in articol, limita intre genialitate si nebunie e foarte fina. De fapt, majoritatea geniilor (cel putin despre care stiu sau am auzit) au o doza de nebunie in ei. Unii sunt dusi rau de tot (aminteste-ti cei mai buni profesori ai tai din liceu sau facultate, nu-i asa ca erau dusi ? :).

    De fapt, orice om care vine cu idei iesite din comun sau normalitate (deci anormale) poate fi numit nebun, insa anume acestia sunt oamenii care misca civilizatia inainte.
    Daca cineva ne-ar trimite inapoi in timp, este foarte probabil ca oamenii din trecut sa ne catalogheze imediat drept nebuni, datorita preocuparilor noastre:
    incalzirea globala, lupta cu terorismul, comunicarea mobila, internet...
    Acum 100 de ani, astfel de concepte puteau fi doar niste delirari ale unui nebun.
    Din pacate, foarte multi oameni care gandesc in viitor nu sunt intelesi de semenii lor si mor in mizerie si rusine, doar ca peste cateva zeci sau sute de ani sa fie trecuti in enciclopedii drept 'primii care au...'.
    • 0 (0 voturi)    
      despre nebunie (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 17:26)

      embe [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Influenta formidabila a d-lui Fischer asupra societatii americane este indiscutabila. A popularizat 'sportul mintii' , starnind pasiunea mai multor generatii.
      'Nebunia' unor mari genii a fost inteleasa mult mai tarziu, dupa cum bine spui, si a provocat miscari civilatoare. Sunt oamenii care si-au pus vietile in slujba tuturor sau oameni care au fost impinsi inainte de geniul lor, indiferent de potrivniciile vremurilor in care traiau.
      Domnul Fischer a fost unul din acesti oameni, pana in 1972. Din pacate, egocentrismul si, mai tarziu, antisemitismul au caracterizat 'nebunia' pernicioasa a d-lui Bobby Fischer. A refuzat sa ne impartaseasca talentul enorm cu care a fost inzestrat, in schimbul unei viziuni indoielnice asupra lumii in care traia.
      Sunt recunoscator pt geniul d-lui Fischer, dar nu si pt umanitatea dansului.
  • -1 (1 vot)    
    IATA IDEILE MELE: (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 16:35)

    Alina Manole [anonim]

    Fisher admira Yugoslavia banuiesc din cateva motive pt. care tot Occidentul a apreciat-o:
    1. a rezistat ocuparii naziste;
    2. si-a aparat evreii de Gestapo si SS (nu ca Romania lui Antonescu care i-a pus in ''trenurile mortii";
    3. a rezistat ocuparii staliniste;
    4. au destramat odiosul imperiu austro-maghiar prin uciderea regentului;
    5. etc. etc. etc.
    Yugoslavia a cazut mai apoi in mana unei gasti de ucigasi conduse de Milosevici. Ce parere aveti daca Romania ar fi condusa de CV Tudor si s-ar apuca sa faca in Tinutul Secuiesc ori Transilvania ce au facut sarbii in republicile yugoslave - ati aproba ororile coloanei a 5-a romane? Istoria s-ar repeta ca in Sinistria.
    • 0 (0 voturi)    
      Corolar (Duminică, 20 ianuarie 2008, 14:07)

      Weather [anonim] i-a raspuns lui Alina Manole

      Ideea finala ar fi aceea ca mai bine ai sta la cratita...ca de facut copii nu cred ca mai e cazul.
    • 0 (0 voturi)    
      Bullshit (Duminică, 20 ianuarie 2008, 23:14)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Alina Manole

      http://en.wikipedia.org/wiki/Yugoslavia#Yugoslavia_during_the_Second_World_War
  • 0 (0 voturi)    
    "Granita dintre geniu si nebunie e atit de sensibi (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 18:46)

    Jugaru Lucian [anonim]

    Mare e gradina ta Doamne si multi sar gardul !
    Incredibil cati saraci cu duhul confunda geniul cu nebunia !!!
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 20:26)

    brad [anonim]

    A murit la 64 de ani, pur si simplu atite patratele are tabla de sah. Cel mai mare sahist al tuturor timpurilor a murit. R. I. P.
  • 0 (0 voturi)    
    parere de rau (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 21:18)

    m [anonim]

    ce pacat ca am pierdut un astfel de om! l

    lumea este formata din indivizii si unii dintre ei reusesc sa fie cu adevarat frumosi si unici, asa cum a fost Bobby Fischer!
  • 0 (0 voturi)    
    non-conformist (Duminică, 20 ianuarie 2008, 22:59)

    anonim [anonim]

    eu cred ca nu exista nici un argument solid care sa demonstreze 'nebunia' sa - ba mai mult e suspect modul in care a fost haituit de statul amerinan - nu pentru ca a furat, violat sau omorat pe cineva, ci pentru niste declaratii - unde mai este 'dreptul la libera exprimare' ?
  • 0 (0 voturi)    
    Amintire (Duminică, 20 ianuarie 2008, 23:28)

    butssu [anonim]

    Fie ca sufletul lui sa capete odihna binemeritata...
    Fie sa vegheze din gheata vikingilor si din marea cea mare peste oameni...
    Din desert sa iasa flori in amintirea lui.

    Amin!
  • 0 (0 voturi)    
    unicul (Luni, 21 ianuarie 2008, 17:47)

    popescu marian [anonim]

    A fost un talent iesit din comun, precum Paul Murphy sau Capablanca. Am urmarit o partida de-a lui in campionatul Statelor Unite, avea 14 ani. Sacrificiu de dama si la a 4 mutare adversarul si-a dat seama ca oricum ar face i se da mat cu 2 nebuni. Incredibil ! Asta e frumusetea sahului, opera de arta!
    Si el a fost de fapt un artist. I-a batut pe rusi cu toate echipele lor de analisti (rusul dormea si ei analizau toata noaptea variantele mutarii in plic).
  • 0 (0 voturi)    
    artist, asa e (Marţi, 15 aprilie 2008, 0:33)

    Mandela [anonim]

    Asa este, era un artist si ca toti artistii, era cu capul in nori. Nu intotdeauna a luat cele mai bune decizii. Un evreu sa urasca evreii e mai rar, un american sa salute moartea a 3000 de concetateni nevinovati sint dovezi clare ca nu era un om, sa-i spune, obisnuit.
    Dar ce mare sahist ...
    Spune autorul in articolul de fata ca a intrat pe usa privilegiata a copiilor minune. Dar ce copil minune ! Exemplul celui care l-a vazut jucind la 14 ani sacrificind dama si dind sah cu 2 nebuni nu e unic, a facut ceva asemanator si in meciul cu Spaski.
    Si inca ceva, toata lumea avea analisti, inclusiv Fisher.
    In Japonia a trebuit sa fie arestat ca sa scape de americani, care ii voiau gitul, mai ales pentru declaratiile despre 9/11. Treaba cu Iugoslavia era gaselnita ca sa-l agate.
    Iar solutia cu cetatenia islandeza a venit de la avocata lui japoneza, care a acceptat sa se casatoreasca in final cu el, pentru a putea avea drept sa primeasca cetatenia islandeza. Chestii complicate, alambicate, ca si intreaga lui viata.
    In Statele Unite a fost difuzat un documentar pe ESPN, facut de un ziarist care este baiatul antrenorului lui Fisher din copilarie. Inutil sa spun ca nu i-a purtat nici un fel de recunostinta celui care i-a fost antrenor, ba din contra ...
    In meciul cu Spaski a cerut fololiul lui de acasa si pina a venit, a mai pierdut un meci (neprezentare). Apoi la meciul 3, daca nu ma insel, unde avea albele, (scorul era 0-2) si Fisher s-a gindit 15 minute la prima mutare. Apoi, cu acest handicap a mutat si a cistigat in stil de mare campion.
    Nu cred ca Spaski (evreu rus, a trait in Elvetia) si-a revenit vreodata dupa acea infringere.