Fostul campion de sah Bobby Fischer a murit

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2008, 13:55 Sport | Alte sporturi

Fostul campion mondial de sah, americanul Bobby Fischer, a murit la varsta de 64 de ani, a anuntat radioul national din Islanda, citat de BBC.

Fischer fusese in stare grava in ultima perioada.

Robert James "Bobby" Fischer s-a nascut in Chicago, iar in 1972 devine singurul jucator de sah nascut in America ce ajunge campion mondial al lumii, invingandu-l pe Boris Spassky cu 12.5 la 8.5 in asa-numitul "Meci al secolului".

Bobby Fischer a primit cetatenia statului nordic in 2005, ca o modalitate prin care s-a evitat deportarea lui in tara de origine, SUA.

Controversatul campion era urmarit de autoritatile americane pentru incalcarea sanctiunilor internationale, dupa ce, in 1992, a jucat un meci de sah in Iugoslavia, supusa la acea vreme unui embargou.

Informatii din presa sutineau ca Bobby Fischer a renuntat la cetatenia americana. In 2004, el a fost arestat de autoritatile japoneze pentru utilizarea unui pasaport ce-i fusese revocat de catre SUA.























3224 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Pacat! (Vineri, 18 ianuarie 2008, 14:03)

    Bengal [anonim]

    Mare pacat. O pierdere imensa pentru sahul mondial. Dumnezeu sa-l ierte pe acest geniu.
  • 0 (0 voturi)    
    a murit un geniu al sahului! (Vineri, 18 ianuarie 2008, 15:50)

    mircea [anonim]

    a murit cel mai mare sahist al tuturor timpurilor!
    omul asta m-a facut sa-mi placa sahul, cu el am crescut, in permanenta a fost un exemplu pentru cei ce i-au studiat partidele! Si a mai fost un om ce a luptat toata viata lui contra sistemului. American, nu romanesc!!! Sa se odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sal odihneasca in pace (Vineri, 18 ianuarie 2008, 15:55)

    Slimer [anonim]

    A mai pierit o stea . Sah-ul e un sport la mintii .Ar trebui sa luam aminte toti si sa ne invatam copii sa gandeasca. Poate macar lor le putem asigura un viitor stralucit
  • 0 (0 voturi)    
    trista veste (Vineri, 18 ianuarie 2008, 16:10)

    rejkjavik [anonim]

    Citind cronica meciului din 1972 de C.H. O'D. Alexander putem retrai tensiunile acelor zile, cu totul neobisnuite in lumea sahului, datorate razboiului psihologic dus de catre Fischer impotriva lui Spasski si a secundantilor sai. Acesta ar fi fost indreptatit sa abandoneze duelul din culpa adversarului, n-a facut-o, nesocotind pesemne efectele negative ale hartuielilor lui Fischer asupra conditiei sale sufletesti.
  • 0 (0 voturi)    
    sahist (Vineri, 18 ianuarie 2008, 16:38)

    carhary [anonim]

    fie-i amintirea binecuvantata..
    a fost un bun evreu, ne-a adus faima ca si laureatii premiului nobel..
    si karpov e evreu
    shabat shalom
    • 0 (0 voturi)    
      ce sa zic (Vineri, 18 ianuarie 2008, 16:58)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui carhary

      Mda acum dupa ce a murit si toata lumea il plange e evreu.
      Pana acum cand avea atatea probleme era evreu de nu mai puteti .. de ce nu i-a dat statul evreu cetatenia in loc de Islanda ?
    • 0 (0 voturi)    
      la granita dintre geniu si nebunie (Sâmbătă, 19 ianuarie 2008, 1:05)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui carhary

      - din necrologul nytimes :

      "In 1999, in a series of telephone interviews he gave to a radio station in the Philippines, he rambled angrily and profanely about an international Jewish conspiracy, which he said was bent on destroying him personally and the world generally."
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred (Luni, 21 ianuarie 2008, 17:50)

      marian_popescu2002 [anonim] i-a raspuns lui carhary

      ca a fost evreu
  • 0 (0 voturi)    
    wikipedia says: (Vineri, 18 ianuarie 2008, 17:38)

    anonim [anonim]

    In 1984, Fischer wrote to the editors of the Encyclopedia Judaica, stating that he was not, and had never been, Jewish, and asking that his name be removed from the publication.[32] Encyclopedia Judaica complied with the request. [33]
  • 0 (0 voturi)    
    Despre Fischer (Vineri, 18 ianuarie 2008, 18:45)

    Prizainel [anonim]

    Se spunea despre el ca era atat de inteligent incat daca purta o discutie de 3-4 minute la telefon intr-o limba pe care nu o cunostea, putea reproduce cu usurinta imediat conversatia, chiar daca nu stia ce spune..
    Acest om a fost incredibil, si tara l-a renegat pentru ca era diferit!

    PS - Cel mai mare sahist ramane, dupa mine, insa, Capablanca, care la 3 ani devenea Mare Maestru... Pacat ca a trait mult prea demult..
  • 0 (0 voturi)    
    un ultim omagiu lui Bobby Fischer (Vineri, 18 ianuarie 2008, 19:17)

    Dan Cantemir [anonim]

    S-a mai dus o stea a sahului mondial, marturisesc k Boby Fischer a fost preferatul meu la sah si k de cand am invatat principiile acestui joc am ramas consternat de un mare jucator omonin cu cel amintit mai sus Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! Nu te voi uita niciodata Boby