Polonezul Rafal Majka (Bora - Hansgrohe) s-a impus in etapa a paisprezecea desfasurata sambata, pe traseul Esija - Sierra de La Pandera, cu o distanta de 175 km, prima cu finish intr-o catarare de categorie speciala. Ciclistul polonez a terminat in 04h42'10" dupa ce a reusit sa duca la final evadarea din care a facut parte alaturi de alti noua rutieri. Podiumul etapei a fost completat de Miguel Angel Lopez (Astana) si Vincenzo Nibali (Bahrain - Merida). Liderul clasamentului general, Chris Froome, a terminat etapa pe locul patru, sosind in acelasi timp cu Nibali, italianul recuperand doar patru secunde datorita punctelor de bonificatie.

Rafal Majka (Bora - Hansgrohe)Foto: lavuelta.com

Chris Froome a reusit sa supravietuiasca nenumaratelor atacuri din partea lui Alberto Contador, Vincenzo Nibali, Miguel Angel Lopez, Ilnur Zakarin si Esteban Chaves si si-a pastrat avansul in clasamentul general, dupa o etapa de munte spectaculoasa, in care acesta s-a regasit de mai multe ori in dificultate.

Cei 10 evadati ai zilei, Rafal Majka, Patrick Konrad (Bora-Hansgrohe), Alexis Gougeard (AG2R-La Mondiale), Simon Clarke, Davide Villella (Cannondale-Drapac), Rui Costa (UAE Team Emirates), Bart De Clercq (Lotto-Soudal), Luis Angel Mate (Cofidis), Stefan Denifl (Aqua Blue Sport) si Ricardo Vilela (Manzana Postobon), au inceput prima catarare, Puerto El Mojon, de categoria a treia, cu un avans de 7 minute in fata plutonului. Davide Villella (Cannondale Drapac) a obtinut 3 puncte, coechipierul sau Simon Clarke si Rui Costa (UAE Team Emirates) au completat podiumul catararii.

Sprintul intermediar de la Alcala la Real a fost castigat de Rui Costa (UAE Team Emirates), urmat de Davide Villella (Cannondale Drapac) si Patrick Konrad (Bora - Hansgrohe).

A doua catarare a zilei, Alto de Locubin, de categoria a doua, a mai adus 5 puncte liderului clasamentului cataratorilor, Davide Villella (Cannondale Drapac). Rafal Majka (Bora - Hansgrohe) a obtinut 3 puncte, iar Rui Costa (UAE Team Emirates), 1 punct.

Alex Domont (AG2R La Mondiale) a abandonat competitia inaintea etapei, iar Sam Oomen (Team Sunweb) a parasit La Vuelta pe parcursul etapei.

A cincisprezecea etapa a Turului Spaniei se va desfasura duminica, pe traseul Alcala la Real - Alto Hoya de la Mora, pe o distanta de 129.4 km.

Clasamentul etapei

1. MAJKA Rafal (BORA - HANSGROHE) 04h42'10" B: 10"

2. LOPEZ MORENO Miguel Angel (ASTANA PRO TEAM) +00'27" B: 06"

3. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +00'31" B: 04"

4. FROOME Christopher (TEAM SKY) +00'31"

5. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +00'31"

6. KELDERMAN Wilco (TEAM SUNWEB) +00'31"

7. CONTADOR Alberto (TREK - SEGAFREDO) +00'37"

8. POELS Wout (TEAM SKY) +00'46"

9. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) +00'57"

10. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +01'03"

Clasamentul general (tricoul rosu)

1. FROOME Christopher (TEAM SKY) 58h30'47"

2. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +00'55"

3. KELDERMAN Wilco (TEAM SUNWEB) +02'17"

4. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +02'25"

5. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) +02'39"

6. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +03'09"

7. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK - STEP FLOORS) +03'11"

8. CONTADOR Alberto (TREK - SEGAFREDO) +03'19"

9. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +03'23"

10. LOPEZ MORENO Miguel Angel (ASTANA PRO TEAM) +03'48"

Clasamentul pe puncte (tricoul verde)

1. TRENTIN Matteo (QUICK - STEP FLOORS) 103 pts

2. FROOME Christopher (TEAM SKY) 98 pts

3. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) 79 pts

4. POLJANSKI Pawel (BORA - HANSGROHE) 58 pts

5. ROJAS Jose Joaquin (MOVISTAR TEAM) 57 pts

Clasamentul cataratorilor (tricoul alb cu buline albastre)