​Columbianul Miguel Angel Lopez (Astana Pro Team) a castigat miercuri etapa a unsprezecea a Turului Ciclist al Spaniei, desfasurata pe traseul Lorca - Observatorio Astronomico de Calar Alto, cu o distanta de 187.5 km, dupa ce a terminat in 05h05'09". Chris Froome (Team Sky), liderul clasamentului general, a terminat pe locul al doilea, iar Vincenzo Nibali (Bahrain - Merida) a incheiat etapa pe locul al treilea.

Miguel Angel Lopez (Astana) Foto: lavuelta.com

Britanicul Chris Froome si-a marit avansul in clasamentul general dupa ce a terminat pe locul secund etapa a unsprezecea, prima cu un finish aflat intr-o catarare de dificultate inalta din acest Tur al Spaniei. Dupa ce la inceputul catararii, Froome parea sa aiba probleme, acesta a reusit sa il depaseasca pe rivalul sau, italianul Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), si sa obtina sase secunde de bonificatie foarte importante in lupta pentru tricoul rosu.

Nibali, care a avut un atac intepator in ultimii doi km ai cursei, a trecut pe locul secund al clasamentului general, devansandu-l pe Esteban Chaves.

Wilco Kelderman (Team Sunweb) a avut o etapa foarte reusita si a reusit sa intre in top 5 dupa ce a terminat la doar 16 secunde in spatele castigatorului etapei. De asemenea, Contador a intrat in top 10, ocupand locul 9.

Desi Astana a oferit castigatorul etapei, principalul lor rutier, Fabio Aru, s-a chinuit in catararea decisiva si a pierdut mai mult de un minut in lupta pentru tricoul rosu. Aru a ramas pe locul sapte al clasamentului general, insa e acum la trei minute in urma lui Froome, castigator de patru ori in Turul Frantei, si care pare din ce in ce mai aproape de a fi primul rutier din era moderna care reuseste sa castige dubla Tour-Vuelta.

14 rutieri au evadat in etapa de astazi, insa niciunul dintre Bob Jungels (Quick-Step Floors), Alessandro De Marchi (BMC), Antonio Pedrero (Movistar), Lennard Hofstede (Sunweb), Romain Bardet (AG2R La Mondiale), Simon Clarke (Cannondale Drapac), Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), Matej Mohoric (UAE Team Emirates), Sander Armee (Lotto Soudal), Giovanni Visconti (Bahrain - Merida), Igor Anton (Dimension Data), David Arroyo (Caja Rural-Seguros RGA), Conor Dunne (Aqua Blue Sport), Aldemar Reyes (Manzana Postobon) nu a reusit sa produca surpriza si sa castige etapa.

Sprintul intermediar de la Sorbas a fost castigat de Matej Mohoric (UAE Team Emirates), urmat de Simon Clarke (Cannondale Drapac) si Bob Jungels (Quick-Step Floors).

Prima catarare a zilei, Alto de Velefique, de categoria intai, a fost castigata de Romain Bardet (AG2R La Mondiale), ceilalti rutieri care au primit puncte fiind Darwin Atapuma (UAE Team Emirates), Sander Armee (Lotto Soudal), Simon Yates (Orica-Scott) si Giovanni Visconti (Bahrain - Merida).

Domenico Pozzovivo (AG2R La Mondiale) este al douazecelea rutier care paraseste aceasta editie de La Vuelta.

A douasprezecea etapa a Turului Spaniei se va desfasura joi, pe traseul Motril – Antequera, pe o distanta de 160.1 km.

Clasamentul etapei

1. LOPEZ MORENO Miguel Angel (ASTANA PRO TEAM) 05h05'09" B: 10"

2. FROOME Christopher (TEAM SKY) +00'14" B: 06"

3. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +00'14" B: 04"

4. KELDERMAN Wilco (TEAM SUNWEB) +00'14"

5. BARDET Romain (AG2R LA MONDIALE) +00'31"

6. CONTADOR Alberto (TREK - SEGAFREDO) +00'31"

7. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +00'31"

8. NIEVE Mikel (TEAM SKY) +00'31"

9. ATAPUMA HURTADO Jhon Darwin (UAE TEAM EMIRATES) +01'02"

10. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK - STEP FLOORS) +01'14"

Clasamentul general (tricoul rosu)

1. FROOME Christopher (TEAM SKY);45h18'01"

2. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) +01'19"

3. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA - SCOTT) +02'33"

4. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK - STEP FLOORS) +02'36"

5. KELDERMAN Wilco (TEAM SUNWEB) +02'37"

6. ZAKARIN Ilnur (TEAM KATUSHA ALPECIN) +02'38"

7. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +02'57"

8. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +03'01"

9. CONTADOR Alberto (TREK - SEGAFREDO) +03'55"

10. LOPEZ MORENO Miguel Angel (ASTANA PRO TEAM) +04'11"

Clasamentul pe puncte (tricoul verde)

1. TRENTIN Matteo (QUICK - STEP FLOORS) 78 pts

2. FROOME Christopher (TEAM SKY) 75 pts

3. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN - MERIDA) 53 pts

4. MOHORIC Matej (UAE TEAM EMIRATES) 47 pts

5. POLJANSKI Pawel (BORA - HANSGROHE) 44 pts

Clasamentul cataratorilor (tricoul alb cu buline albastre)