Handbal feminin: CSM Bucuresti - Ferencvaros Budapesta 30-25, in sferturile Ligii Campionilor

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 7 aprilie 2017, 21:58 Sport | Alte sporturi

CSM Bucuresti a invins echipa maghiara Ferecvaros TC-Rail Cargo Hungaria Budapesta cu scorul de 30-25 (17-15), vineri seara, in Sala Polivalenta ''Ioan Kunst-Ghermanescu'' din Capitala, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, relateaza Agerpres.

Campioana Europei a obtinut o victorie datatoare de sperante in calificarea la turneul Final4 al competitiei, dupa un final de exceptie.

CSMB a marcat primul gol al meciului, dar apoi a fost echipa care a fost in urmarirea formatiei maghiare, pana in minutul 12, cand campioana Romaniei a trecut din nou in avantaj, 8-7. CSM a avut in premiera avantaj de doua goluri in minutul 16, 10-8, pentru ca in minutul 21 gazdele sa se desprinda la 14-10. Diferenta maxima de pe tabela s-a inregistrat in minutul 24, 16-11.

Echipa antrenata de suedezul Per Andre Johansson, la primul sau meci pe banca ''tigoricelor'', a avut un final de repriza mai slab si oaspetele s-au apropiat la doua goluri, 17-15.

In min. 33, Ferencvaros a venit la un singur gol, 17-16. CSMB a mai condus la trei goluri, 20-17 (35), 21-18 (37), 22-19 (38). Ferencvaros s-a apropiat la un singur gol, 24-23 (52). Detinatoarea trofeului a marit din nou diferenta la trei goluri, 26-23 (55), iar finalul a fost incandescent.

Cei peste 4.000 de spectatori din Sala Polivalenta au urmarit in picioare ultimele minute, in care Ferencvaros a avut atacul la 27-25 pentru CSM, insa Mehmedovic a interceptat si a marcat pe contraatac. CSMB s-a aparat excelent si a blocat un nou atac, iar Bazaliu a marit scorul la 29-25, pentru Bradeanu sa marcheze ultimul gol al meciului, 30-25.

La meci a asistat si danezul Kim Rasmussen, actualul antrenor al Ungariei, cel care a condus-o pe CSMB la castigarea trofeului, anul trecut, in finala de la Budapesta.

2035 vizualizari

• +3 (3 voturi)
    Nu ne intereseaza (Vineri, 7 aprilie 2017, 22:35)

radu_cel_frumos [utilizator]

Ne intereseaza numai fotbalul. Tocmai ce am cazut rau de tot in clasamentul mondial. La fotbal.

Nu ne intereseaza alt sport. Nu ne intereseaza nimic altceva. Abia asteptam sa spunem ca "Iata, inca un loc unde suntem ultimii in Europa!".

Cine ne-a invatat sa nu fim mandrii de noi si de realizarile noastre?