Alin Petrache, plecat de la Comitetul Olimpic dupa o olimpiada dezastruoasa, a fost recuperat de Gabriela Firea si pus la sefia clubului Primariei Bucuresti

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2016, 17:21 Sport | Alte sporturi

Alin Petrache
Foto: Facebook
Alin Petrache a fost numit, marti, in functia de director general interimar al Clubului Sportiv Municipal (CSM) Bucuresti, a informat Biroul de presa al Primariei Capitalei, prin intermediul unui comunicat, conform Agerpres.

Cine este Alin Petrache, noul presedinte al Comitetului Olimpic Roman: fiul lui Adrian Petrache, membru al tripletei Bittner - Cocos - Petrache

Alin Petrache, fiul controversatului afacerist Adrian Petrache, a fost presedinte al Federatiei Romane de Rugby intre 2009 si 2014 si presedinte al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman in perioada 2014 - 2016. El a fost capitan al nationalei de rugby si a evoluat pentru cluburi din Romania, Franta si Anglia. El a demisionat de la Comitetul Olimpic dupa dezastrul de la JO Rio, olimpiada marcata de lipsa de rezultate si de scandalul public legat de calitatea proasta a echipamentului oficial.

Numirea vine in urma expirarii perioadei de detasare a lui Bogdan Vasiliu de la Asociatia Club Sportiv Metropolitan, unde era angajat ca antrenor de handbal, la conducerea CSM Bucuresti. Bogdan Vasiliu a fost director general al CSM, cu delegatie, in perioada 15 decembrie 2015 - 10 octombrie 2016.

"Este un moment important pentru mine. Obiectivul principal este acela de a transforma acest club în cea mai importanta institutie sportiva a tarii. De asemenea, imi doresc sa promovam sportul în randul bucurestenilor si sa reinviem forta sportiva a Capitalei. Clubul are performante la mai multe sectii sportive, dar imi doresc sa aduc performante la toate sporturile", a precizat Alin Petrache.

Primarul general, Gabriela Firea, a declarat ca Petrache este un director general "experimentat", un manager sportiv care poate ridica nivelul clubului bucurestenilor.

"Experienta manageriala a domnului Petrache va conta enorm. Sper ca va transforma CSM Bucuresti intr-un club de valoare pentru sportul romanesc, in care fiecare sectie sa fie o forta, cu rezultate de exceptie. Sunt o ferventa sustinatoare a sportului, atat a celui de masa, cat si a celui de mare performanta! Stiu cata munca si sacrificii se afla in spatele unei medalii stralucitoare, dar si ca, fara sportul de masa, performanta ar avea de suferit. In calitate de primar general am incercat sa atrag cat mai multi copii si tineri catre sport, prin actiuni diverse care au avut mare succes in aceasta vara. Dau doar doua exemple: Sport pentru inima Capitalei si Deschidem curtea scolii, pe care le vom continua cu siguranta" a afirmat Firea.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2193 vizualizari
  • +19 (19 voturi)    
    experienta ZERO, rezultate ZERO (Marţi, 11 octombrie 2016, 17:34)

    voxpopulix [utilizator]

    Experienta manageriala este alcatuita dintr-un sir de pozitii pe care le-a obtinute prin relatii si in care a inregistrat doar esecuri.

    Si cand a ajuns la COSR se vorbea tot de inexistenta lui experienta manageriala.

    Cum de acesti super experti nu gasesc nimic de lucru in domeniul privat si mereu ajung sa traiasca pe banii nostri.

    De ce nu se organizeaza concursuri, de ce nu exista transparenta? Ca sa puteti sa va alimentati caracatita de incompetenti corupti.
    • +12 (12 voturi)    
      .... (Marţi, 11 octombrie 2016, 17:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      La fel ca Patriciu si Columbeanu, cand au avut de facut afaceri pe cont propriu(micro, adevarul, columbeanitul) au dat-o in bara.
    • +3 (3 voturi)    
      Un securist ... (Marţi, 11 octombrie 2016, 20:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      la fel cu aproape toti membrii Comitetului Olimpic Roman. Si l-au recuperat alti securisti, sa nu moara cumva de foame.
  • +15 (15 voturi)    
    Pesedistul de Petrache e tocmai bun ! :)) (Marţi, 11 octombrie 2016, 17:47)

    Susufler0 [utilizator]

    "Experienta manageriala" dovedita cat timp a fost Presedintele Comitetului Olimpic Roman pt a pune pe butuci disciplinele sportive olimpice din Romania, o va folosi si pt a "transforma CSM Bucuresti, intr-un club de valoare pt sportul romanesc..." Ca il va pune pe butuci, cu tot sprijinul banesc pe care il va primi de la madam Firea, nu este decat o chestiune de timp!

    PS. Uitati-va unde a ajuns echipa de handbal feminin a clubului, fara a beneficia de experienta manageriala a fostului rugbist si urmariti-o in anul viitor sa vedeti daca mai repeta macar jumatate din drumul parcurs in ultimii doi ani !

    PPS. Mai vorbim !

    PPPS. A uitasem : se vor sifona bani si vor avea de lucru cred si DIICOT si DNA !
    • +1 (1 vot)    
      Se modifica legea sa stea DNA mai relaxat (Marţi, 11 octombrie 2016, 18:21)

      mariusc80 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Stai linistit ca or sa modifice legea, sa stea DNA-ul mai relaxat ... ca si asa nu au destui oameni.
      Au modificat legea ANI, or s-o modifice si pe cea pe care se bazeaza munca DNA ... dar incet, nu asa toate de-odata ... ca sa nu se agite fraierii.
  • +8 (8 voturi)    
    alin petrache csm (Marţi, 11 octombrie 2016, 18:20)

    rexulet [utilizator]

    Numirea aceasta vine probabil dupa exceptionalele rezultate pe care Romania le-a avut la Olimpiada.
    Daca are putin bun simt d-na firea sa ne spuna cati bani costa numai sectia de handbal a csm-ului.
    Ori ca sa ai rezultate la toate esctiile cum doreste fira si cu petrache ar trebui sa mearga mai mult de 10 % din bugetul primariei la clubul csm.
    Decat sa-si bata joc firea si petrache de banii bucurestenilor mai bine ar face loby pe langa politicienii lor din psd pentru o lege mai buna a sponsorizarii, pentru ca si la noi ete normal ca banii in sport sa vina din zona privata.
    Statul ar trebui sa se ocupe de sportul juvenil si de construirea de baze sportive, sali polivalente si eventual stadioane.
  • +1 (1 vot)    
    Bei ! (Marţi, 11 octombrie 2016, 19:19)

    rutger [utilizator]

    A fost ordin de zi pe unitate ! Daca-i ordin, o placere pentru Zitza firea ! Ashe, monsher !!
  • +2 (2 voturi)    
    Urmasii nomencalturii ne vor conduce (Marţi, 11 octombrie 2016, 21:42)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Baiatul asta, alaturi de baietii lui Nastase, cel al lui Hrebenciuc, a lui Burduja etc... acestia ne vor conduce.
    L-ai pus sef la C.O.R. ?
    N-a facut mai nimic si, mai mult, a distrus cam tot pe ce a pus mana?
    N-are nimic, il pune tata, prin interpusi din partid, sef undeva. De exemplu, prin Firea, care alta treaba nu are decat sa plateasca polite.
    Petrache asta a fost rugby-ist, si, firesc, ar fi un foarte bun presedinte la handbal.
    Suna logic ?
    Suna ca dracu !!!
    Nu mai au rusine. Duc tara de rapa, cu zambetul pe buze.
    Firea are un potential urias in a face porcarii.
    Deja nu mai permite cetatenilor accesul in sedintele publice ale PMB. Conduce absolut dictatorial primaria si o va duce de rapa in 4 ani.
    Dupa ipocrita de Firea, potopul.
  • +2 (2 voturi)    
    Vorbire in cod PSD (Marţi, 11 octombrie 2016, 22:26)

    Jean_Valjeanu [utilizator]

    Experienta manageriala = fura mult si ameninta cu moartea cand nu iese pacaneaua, ca PSD Craiova pe domnul Petru Becheru si in curand Tzatza Firea la RADET