Ciclistul Chris Froome reactioneaza in scandalul dopajului: "Am cerut de doua ori exceptie de uz terapeutic pentru astm"

de Diana Ene     HotNews.ro
Joi, 15 septembrie 2016, 14:20 Sport | Alte sporturi

Chris Froome, tricou galben in Turul Frantei
Foto: Facebook
Dupa ce numele sau a aparut pe lista sportivilor care au folosit substante interzise, conform datelor dezvaluite de grupul de hackeri "Fancy Bears", ciclistul britanic Chris Froome se apara si spune ca "a cerut de doua ori exceptie de uz terapeutic pentru astm acut, ultima oara fiind in 2014". De trei ori castigator al Turului Frantei si medaliat cu bronz la JO de la Rio, britanicul a precizat ca nu are nicio problema cu aceasta scurgere de date, informeaza The Guardian.

In varsta de 31 de ani, Froome a declarat ca nu are nicio problema privind de scurgerea de informatii, avand in vedere faptul ca el insusi a vorbit despre scutirile de uz terapeutic solicitate de-a lungul carierei, in 2013 si 2014.

"Am discutat deschis cu mass-media despre exceptiile mele de uz terapeutic si nu am nicio problema cu publicarea datelor medicale care imi confirma declaratiie. In noua ani ca sportiv profesionist, am cerut de doua ori exceptie de uz terapeutic pentru astm, ultima oara fiind in 2014", a declarat Froome.

Drintre sportivii implicati in acest scandal, gimnasta Simone Billes si jucatoarea de tenis Venus Williams s-au aparat spunand ca au cerut exceptii pentru uz terapeutic. Simone Billes a anuntat ca se afla sub tratament pentru tulburare de hiperactivitate cu deficit de atentie (ADHD), in timp ce Venus Williams s-a aratat deranjata ca fisa sa medicala a fost facuta publica fara acordul sau.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
2550 vizualizari
  • +4 (10 voturi)    
    se aplica tuturor sau nimanui (Joi, 15 septembrie 2016, 15:08)

    wert509 [utilizator]

    Performanta nu este obligatorie pentru nimeni,cine nu rezista trebuie sa-i lase pe cei care sunt mai buni .Dopajul este inselatorie, care acum este avizata selectiv pentru unii asa zisi sportivi.
    • -5 (9 voturi)    
      medicamentele respective (Joi, 15 septembrie 2016, 16:53)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui wert509

      nu erau pentru performanta, ci pentru a se insanatosi.
      Tu iei medicamente pentru a deveni Ulise sau pentru a te face sanatos si a putea sa traiesti in continuare?
      • 0 (2 voturi)    
        Sportul a devenit bolnav! (Joi, 15 septembrie 2016, 18:18)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        Bolnavi dopați înving sănătoși nedopați.
  • +12 (16 voturi)    
    Ma intreb (Joi, 15 septembrie 2016, 15:24)

    red.herring [utilizator]

    Am mai spus-o, e mare pacat ca doar parintii cu copii bolnavi ii trimit la sport. Imaginati-va cum ar fi daca si copiii sanatosi s-ar apuca de sport, fara astm, ADHD, diabet, etc, etc. Cum ar arata recordurile astora! Ce imbunatatiri sistematice am avea in rezultate! Asa cum stau lucrurile, trebuie sa ne multumim cu ce fac oamenii astia, tiris grapis, cu ajutorul tratamentelor pe care le primesc, sub stricta supraveghere medicala.
    • +8 (14 voturi)    
      Corect! (Joi, 15 septembrie 2016, 16:55)

      Lally [utilizator] i-a raspuns lui red.herring

      Ei isi sacrifica sanatatea pentru noi, prostimea, ca sa avem parte de distractie intensa ... si noi, nerecunoscatorii, ce facem??! Ii hulim!
      .. ts ts ts ts ts ...
      :D :D :D :D
  • +4 (6 voturi)    
    astm (Joi, 15 septembrie 2016, 18:51)

    Aphex [utilizator]

    nu ma pricep eu, dar astmul este o afectiune inflamatorie a cailor respiratorii din cate-mi amintesc.
    Intreb eu, cum poate sa respire nea asta pa bicicleta in timpul unei curse?
    • +1 (3 voturi)    
      Simplu !! (Joi, 15 septembrie 2016, 20:27)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      A facut tratamentu' acu 3 ani ca sa castige in 2016 la olimpiada !! Plus ca daca esti sportiv de "performanta" nu trebuie sa respiri, sa mananci, sa bei (apa !!) etc...!!
  • +4 (4 voturi)    
    Splendid (Joi, 15 septembrie 2016, 23:01)

    Hungry_Henry [utilizator]

    Un ciclist bolnav de astm! Vreunul la shooting bolnav de ADHD?
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Vineri, 16 septembrie 2016, 23:58)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui Hungry_Henry

      Urmeaza la canotaj cu rau de mare si hernie la culturism .

      Ai o boala care te impiedica sa performezi , asta e . Stai acasa si te apuci de altceva .Sunt pe lista indivizi care au luat medicamente cu efect interzis pentru "boli" absolut ridicole .Dopaj cu acte in regula.