Acuzata ca s-ar dopa, gimnasta Simone Biles se apara: S-ar trata pentru deficit de atentie

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2016, 10:29 Sport | Alte sporturi

Simone Biles, la JO de la Rio de Janeiro
Foto: rio2016.com
Castigatoare a numai putin de patru medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, gimnasta Simone Biles (acuzata ca se dopeaza) se apara si spune ca se afla sub tratament pentru tulburare de hiperactivitate cu deficit de atentie (ADHD), sustine L'Equipe. Marti, un grup de hackeri din Rusia a anuntat ca a spart serverele WADA (Agentia Mondiala Antidoping), iar acestia ar fi gasit documente conform carora surorile Williams (n.r. Serena si Venus) si Simone Biles ar fi fost depistate pozitiv la controalele antidoping efectuate pe durata Olimpiadei.

Cum se apara Simone


"Sufar de ADHD si iau medicamente inca din copilarie. Vreau sa stiti ca eu cred intr-un sport curat, am respectat intotdeauna regulile si voi continua sa o fac, deoarece fair-play-ul este crucial pentru sport si foarte important pentru mine", a scris Simone Biles pe contul sau Twitter.

Ce spune Federatia Americana de Gimnastica


"Simone a completat formularele adecvate in raport cu solicitarile Agentiei americane antidoping (USADA) si AMA. Nu a existat nicio incalcare a regulamentului. Federatia internationala de gimnastica, Comitetul olimpic american si USADA au confirmat acest lucru" - Steve Penny, presedintele USA Gymnastics.

Un grup de hackeri din Rusia ("Fancy Bears") a precizat, luni, ca a spart serverele WADA,
acolo unde a descoperit ca zeci de sportivi americani au fost depistati pozitiv pe durata JO de la Rio de Janeiro. Acestia ar fi avut "liber la doping", justificand cu certificate medicale folosirea substantelor interzise. 

In cazul lui Biles, ar fi vorba de amfetamine (metilfenidat), la Serena Williams de oxicodona, hidromorfona, prednison si alte substante, iar baschetbalista Delle Donne ar fi utilizat amfetamine si hidrocortizon, conform News.ro.

Un episod asemanator s-a intamplat cu Maria Sharapova. Sportiva din Rusia a fost depistata pozitiv cu meldonium, substanta care a devenit interzisa de la 1 ianuarie 2016. Masha a picat testul pe durata Australian Open, iar jucatoarea a motivat folosirea substantei la recomandarea medicului ei. A fost suspendata pentru doi ani din circuitul WTA.

Moment ciudat cu Serena Williams, pe durata turneului de la Wimbledon, din 2014. Presa de specialitate a vorbit mult despre acest episod la vremea respectiva, speculandu-se doua variante mari: bautura sau dopaj (diverse substante)...



Presupusa fisa a Serenei Williams




Presupusa fisa a lui Venus Williams




Presupusa fisa a lui Simone Biles




Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
10581 vizualizari
  • +47 (57 voturi)    
    Mda (Miercuri, 14 septembrie 2016, 10:47)

    OzzyO [utilizator]

    Regula ar trebui să fie simplă: dacă suferi de o boală pentru care tratamentul e o substanță interzisă atunci ghinion, cum ar zice domnul președinte, nu participi la competiție.
    Nu de alta, dar constat că mai nou toți sportivii de top sunt de fapt niște oameni bolnavi care au nevoie de tratamente de durată sau chiar pe viață.
    • +1 (9 voturi)    
      cum ar veni (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:08)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

      Sharapova lua sa previna.
      mai urmeaza sa apara halterofilii sa spuna ca iau testosteron pt a tine balanta hormonala in balanta de care sufera

      cati hormoni e normal sa ai in organism scrie pe Wikepidia. am editat eu azi .ma numesc Testoran Maximilian sunt doctor si lucrez pt O firma farmaceutica
  • +46 (52 voturi)    
    Andreei Răducan (Miercuri, 14 septembrie 2016, 10:55)

    Nelamuritul [utilizator]

    ...i s-a retras titlul olimpic pentru o pastilă de nurofen.Peste 4 ani pseudoefedrina, componenta incriminată că sporește performanța sportivă, a fost scoasă din listă. Comitetul Olimpic și specialiștii au dat verdictul final: Nu crește și nici nu scade performanța. WADA să nu judece cu dublă măsură. Pentru unii mumă, pentru alții ciumă !
  • +29 (35 voturi)    
    Sa ne amintim (Miercuri, 14 septembrie 2016, 10:59)

    ictin [utilizator]

    Cazul Andreea Raducan. Cand i s-a retras medalia deoarece luase nurofen pentru raceala. Tot cu certificat medical. Dar se pare ca afetaminele sunt ok.
    Sa fim sinceri, la cum sunt regulamentele toti sportivii se dopeaza, si Comitetul Olimpic stie acest lucru, si se foloseste pentru a ii descalifica pe unii sau pe altii in functie de politica curenta.
    Din acesta cauza am incetat sa mai urmaresc olimpiada. Deoarece nu e despre sport, e despre politica, si fiecare om care urmareste olimpiada cotizeaza pentru buzunarele unor escroci.
    • +14 (20 voturi)    
      ea... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      era romanca... asta e americanca... ce nu intelegi?! sunt cazuri total diferite: ei au portavioane,. noi nu!
      • 0 (0 voturi)    
        a fost o culpa (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        A medicului echipei - facuta din greseala sau intentionat????

        Atunci am avut 3 romance pe podium - asta nu se uita prea usor
  • +17 (31 voturi)    
    scrie în regulament (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:09)

    Mazeta [utilizator]

    Americanii au voie să se dopeze.
    • +17 (25 voturi)    
      la regulament scrie altceva (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:32)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Americanii nu se dopeaza, iau medicamente.
  • +10 (16 voturi)    
    Exista tratamente compatibile cu WADA (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:39)

    Lok [utilizator]

    Pentru orice suferinta exista multe cai de tratament. Unele compatibile altele deloc compatibile cu viata de sportiv. Cum spunea careva mai sus "Ghinion!" sau germanu "Pech gehabt!"
    Dar sa iei amfetamine, corticosteroizi si antidepresivi ca sportiv este patetic.
  • +19 (23 voturi)    
    DECREDIBILIZAREA SPORTULUI DE PERFORMANȚĂ (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:41)

    ILMA [utilizator]

    Se pare că există în tenis (dar și în alte sporturi, cred) o regulă ciudată potrivit căreia dacă suferi de o boală (cronică), poti solicita ca printr-o derogare să ți se dea dreptul de a folosi medicație care, în condiții normale, e interzisă sportivilor pentru că le sporește performanța. Dacă solicitarea este admisă, respectivele medicamente interzise sportivilor sănătoși pot fi luate de cei bolnavi fară nicio problemă. Chestia asta se numeste ”Therapeutical Use Exemption(s)” sau TUEs și, datorită recentelor dezvăluiri facute de hackerii respectivi, dezvăluiri necontrazise de împricinați, se știe deja că Venus, Serena și Biles au luat asemenea substanțe la Rio apelând la acest TUEs.
    E prima oară când aud așa ceva. Știam că dacă ai o suferință invalidantă, te retragi. E clar că nu mai putem vorbi despre o competiție cinstită. Cei păcăliți sunt, până la urmă, spectatorii care habar nu au ce e în spatele frumoaselor meciuri pe care le urmăresc și performanțelor pe care le admiră. PĂCAT!
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:19)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui ILMA

      Nu e corect nici fata de cei care au accidentari , cum a avut Nadal , la incheietura sau Berdych operatie. Cum era sa-si puna o mana bionica sau ceva artificial si sa joace. Esti bolnav, ghinion (cum s-a mai zis).
  • +24 (28 voturi)    
    Sunt spalati pe creier (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:48)

    voxpopulix [utilizator]

    ma uitam pe site-urile internationale si idiotii de american comentau la unison:"nu e rusine sa ai ADHD" "Bravo ei ca a castigat medaliile chiar daca are ADHD".

    Idiotii nu-si dadeau seama ca nu are nimeni nimic cu ea ca are ADHD, problema este ca si ea si multi alti sportivi americani folosesc substante interzise.

    Bineinteles, de vina sunt rusii, hackerii, alienii, reptilienii etc etc
  • -5 (19 voturi)    
    Hotul striga hotii ! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:49)

    Getodac_ [utilizator]

    Rusnacilor, la voi trisatul este politica de stat la orice sport. Va e ciuda ca ati fost dovediti chiar cu ajutorul unora dintre voi.

    Daca se dovedeste ca un sportiv occidental triseaza, atunci sa plateasca. Lance Armstrong a fost descoperit de americani si pedepsit. Sunt multe alte exemple de sportivi occidentali care au fost prinsi si pedepsiti. Sunt decizii individuale luate de atleti si trebuie sa suporte consecintele. Diferenta este ca nu exista nici o dovada de implicare a guvernelor respective in actiunile lor. Dinpotriva, astfel de actiuni sunt pedepsite si descurajate.

    Se pare ca va roade si incercati sa denaturati adevarul in cazul acestor sportivi pentru ca nu doriti sa acceptati ca sunteti hoti si sa va schimbati modul de gandire. De aceea veti ramane un popor barbar si primitiv.
    • +10 (16 voturi)    
      adevaru e... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Getodac_

      ca in decursul istoriei doar rusii s-au dopat
      Lance are rus din tata in fiu, nu?!
  • +12 (18 voturi)    
    jocuri paralimpice (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:53)

    Tepesul [utilizator]

    Pentru oamenii cu probleme de sanatate exista jocuri paralimpice sau te lasi de sport. Iar daca substantele sunt interzise pai trebui sa fie interzise pentru toata lumea, dar nu americanii si rusii au voie sa se dopeze/drogheze ca porcii si sa mai faca si pe nevinovatii ca vezi doamne ei au scutire. E o mare mizerie ce se intampla in sport.
  • +14 (18 voturi)    
    La ochiul liber (Miercuri, 14 septembrie 2016, 11:59)

    batmanss [utilizator]

    majoritatea spectatorilor cred ca femeia asta (Serena) se dopeaza. Da citind articolul anterior cu ambasadorul american si maghiarul ipocrit si marlan imi aduc aminte de proverbul romanesc "cine se aseamănă se aduna" si de o fraza a unui profesor ce preda economie politica : "America e cea mai corupta tara din lume", jandarmul mondial. A nu se înțelege ca prefer vreo alta tara , Rusia sau China ci doar faptul ca ei vor egalitate da nu intre căței, de asta si in sport fac ce vor si calca peste reguli si tot ce e sfant.
  • +5 (13 voturi)    
    shame on WADA... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:06)

    mitocanu [utilizator]

    Thanks to Russian hackers, the world knows the truth. What was only an assumption, now it has revealed to be a fact. American sportsmen and sportswomen have been taking illicit drugs for years with your tacit consent, without any risk of being punished. It is despicable that WADA has applied a double standard. In order to rectify this very unpleasant situation, two immediate steps ought to be taken:
    1. WADA management must resign immediately.
    2. All the American laureates in Rio Olympics 2016, who were proved to have taken illicit drugs, must have their Olympic medals withdrawn.
    If none of these steps happen, then a total dismantlement of WADA is necessary.
  • +14 (16 voturi)    
    Hormoni, amfetamine (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:12)

    OvidiuStoica [anonim]

    Maestrii americanii, au gasit solutia, se dopeaza cu hormoni cortico-steroizi si amfetamine dar au scutire de la doctor sa o faca !!
  • +21 (25 voturi)    
    ADHD e ceva GRAV - MINTE (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:27)

    mihnea2012 [utilizator]

    Mi-e scarba cum isi bat uni joc de cei afectati de aceasta crunta maladie care nu are tratament medical medicamentos.
    ADHD e o tulburare grava desi are o denumire foarte blada. Cine nu a fost atent in viata? Oricine ai spune.
    De fapt face parte din largul spectru de tulburari specifice autismului - TSA.
    Nesimtita asta isi bate jos de suferinta oamenilor cu adevarat afectati.
    Nu are nici un ADHD ! E o escroaca, ea si cei care au sfatui-o sa minta si sa insele!
    • +5 (9 voturi)    
      ADHD (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:12)

      red.herring [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Da, si mie mi-e greu sa cred ca poti sa te tii pe birna dreapta daca ai ADHD, De fapt, mi-e greu sa cred ca poti sa faci sport de performanta cu ADHD, pentru ca nu prea poti sa ai nivelul de disciplina necesar pentru asta.
      M-ar interesa a vad daca si restul fetelor din echipa de gimnastica a SUA se trateaza de ADHD, sau ma rog, de alte boli care necesita stimulanti pentru tratament.
    • +7 (11 voturi)    
      Ai perfecta dreptate! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:24)

      Caprioara [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      Cum se poate face exercitiul de pe barna avand viciata grav atentia?? Sa rad ,sau sa plang? Copiii cu Adhd nu pot "sta locului",nu pot asculta atentie explicatiile educatorului. Va dati seama de cata concentrare e necesar la un exercitiu la barna,sau orice alt aparat.Daca a reusit sa obtina 4 medalii olimpice ,fiind sub tratament,inseamna ca problema Adhd-ului s- rezolvat! Medicul respectiv merita Nobelul si putem considera boala rezolvata,mai ales ca aproape nimeni din cei afectati nu are intentia de a face
      tumbe pe o barna:)
  • +5 (11 voturi)    
    Pentru americani se numeste tratament medical. (Miercuri, 14 septembrie 2016, 12:54)

    quietguy58 [utilizator]

    Pentru americani se numeste tratament medical.
    Pentru toti ceilalti, acelasi lucru se numeste dopaj si este pedepsit ca atare.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai asa e peste tot! (Miercuri, 14 septembrie 2016, 19:09)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Daca-i din Bucuresti este prietena, daca-i din Vaslui e concubina.

      Vorba aia, șeful nu întârzie niciodată, el este reținut.
  • +1 (7 voturi)    
    gimnastica...acrobatica (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:13)

    cet [utilizator]

    Prea batea la ochi stilul asta de gimnastica acrobatica- nici vorba de gimnastica artistica...
  • -1 (7 voturi)    
    Cata nerusinare (Miercuri, 14 septembrie 2016, 13:46)

    SkyDan [utilizator]

    1. daca nu poti sari 10 metri si iei medicamente ca sa poti se numeste dopaj.
    Daca nu te poti tine pe barna sau nu esti atenta in timp ce antrenoarea vorbeste si iei medicamente ca sa poti se numeste tot dopaj.

    2. 30% din copiii americani sunt pe Ritalin ( au ADHD). Cei care au plecat in America erau oameni agitati, probleme cu autoritate, excess de hormoni. Urmasii lor sunt bolnavi.
    Marile firme sunt conduse de psihopati gen Steve Jobs care nu au o reprezentare circulara a actelor lor. doar ei ajung sus.