Gabriel Sincraian, depistat pozitiv  - Romania va pierde una dintre cele cinci medalii obtinute la JO

de Diana Ene     HotNews.ro
Luni, 29 august 2016, 15:37 Sport | Alte sporturi

Gabriel Sincraian
Foto: Facebook
Gabriel Sincraian, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, a fost prins dopat si i se va retrage medalia obtinuta la haltere, categoria 85 de kilograme, anunta TVR.

Sincraian a fost prins dopat zilele trecute, iar Comitetul Olimpic si Sportiv Roman a convocat de urgenta pentru astazi Comitetul Executiv.

COSR risca o amenda de 100.000 de euro din partea Comitetului  International Olimpic.

In timpul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, antrenorul lotului de haltere al Germaniei, Oliver Caruso, a acuzat mai multe tari est-europene, printre care si Romania, ca ar fi recurs la dopajul sistematic al halterofililor lor, iar autoritatile au inchis ochii.

Din cele cinci medalii obtinute la Rio, Romania va ramane doar cu patru: aur - echipa feminina de spada, argint - Florin Mergea si Horia Tecau (tenis), bronz - echipajul feminin de canotaj 8 plus 1 si Albert Saritov (lupte libere, categoria 97 kilograme).

Sicraian nu se afla la prima abatere de acest gen. In 2013 a fost suspendat pentru doi ani dupa ce a fost prins dopat cu stanozolol in afara competitiei.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
11137 vizualizari
  • +6 (20 voturi)    
    Well ... pacat ca are muschi multi si minte putina (Luni, 29 august 2016, 15:44)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... pacat ca are muschi multi si minte putina.

    Acum va trage consecinte dure si va avea mult timp probleme de reputatie.

    Faptul ca se alatura unor vedete (gen Sharapova sau Martina Hingis) nu reprezinta o realizare.

    Zicala veche este actuala - "Branza buna, in burduf de caine".

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .

    P.S. Ciulitzi urechile sa auzim de la Bucuresti scheunetele kuklujenilor ....
    • -2 (14 voturi)    
      Nu zic eu ca n-ai avea dreptate (Luni, 29 august 2016, 16:06)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      dar miticul din tine tot mitic ( tipic n.. p..t) ramane. Asta este. De unde nu este nici Dumnezeu nu cere.
    • +2 (8 voturi)    
      Ia mai tine-ti pubela aia (Luni, 29 august 2016, 17:05)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      de gura,si nu mai otravi un juru-ti.Asta este o rusine a sportului din toata Romania.Mereu se vor gasi naparci care sa-i atate pe unii impotriva altora,din te miri ce motive.In tara asta suntem toti ROMANI,fie ca ne place,fie ca nu.NIMENI nu e mai ROMAN decat celalalt.
    • +2 (2 voturi)    
      Las' că nici cu Nicu Vlad nu ne-a fost rușine (Marţi, 30 august 2016, 11:11)

      FreakaThe-jmirghel [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Au mai fost și în trecut halterofili și alți sportivi dopați, unii dintre ei nu erau ardeleni
  • -8 (14 voturi)    
    Well ... pacat ca are muschi multi si minte putina (Luni, 29 august 2016, 15:44)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... pacat ca are muschi multi si minte putina.

    Acum va trage consecinte dure si va avea mult timp probleme de reputatie.

    Faptul ca se alatura unor vedete (gen Sharapova sau Martina Hingis) nu reprezinta o realizare.

    Zicala veche este actuala - "Branza buna, in burduf de caine".

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .

    P.S. Ciulitzi urechile sa auzim de la Bucuresti scheunetele kuklujenilor ....
    • -2 (10 voturi)    
      miticule (Luni, 29 august 2016, 16:04)

      OnePiece [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      e mare gelozia la tine pe kuklujeni asa-i ?
  • +14 (16 voturi)    
    Previzibil ! (Luni, 29 august 2016, 15:44)

    Plagarus [utilizator]

    Inca un " ambasador " al RO cade rapus ? (lozinca lipitorilor din sportul romanesc )
  • +11 (11 voturi)    
    Si cati se mandreau cu asta, (Luni, 29 august 2016, 15:57)

    Locke Lamora [utilizator]

    ca-s romani.
    • +5 (5 voturi)    
      eu altceva nu am inteles (Luni, 29 august 2016, 16:54)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      citind in diagonala ce-i drept.., am inteles ca le-a dublat premiile?!.. si SUA ar trebui sa le faca statui, eventual..?

      in loc sa traga fiecare disciplina concluziile ce trebuiesc trase si sa vada unde e loc de mai bine, ai nostri au niste reactii pe care pur si simplu nu le inteleg, pentru ca data viitoare se vor duce tot asa nepregatiti, pe principiul las” ca merge si-așa ..și poate ne mai dublează si premiile.. ceva tot ne iese. Nu inteleg... nu invatam nimic.
    • +2 (2 voturi)    
      Dupa ce ca avem medalii cat pt degetele (Luni, 29 august 2016, 21:08)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      de la o mana, parca vad ca pana-n Craciun ramanem fara ele : ba un dopaj, ba o schimbare de legislatie sportiva care il face pe "rusul" nostru medaliat sa fie "rusul" lor medaliat , ba o reinterpretare a cantarului barcii de 8 + 1, care sa duca la descalificarea noastra si tot asa !

      Culmea ar fi ca prin eliberarea de fonduri ca urmare a scaderii numarului de olimpici medaliati sa se hotarasca marirea indemnizatiilor pt medaliatii ramasi cat si pt ocupantii locurilor4-6 !!!

      PS. Ca in fond si ei e oameni !
    • +4 (4 voturi)    
      Si daca s-a dopat, ce? (Marţi, 30 august 2016, 0:52)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Tot se mindresc romanii cu el, asa cum se mindresc si cu Ponta plagiatorul si cu Dragnea condamnatul penal. De fapt, singurul motiv pentru care majoritatea romanilor s-ar dezice de dopat ar fi ca l-au prins.
      • +1 (1 vot)    
        pfff, (Marţi, 30 august 2016, 7:03)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui Leon_Magnificul

        tie iti place sa traiesti cu teoria conspiratiei in pat, asta-i clar! ...:)))... dar viata ar fi foarte urata in felul asta.

        Nu e bine sa te mandresti cu Ponta, aduce ghinion 7 generatii la rand ...:)))))).
  • +9 (9 voturi)    
    O stire din 11 august 2016 (Luni, 29 august 2016, 16:02)

    stani [utilizator]

    "JO 2016: Halterofilii romani, acuzati de dopaj de antrenorul lotului Germaniei" - http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-21218642-2016-halterofilii-romani-acuzati-dopaj-antrenorul-lotului-germaniei-aceste-tari-furat-locuri-jocuri-poate-chiar-medalii.htm
    • +8 (8 voturi)    
      Penibil.. (Luni, 29 august 2016, 17:55)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui stani

      Avea dreptate neamtul ala, dar noi eram prea "mandrii ca suntem romani"... Penibil.
  • +14 (16 voturi)    
    Plagiatori, dopati, cersatori si hoti (Luni, 29 august 2016, 16:06)

    banatul e fruncea [utilizator]

    Deocamdata asta e imaginea romanilor in lume... Si cand ma uit la numarul de medalii a vecinilor nostrii...
  • +13 (13 voturi)    
    Prost sa fii (Luni, 29 august 2016, 16:16)

    mitg [utilizator]

    Anul asta era clar ca testele anti-doping vor fi efectuate cu microscopul electronic pentru absolut orice fel de substanta anabolizanta.
    Oare asta ce-o fi avut in cap?
    • +8 (8 voturi)    
      Raspuns (Luni, 29 august 2016, 16:49)

      Encelade [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      N-a mai avut loc de creier. I s-a extins masa musculara si-n cutia craniana, ca sa ridice mai bine.
    • +5 (5 voturi)    
      Pai.. (Luni, 29 august 2016, 17:50)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      A avut in cap anabolizante, ca altceva nu avea ce...
  • +5 (5 voturi)    
    Romania a fost amendata cu 100000 euro ! (Luni, 29 august 2016, 17:32)

    deval [utilizator]

    Cine plateste ca a trimis acolo un ambuscat , seful COSR care si-a luat o medalie (doctoratul) la fel ca el ?!
  • +6 (6 voturi)    
    Ce nu inteleg eu (Luni, 29 august 2016, 20:16)

    feisbuk [utilizator]

    Ce cauta la JO unul care a mai fost prins dopat?
  • +2 (2 voturi)    
    Au mai ramas patru medalii. Cine este urmatorul? (Marţi, 30 august 2016, 2:23)

    quietguy58 [utilizator]

    Au mai ramas patru medalii.
    Cine este urmatorul?
    • 0 (2 voturi)    
      niii măăăi, (Marţi, 30 august 2016, 7:05)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      și tu, Brutus?!

      ....:))))).....
  • +2 (2 voturi)    
    Mandru ca sunt rroman (Marţi, 30 august 2016, 7:12)

    Alex735 [utilizator]

    Hai Simona Halep!