Ana Maria Popescu, despre echipamentul sportivilor romani: "Aveam o gluma intre noi ca suntem imbracati de la ajutoare"

de Diana Ene     HotNews.ro
Miercuri, 24 august 2016, 16:39 Sport | Alte sporturi

Ana Maria Popescu
Foto: AGERPRES
Campioanele olimpice din echipa de spada, alaturi de alti sportivi din echipa olimpica a Romaniei, au revenit in tara dupa participarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Campioana olimpica Ana Maria Popescu a declarat ca delegatia Romaniei a beneficiat la JO de echipament "de la ajutoare" si ca echipa refugatilor a fost mai bine imbracata decat formatia "tricolora", informeaza News.ro.

"Cu siguranta, nu echipamentul reprezinta motivul pentru care nu au fost unele rezultate. Cu siguranta, nu. Dar va garantez ca mergand prin satul olimpic am avut un sentiment de inferioritate. Nu poti sa ridici capul din pamant. Noi aveam o gluma intre noi ca suntem imbracati de la ajutoare. Era o gluma cu un gust sarat, amar pentru ca nu puteam sa ne amuzam de treaba asta. Pot sa va spun ca pana si echipa refugiatilor - au fost zece atleti care au concurat sub steagul CIO - erau undeva langa noi, putin mai sus. Echipamentul nu are vreo legatura cu rezultatele noastre, dar ...", a declarat Ana Maria Popescu, la Aeroportul International Henri Coanda.

Ea a negat acuzatiile formulate de oficialii COSR, potrivit carora sportivii ar fi dat masuri mai mici de echipament: "Am fost acuzate ca am dat masuri mici. Nu, am dat masurile pe care noi le purtam dintotdeauna la treninguri, indiferent ca am fost echipate de federatie, COSR sau altcineva".

La 12 august, au avut loc perchezitii la firma care a furnizat echipamentul sportivilor de la Jocurile Olimpice, acesta fiind, conform Politiei, "susceptibil de contrafacere", iar de la Comitetul Olimpic si Sportiv Roman (COSR) au fost ridicate documente.

Politistii Directiei de Investigare a Criminalitatii Economice a Politiei Romane au efectuat perchezitii la o firma banuita de comert cu articole sportive contrafacute. Totodata, Politia a ridicat si echipament sportiv de la sediul COSR.

Politistii au efectuat trei perchezitii domiciliare in Bucuresti si in judetul Ilfov, la sediul social si la punctele de lucru ale societatii comerciale specializate in comert cu articole sportive.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4843 vizualizari
  • -21 (29 voturi)    
    nasol moment (Miercuri, 24 august 2016, 17:07)

    muciflenduri [utilizator]

    Sa facem o cheta, sa-si cumpere olimpicii nostri haine, sa le dea ceata la fraierii de americani.
    Aia 10 parliti sub steag CIO au reusit o medalie de aur si una de bronz, pentru ca treningurile lor straluceau in lumina soarelui.
    Sunt curios daca si de lenjeria intima tot COSR trebuie sa aiba grija, pentru ca s-ar putea sa fie si acolo probleme.
    • +8 (14 voturi)    
      Cât de jos poți? (Miercuri, 24 august 2016, 18:01)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Ia zi-ne tu nouă, cât de josnic poți fi!
      O să te aplăudăm la finalul demonstrației!
      • -7 (9 voturi)    
        grigoree e e e eee.. plimba ursu ursu ursu ursuuu. (Miercuri, 24 august 2016, 19:09)

        srah [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

        `a`nceput sa macane!
      • -5 (7 voturi)    
        .. (Miercuri, 24 august 2016, 20:58)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

        O sa ma aplăudati? Vezi ca prea multe diacritice strica la moral, asa ca e mai bine sa renunti la ele, ca sa nu te faci de maron.
  • -4 (14 voturi)    
    Nu haina i-l face pe om ci performantele lui (Miercuri, 24 august 2016, 18:04)

    Plagarus [utilizator]

    Haina face omul până nu deschide gura
    • +5 (11 voturi)    
      Nimeni nu-i de piatră. (Miercuri, 24 august 2016, 18:25)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Un moral ridicat ajută foarte mult.
      • -2 (8 voturi)    
        just (Miercuri, 24 august 2016, 21:00)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

        Grigore e cam pocit, dar are ditamai moralu' cand poarta tricoul D&G, ar putea lua si medalii.
        • +2 (4 voturi)    
          Să-ți dea Shiva (Joi, 25 august 2016, 10:56)

          grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          copii și nepoți mai buni, mai deșteți și mai frumoși ca mine. (urarea e sinceră)
          • -1 (1 vot)    
            O, daa (Joi, 25 august 2016, 14:15)

            srah [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

            ceea ce va dorim si dumneavoastra!
            șsi nooi... sa stiti ca vorbim serios !! :)))

            apropo, mucifleduri draga, se pare ca eu am dezamagit mai tare ca dumneata. sunt mai tare-n minusuri ca tine :)

            nenea cu Shiva, ceva ceai aveti prin casa? zau ca v-ar prinde bine o ceașsca de ceai !

            hai, numai bine! zua buna.
            • +1 (1 vot)    
              ntz (Joi, 25 august 2016, 16:33)

              muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui srah

              Eu am -20, catch me if you can... Probabil m-au ajutat niste zgarciti ce nu vor sa cotizeze pentru blugii olimpicilor.
              • -1 (1 vot)    
                catch me.., catch me..! (Joi, 25 august 2016, 17:27)

                srah [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

                ..:)).. buna asta. bun film :))
          • 0 (0 voturi)    
            eh (Joi, 25 august 2016, 16:34)

            muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

            Daca n-au haine moca, tot degeaba, ca vor fi cu moralul la pamant.
            • 0 (0 voturi)    
              Hmmmm (Joi, 25 august 2016, 17:06)

              grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

              "... nu aruncaţi perlele în faţa porcilor, ca nu cumva să le calce în picioare şi, întorcându-se, să vă sfâșie."
              • 0 (0 voturi)    
                haideți domnule (Joi, 25 august 2016, 17:36)

                srah [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

                ca am inteles de la Shiva ca sunteti inteligent.

                pe bune !

                nici nu inteleg de ce va coborati la noi astia mediocrii (scuze, baieti..!.)

                btw, mai exact era: sa nu aruncati margaritare la porci, ca s-ar putea sa le manace, sa le cada greu la stom

                ...apage , apage...:)))

                nu va mai zic ”mna ziua ,,,ca deja v-am mai zis de 3 ori.

                .........

                PS. O seara frumoasa!

                PSS. Ceai aveti ?

                ....

                ...:)))....
                • 0 (0 voturi)    
                  Ești rar rău de tot (Joi, 25 august 2016, 18:28)

                  grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui srah

                  Mai rău îmi trebuie dacă mă pun cu tine. (voi, ei, ele)
                  • 0 (0 voturi)    
                    Domnule Grigore, (Joi, 25 august 2016, 22:00)

                    srah [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

                    sa stiti ca imi pare rau si imi cer scuze. Sigur ca, nu sunt de acord cu punctul de vedere expus de dumneavoastra, dar cu dvs chiar nu am nimic si imi cer scuze dc v-am mâhnit. Nu ar trebui sa ma luati prea tare in serios, pt ca eu am recunoscut de mai multe ori ca sunt un copil salbatic si rasfatat:( , si oricum ceea ce scriu spune mai multe despre mine decat despre dumneavoastra...

                    Ideea este ca nu vreau sa fiți mahnit din cauza mea, pareti chiar mai intelept decat mine, chiar daca de data asta nu prea aveti dreptate...uitati-va si la Dragulescu... no comment. Are un domn(ă) ”red.herring” un comentariu foarte bun acolo .. si poate nici nu e vorba despre faptul ca inca mai activeaza , ci despre atitudinea lui MD in fata sportului.

                    vorbesc serios ca nu trebuia sa ...na, eu si glumele mele..(in paranteza fie spus nici cu baietii din gasca nu sunt mereu pe aceeasi lungime de unda, dar poate ca ei s-au obisnuit deja ...:)))..

                    O seara buna.

                    PS. mai comentati, e punctul dvs de vedre.. eu, oricum voi mai calca in străchini cu sigurantă =D
                    • 0 (0 voturi)    
                      Offf (Vineri, 26 august 2016, 14:34)

                      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui srah

                      1. Am și eu o vârstă, un "ție" mi se potrivește mai bine decât un "dumneavoastră"

                      2. Nu, nu am ceai în casă, dar de vrei, îți trimit cald, o cană

                      3. Comaparație: tocmai ai câștigat un contract foarte important pentru companie. Echipa ta a fost cazată la un hotel de 2 stele în timp ce ceilalți participanți au fost cazați la hoteluri de 4 stele, având în vedere că resursele companiei tale sunt comparabile cu cele ale companiilor adversarilor. Ce-i zici șefului la următoarea ședință?

                      4. Redu-ți entropia în comentarii

                      5. Pentru Drăgulescu: Prețuim munca dar recompensăm succesul
                      • 0 (0 voturi)    
                        :) (Vineri, 26 august 2016, 15:01)

                        srah [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

                        nu este tocmai buna comparatia.. am fost pe-acolo:) eram tanara :))..colegii mei aveau masini, eu ma duceam cu trenul la clienti(aia mai de departe), dar stiti care era satisfactia? negociam mai bine ca cei cu masini :))..aia dadeau 50% discount ca sa ia un contract, eu dadeam fix ca-n oferta standard si daca mai vroia nenea un supliment.. eram de acord cu un 3%, dar puneam clientul sa plateasca 3 luni avans ..:))).. a fost o nebunie de adolescenta, dar mi-a placut ..ceva de vis.

                        Uite, eu ma gandeam la mine, ref la Dragulescu.. păi, daca eu nu sunt in stare sa scot o secunda in plus sa-l intrec pe celalalt mi se duce naibii toata satisfactia. Poti sa vii tu sa-mi spui ca sunt cea mai tare de pe strada mea..pt mine, in sinea mea: nu sunt!

                        Apropo de faptul ca activeaza inca MD, ..., pai si Federer activeaza, dar nu l-am vazut sa solicite premiul de la locul 1 , doar pentru ca in semifinale a avut niste retúruri mult mai spectaculoase decat aia din finala.

                        ... :) multumesc pentru ceai :))
    • +3 (9 voturi)    
      alooo .... (Miercuri, 24 august 2016, 19:50)

      trebol [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      o tinuta de calitate si bun gust iti ridica moralul in orice domeniu de activitate - pe langa asta impune si respect mai ales in sport ....
      • +2 (4 voturi)    
        respect impune munca (Joi, 25 august 2016, 13:02)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui trebol

        sacrificiul, rezultatul, decenta si alte prostii din astea pe care nu le gasesti pe aticheta cu care te falesti pe ulita