Gimnastul Andrei Muntean s-a clasat, marti, pe locul 6 in finala la paralele a concursului masculin de gimnastica artistica, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, unde Romania a incheiat fara medalie la aceasta disciplina sportiva dupa 40 de ani, transmite News.ro.

Andrei MunteanFoto: Agerpres

Andrei Muntean a intrat al doilea in finala la paralele si a fost notat cu 15.600, clasandu-se pe locul 6.

"Yeeeiii!Locul 6 la Jocurile Olimpice de la Rio! O mare realizare pentru mine, sunt cel mai fericit si vreau sa le multumesc tuturor pentru toate mesajele de incurajare si pentru fiecare moment in care ati fost alaturi de mine! A contat foarte mult sprijinul vostru si m-a ajutat enorm in reusita mea! Multumesc inca o data! Respect", a scris, marti seara, Andrei Muntean pe Facebook.

Medalia de aur a fost castigata de Oleg Verniaiev (Ucraina, 16.041), iar podiumul a fost completat de Danell Leyva (SUA, 15.900) si David Belyavskiy (Rusia, 15.783).

8. You Hao (China) 14.833

In alte finale pe aparate, disputate luni, Marian Dragulescu s-a clasat pe locul 4 la sarituri (medie de 15.449), iar Catalina Ponor pe locul 7 la barna (nota 14.000).

Astfel, Romania incheie fara medalie la gimnastica la aceasta editie a Jocurilor Olimpice, pentru prima data din 1976. La Rio, echipele Romaniei nu s-au calificat, iar prin regulament doar trei gimnasti au avut drept de reprezentare – Catalina Ponor, Marian Dragulescu (calificat gratie medaliei de argint la CM din 2015) si Andrei Muntean.

Ultimele medalii olimpice pentru Romania au fost cucerite in 2012, cand echipa feminina a obtinut bronzul, Catalina Ponor a fost vicecampioana olimpica la sol, iar Sandra Izbasa campioana olimpica la sarituri.