​JO 2016 - Scrima: Echipa de spada a Romaniei, calificare dramatica in semifinale la Rio de Janeiro (24-23 cu SUA)

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 17:13 Sport | Alte sporturi

Echipa de spada a Romaniei
Foto: Agerpres
Echipa feminina de spada a Romaniei (alcatuita din Ana Maria Popescu, Simona Gherman si Simona Pop) a obtinut o calificare dramatica in semifinalele JO de la Rio de Janeiro, dupa 24-23 cu SUA, la tusa decisiva.


Cum au evoluat lucrurile in meciul Romaniei cu SUA:


Ana Maria Popescu - Kelley Hurley 3-1
Simona Pop - Courtney Hurley 4-3
Simona Gherman - Katherine Holmes 0-0
Simona Pop - Kelley Hurley 4-5
Ana Maria Popescu - Katherine Holmes 0-0
Simona Gherman - Courtney Hurley 2-0
Simona Pop - Katherine Holmes 0-2
Simona Gherman - Kelley Hurley 3-4
Ana Maria Popescu - Courtney Hurley 7-8, 1-0 la tusa decisiva.

Loredana Dinu a fost rezerva pentru echipa Romaniei.

In semifinale, de la ora 19:15, Romania va intalni Rusia (44-41 cu Franta). In celelalt meci, China 42-34 cu Ucraina) si Estonia (27-26 cu Coreea de Sud) se vor lupa pentru un loc in marea finala.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
5190 vizualizari
  • -4 (6 voturi)    
    fELICITARI! (Joi, 11 august 2016, 17:24)

    traian_mari [utilizator]

    meci de infarct! macar voi sa aduce-ti aurul!
    • +9 (13 voturi)    
      Mai bine sa iti aduca o carte de gramatica! (Joi, 11 august 2016, 17:28)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui traian_mari

      Sau sa iti ia telecomanda sa nu mai dai pe Latrina 3 ca ai uitat gramatica de la atata indoctrinare a ciumei rosii PSD!
      • -1 (5 voturi)    
        ... (Joi, 11 august 2016, 17:55)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        si niste virgule, pentru dizidentii care este experti in gramatica.
      • +1 (5 voturi)    
        Sincer, (Joi, 11 august 2016, 17:59)

        grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ești chiar rău intenționat cu acest comentariu. Ai dreptate, e scris prost "aduceți", dar poți să dai dovadă de mai multă pedagogie și tu.

        Apropos: felicitările mele echipei. Super tare, fetelor :D
        • +1 (1 vot)    
          Sincer ti-o spun : pe forumul asta toata (Joi, 11 august 2016, 19:59)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui grigoreagape

          lumea vrea sa corecteze pe toata lumea iar eu nu fac exceptie.

          Corect era daca scriai "sa dai dovada de mai mult simt pedagogic", nu de mai multa "pedagogie".

          Nu de alta dar "Pedagogie" este denumirea stiintei.
          • +1 (1 vot)    
            :D (Vineri, 12 august 2016, 17:16)

            grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Mersi. Apropo, QED
  • +4 (6 voturi)    
    Felicitari ! (Joi, 11 august 2016, 17:38)

    animatron [utilizator]

    E intotdeauna impresionant sa vezi cum lupta unii sportivi, pana la ultima secunda, e un spirit de la care avem toti de invatat pentru viata de zi cu zi !

    Si cred ca e normal, civilizat si de dorit ca cel putin pentru sport sa lasam deoparte deosebirile dintre noi in ce priveste "politica" sau alte preferinte ideologice si sa sustinem eforturile acestor oameni care reprezinta Romania, sa le salutam impreuna performantele atunci cand acestea apar, cum e si cazul la scrima.

    Succes pentru semifinale fetelor pt ca si acolo va fi meci greu !
  • +1 (3 voturi)    
    meci tare (Joi, 11 august 2016, 18:10)

    Adrian_1234 [utilizator]

    cel mai misto moment: cand era suspansul mai mare si eram cu sufletul la gura se trezeste comentatorul cu glas tare si cu un ton baritonic "ce tensiune !" fix in mijlocul atacului ...
    Oricum a fost super, si-a tinut calmul bine la final, bravo fetelor si succes