​PREZENTARE JO 2016 Cine va reprezenta Romania la Rio de Janeiro - Programul complet al sportivilor romani la Olimpiada

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 4 august 2016, 8:59 Sport | Alte sporturi

Romania, la JO de la Rio de Janeiro
Foto: Facebook
​La Jocurile Olimpice de la Londra (din 2012), Romania a obtinut 9 medalii. In Brazilia, asteptarile sunt mai mici: Alin Petrache (presedintele COSR) spera sa ne situam undeva intre 6-8 medalii castigate. Delegatia tricolora numara 96 de sportivi, iar cel mai important nume care nu participa la Rio de Janeiro este Simona Halep (3 WTA).

Intrecerile de la Rio de Janeiro au loc intre 5 si 21 august, iar TVR transmite in Romania imagini din Brazilia.

Citeste aici o prezentare a JO 2016.

De stiut despre sportivii romani care vor participa la Rio de Janeiro

  • In lotul deplasat de Romania in Brazilia se afla doi campioni olimpici (Catalina Ponor si Alin Moldoveanu), alti sase medaliati, dar si peste 60 de debutanti.
  • Cea mai in varsta componenta este atleta Claudia Stef - 38 de ani si cinci luni, in timp ce mezina este Ana Iulia Dascal (inot) - 13 ani si 11 luni.
  • Cel mai important nume care nu participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro este Simona Halep - cum a motivat decizia: de frica virusului Zika.
  • Romania are patru sportivi care s-au nascut in alte tari: Serghei Ţvetcov (ciclism, nascut in Republica Moldova in anul 1988), Dumitru Captari (haltere, nacut in  Republica Moldova in anul 1989), Ivan Guidea (lupte, nascut in Republica Moldova in anul 1988) si Albert Saritov (lupte, nascut in Rusia in anul 1985).
  • Pe langa cei 96 de sportivi, din delegatia Romaniei pentru Rio de Janeiro mai fac parte sase rezerve si parteneri de antrenament.


Echipa olimpica a Romaniei la JO de la Rio de Janeiro:

Atletism –
Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu, Nicolae Alexandru Soare – maraton; Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Ştef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars; Marius Iulian Cocioran, Narcis Ştefan Mihăilă – 50 km mars; Alina Rotaru - săritura în lungime; Elena Andreea Panţuroiu, Cristina Ioana Bujin, Marian Oprea – triplusalt; Florina Pierdevară – 800 m; Bianca Denisa Răzor – 400 m; Andrei Marius Gag – aruncarea greutăţii; Ancuţa Bobocel – 3000 m obstacole; Claudia Mihaela Bobocea – 800 m; Sanda Belgyan, Anamaria Ioniţă, Andreea Miklos, Adelina Dorina Pastor – stafeta 4x400 m

Box – Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj – Constantin Adam, Vlad Dragoş Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Andrei Gonţaru – patru rame fără cârmaci; George Alexandru Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie – doi rame; Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereş, Adelina Maria Bogus, Andreea Nicoleta Boghian, Roxana Gabriela Cogianu, Daniela Druncea, Iuliana Popa – opt rame cu cârmaci; Elena Lavinia Tarlea (cu Laura Oprea) – doi rame; Ionela Livia Lehaci, Gianina Elena Beleagă – dublu vasle categorie usoara

Ciclism – Serghei Ţvetcov

Gimnastica artistica –
Cătălina Ponor, Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean; Larisa Andreea Iordache (rezerva)

Haltere – Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg), Gabriel Sîncrăian (85 kg)

Handbal – Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Brădeanu, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Ibolya Gabriella Szucs, Camelia Hotea, Paula Claudia Ungureanu, Eliza Iulia Buceschi, Patricia Maria Vizitiu, Denisa Ştefania Dedu (rezerva), Maria Mădălina Zamfirescu (inlocuitor in caz de accidentare)
Judo – Corina Oana Căprioriu (57 kg), Andreea Ştefania Chiţu (52 kg), Elena Monica Ungureanu (48 kg), Ilie Daniel Natea (+100 kg), Loredana Ohâi (partener de antrenament), Mircea Alexandru Croitoru (partener de antrenament)

Lupte – Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane, Emilia Alina Vuc (48 kg), Ivan Guidea (57 kg) (Moldova), Albert Saritov (97 kg) (Rusia) – lupte libere
Natatie – Alin Coste, Robert Andrei Glinţă, Daniel Macovei, Marius Radu, Norbert Trandafir, Ana Iulia Dascăl

Scrima – Ana Maria Popescu (Brânză), Simona Cristina Gherman, Simona Pop – spadă individual şi echipe; Mălina Elena Călugăreanu – floreta individual, Tiberiu Alexandru Dolniceanu – sabie individual, Loredana Dinu (rezerva spada echipe)

Tenis –
Irina Camelia Begu, Monica Niculescu – simplu şi dublu, Cristina Andreea Mitu, Ioana Raluca Olaru – dublu, Horia Vlad Tecău, Florin Mergea - dublu,

Tenis de masa – Daniela Dodean Monteiro, Elizabeta Samara – simplu şi echipe, Bernadette Cynthia Szocs - echipe, Adrian Crişan, Ovidiu George Ionescu - simplu

Tir –
Alin George Moldoveanu – 10 m pusca aer comprimat

Gimnastica ritmica –
Ana Luiza Filiorianu – individual compus.



Programul complet al sportivilor romani la JO 2016, conform COSR:
  • Este vorba de ora Braziliei. Romania are sase ore in fata Rio de Janeiro. Pentru a afla ora Romaniei, trebuie adaugate sase ore.
Programul prezinta posibilul traseu al sportivilor romani pana la cucerirea medaliei de aur.

5 august - ora 20:00 - Ceremonia de deschidere - Maracana Stadium

6 august

Scrima - Popescu Ana Maria - spada individual - ora 9:00 - calificari - Carioca Arena 3, Barra         
Scrima - Gherman Simona - spada individual - ora 9:00 - calificari - Carioca Arena 3, Barra         
Scrima - Pop Simona - spada individual - ora 9:00 - calificari - Carioca Arena 3, Barra         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela - simplu - ora 9:00 - tur 1 - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Samara Elizabeta - simplu - ora 9:00 - tur 1 - Rio Centro, Pavilion 3         
Ciclism - Tvetcov Serghei - sosea -  ora 9:30 - finala - Flamengo Park, Fort Copacabana, Copacabana         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 9:30 - faza grupelor    Future Arena, Barra de Tijuca         
Tenis de masa - Crisan Adrian - simplu -  ora 9:45 - tur 1 - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Ionescu Ovidiu - simplu - ora 9:45 - tur 1 - Rio Centro, Pavilion 3         
Judo - Ungureanu Monica - 48kg - ora 10:00 - calificari - Carioca Arena 2, Barra         
Canotaj - Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 10:30 - calificari    Lagoa Stadium, Copacabana         
Gimnastica artistica - Dragulescu Marian - individual compus - ora 10:30 - calificari - Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Muntean Andrei Vasile - individual compus 6-  ora 10:30 - calificari - Rio Olympic Arena, Barra         
Tenis - Begu Irina - simplu - ora 10:00 - tur 1 - Olympic Tennis Center, Barra
Tenis - Niculescu Monica - simplu - ora 10:45 - tur 1 - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Horia Tecau, Mergea Florin - dublu - ora 10:45 - tur 1    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Irina Begu, Niculescu Monica - dublu -  ora 10:45 - tur 1    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Olaru Raluca, Mitu Andreea - dublu - ora 10:45 - tur 1    Olympic Tennis Center, Barra         
Judo - Ungureanu Monica - 48kg - ora 15:30 - recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra         
Scrima - Popescu Ana Maria - spada individual - ora 16:00    semifinale si finala - Carioca Arena 3, Barra         
Scrima - Gherman Simona - spada individual - ora 16:00 - semifinale si finala - Carioca Arena 3, Barra         
Scrima - Pop Simona - spada individual - ora 16:00 - semifinale si finala - Carioca Arena 3, Barra         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 19:50 - ROU vs. ANG    Future Arena, Barra de Tijuca
  
7 august     
 
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela - simplu - ora 9:00 - tur 2    Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Samara Elizabeta - simplu - ora 9:00    tur 2    Rio Centro, Pavilion 3         
Canotaj - Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 9:30 - recalificari    Lagoa Stadium, Copacabana         
Gimnastica artistica - Ponor Catalina - individual compus - ora 9:45    calificari - Rio Olympic Arena, Barra         
Judo - Chitu Andreea - 52kg - ora 10:00 - calificari - Carioca Arena 2, Barra         
Tenis de masa - Crisan Adrian - simplu - ora 10:00 - tur 2 - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Ionescu Ovidiu - simplu - ora 10:00 - tur 2 - Rio Centro, Pavilion 3         
Canotaj - Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 10:10 - calificari - Lagoa Stadium, Copacabana         
Canotaj - Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u - ora 10:40    calificari - Lagoa Stadium, Copacabana         
Tenis - feminin si masculin - simplu si dublu - ora 11:00 - tur 1    Olympic Tennis Center, Barra - cf. tragerii la sorti     
Canotaj - Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 12:00 - calificari - Lagoa Stadium, Copacabana         
Inot - Glinta Robert - 100m spate - ora 14:14 - serii - Olympic Aquatics Stadium, Barra         
Inot - Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert    4x100m liber - ora 15:06 - serii - Olympic Aquatics Stadium, Barra         
Judo - Chitu Andreea - 52kg - ora 15:30 - recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra 
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela - simplu - ora 18:00 - tur 3    Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Samara Elizabeta - simplu - ora 18:00 - tur 3 - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Crisan Adrian - simplu - ora 20:00 - tur 3 - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Ionescu Ovidiu - simplu - ora 20:00 - tur 3 - Rio Centro, Pavilion 3         
Inot - Glinta Robert - 100m spate - ora 23:06 - semifinala - Olympic Aquatics Stadium, Barra         
Inot - Coste Alin, Macovei Daniel, Radu Marius, Trandafir Norbert    4x100m liber - ora 23:42 - finala - Olympic Aquatics Stadium, Barra 
       
8 august

Tir sportiv - Moldoveanu Alin - pusca 10m a.c. -  ora 9:00 - calificari    Olympic Shooting Center  
Canotaj - Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 9:10 - recalificari    Lagoa Stadium, Copacabana         
Canotaj - Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u - ora 9:20    recalificari - Lagoa Stadium, Copacabana         
Judo - Caprioriu Corina - 57kg - ora 10:00 - calificari - Carioca Arena 2, Barra         
Canotaj - Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 10:20 - recalificari -Lagoa Stadium, Copacabana         
Canotaj - Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela 8+ ora 10:30 - calificari - Lagoa Stadium, Copacabana         
Tenis - Begu Irina - simplu - ora 10:45 - tur 2 - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Niculescu Monica  - simplu - ora 10:45 - tur 2 - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Horia Tecau, Mergea Florin - dublu - ora 10:45 - tur 2    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Irina Begu, Niculescu Monica - dublu - ora 10:45 - tur 2    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Olaru Raluca, Mitu Andreea - dublu - ora 10:45 - tur 2 - Olympic Tennis Center, Barra         
Tir sportiv - Moldoveanu Alin - pusca 10m a.c. - ora 12:00 - finala    Olympic Shooting Center  
Judo - Caprioriu Corina - 57kg - ora 15:30 - recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela - simplu - ora 16:00 - tur 4    Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Samara Elizabeta - simplu - ora 16:00 - tur 4 - Rio Centro, Pavilion 3         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 16:40 - BRA vs. ROU    Future Arena, Barra de Tijuca         
Tenis de masa - Crisan Adrian - simplu - ora 17:00 - tur 4 - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Ionescu Ovidiu - simplu - ora 17:00 - tur 4 - Rio Centro, Pavilion 3 
Inot - Glinta Robert - 100m spate - ora 22:30 - finala - Olympic Aquatics Stadium, Barra 

9 august
 
      
Canotaj - Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 9:50 - recalificari    Lagoa Stadium, Copacabana
Judo - Natea Daniel - plus 100kg - ora 10:00 - calificari - Carioca Arena 2, Barra         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela - simplu - ora 10:00 - sferturi de finala - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Samara Elizabeta - simplu - ora 10:00 - sferturi de finala - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis - Begu Irina - simplu - ora 10:45 - tur 3 - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Niculescu Monica - simplu - ora 10:45 - tur 3 - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Horia Tecau, Mergea Florin - dublu - ora 10:45 - sferturi de finala - Olympic Tennis Center, Barra         
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - ora 12:45 - tururi preliminarii - Rio Centro - Pavilion 6, Barra - reuniunea 1     
Inot - Radu Marius - 100m liber - 13:00 - serii - Olympic Aquatics Stadium, Barra
Judo - Natea Daniel - plus 100kg - ora 15:30 - recalificari si finale    Carioca Arena 2, Barra         
Tenis de masa - Crisan Adrian - simplu -  ora 16:00 - sferturi de finala    Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Ionescu Ovidiu - simplu - ora 16:00 - sferturi de finala - Rio Centro, Pavilion 3         
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - ora 18:45 - tururi preliminarii - Rio Centro - Pavilion 6, Barra - reuniunea 2     
Inot - Radu Marius - 100m liber - ora 22:00 - semifinala - Olympic Aquatics Stadium, Barra

10 august
         
Canotaj - Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 8:30 - semifinala    Lagoa Stadium, Copacabana         
Scrima - Calugareanu Malina - floreta individual - ora 8:30 - calificari    Carioca Arena 3, Barra
Canotaj - Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u - ora 8:50    semifinala - Lagoa Stadium, Copacabana         
Canotaj  - Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela 8+ ora 9:50 - recalificari - Lagoa Stadium, Copacabana         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela - simplu - ora 10:00 - semifinale - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Samara Elizabeta - simplu - ora 10:00 - semifinale    Rio Centro, Pavilion 3         
Inot - Dascal Iulia - 100m liber - ora 10:04 - serii - Olympic Aquatics Stadium, Barra         
Tenis - Begu Irina - simplu - ora 10:45 - sferturi de finala - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Niculescu Monica - simplu - ora 10:45 - sferturi de finala    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Horia Tecau, Mergea Florin - dublu - ora 10:45 - semifinala    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Irina Begu, Niculescu Monica - dublu - ora 10:45 - sferturi de finala - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Romania - dublu mixt - ora 11:00 - tur 1 - Olympic Tennis Center, Barra         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 11:30 - ROU vs. MNE    Future Arena, Barra de Tijuca         
Haltere - Hulpan Florina - 69kg - ora 12:30 - finala - Rio Centro - Pavilion 2, Barra         
Scrima - Dolniceanu Tiberiu - sabie individual -ora 12:45 - calificari    Carioca Arena 3, Barra         
Canotaj - Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 15:30 - semifinala - Lagoa Stadium, Copacabana         
Gimnastica artistica - Muntean Andrei Vasile - individual compus - ora 16:00 - finala - Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Dragulescu Marian - individual compus - ora 16:00 - finala - Rio Olympic Arena, Barra         
Scrima - Calugareanu Malina - floreta individual - ora 17:30 - semifinale si finala - Carioca Arena 3, Barra         
Scrima - Dolniceanu Tiberiu - sabie individual - ora 18:30 - semifinale si finala - Carioca Arena 3, Barra -  ora 19:50 loc 3-4; ora 20:45 loc 1-2     
Haltere - Captari Dumitru - 77kg - ora 19:00 - finala - Rio Centro - Pavilion 2, Barra         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela - simplu -ora 20:30 - finale    Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Samara Elizabeta - simplu - ora 20:30 - finale - Rio Centro, Pavilion 3         
Inot - Dascal Iulia - 100m liber - ora 22:12 - semifinala - Olympic Aquatics Stadium, Barra         
Inot - Radu Marius - 100m liber - ora 22:57 - finala - Olympic Aquatics Stadium, Barra  

11 august

Scrima - Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona - spada echipe -  ora 9:00 - calificari - Carioca Arena 3, Barra         
Canotaj - Pirghie Cristi, Palamariu George 2- ora 10:00 - finala    Lagoa Stadium, Copacabana         
Tenis de masa - Crisan Adrian - simplu - ora 10:00 - semifinale - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Ionescu Ovidiu - simplu - ora 10:00 semifinale - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis - Olaru Raluca, Mitu Andreea - dublu - ora 12:00 - semifinala    Olympic Tennis Center, Barra
Tenis - Begu Irina - simplu - ora 12:00 - semifinala - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Niculescu Monica - simplu - ora 12:00 - semifinala - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Irina Begu, Niculescu Monica - dublu - ora 12:00 - semifinala    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Romania - dublu mixt - 12:00 - sferturi de finala - Olympic Tennis Center, Barra         
Inot - Trandafir Norbert - 50m liber - ora 13:00 - serii - Olympic Aquatics Stadium, Barra         
Scrima - Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona - spada echipe - ora 13:15 - semifinale - Carioca Arena 3, Barra         
Gimnastica artistica - Ponor Catalina - individual compus - ora 16:00 - finala - Rio Olympic Arena, Barra         
Scrima - Popescu Ana Maria, Gherman Simona, Dinu Loredana, Pop Simona - spada echipe - ora 17:00 - finale - Carioca Arena 3, Barra - ora 17:00 loc 3-4; ora 18:30 loc 1-2     
Tenis de masa - Crisan Adrian - simplu - ora 20:30 - finale - Rio Centro, Pavilion 3         
Tenis de masa - Ionescu Ovidiu - simplu - ora 20:30 - finale - Rio Centro, Pavilion 3         
Inot - Trandafir Norbert - 50m liber - ora 22:00 - semifinala - Olympic Aquatics Stadium, Barra  
 
12 august     

Canotaj - Lehaci Ionela, Beleaga Geanina 2x c.u - ora 10:00 - finala    Lagoa Stadium, Copacabana         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette - echipe - ora 10:00 - tur 1 - Rio Centro, Pavilion 3         
Canotaj - Oprea Laura, Tarlea Lavinia 2- ora 10:40 - finala - Lagoa Stadium, Copacabana - finala A     
Canotaj - Adam Constantin, Cozmiuc Marius, Gontaru Toader, Aicoboae Vlad 4- ora 11:00 - finala - Lagoa Stadium, Copacabana    finala A     
Tenis - Horia Tecau, Mergea Florin - dublu - ora 12:00 - finala    Olympic Tennis Center, Barra - sesiunea 12:00-20:00     
Tenis - Romania - dublu mixt - ora 12:00 - semifinala Olympic Tennis Center, Barra         
Inot - Trandafir Norbert - 50m liber - ora 13:00 - finala - Olympic Aquatics Stadium, Barra         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 14:40 ROU vs. ESP    Future Arena, Barra de Tijuca         
Haltere - Sincraian Gabriel - 85kg - ora 19:00 - finala - Rio Centro - Pavilion 2, Barra
        
13 august

Atletism - Bujin Cristina - triplusalt -ora 9:40 - calificari gr. A si B    Olympic Stadium         
Atletism - Panturoiu Elena Andreea - triplusalt - ora 9:40 - calificari gr. A si B - Olympic Stadium         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette - echipe - ora 10:00 - sferturi de finala - Rio Centro, Pavilion 3         
Atletism - Bobocel Ancuta - 3000m obstacole - ora 10:05 - calificari    Olympic Stadium         
Canotaj - Boghian Andreea, Cogianu Roxana, Bogus Adelina, Strungaru Ioana, Oprea Laura, Popa Iuliana, Petrila Mihaela, Beres Madalina, Druncea Daniela 8+ ora 10:40 - finala - Lagoa Stadium, Copacabana         
Atletism - Razor Bianca - 400m - ora 11:00 - tur 1 - Olympic Stadium                
Tenis - Begu Irina - simplu - ora 12:00 - finala - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Niculescu Monica - simplu - ora 12:00 - finala - Olympic Tennis Center, Barra         
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - ora 13:00 - tururi preliminarii - Rio Centro - Pavilion 6, Barra - reuniunea 1     
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - ora 19:00 - tururi preliminarii - Rio Centro - Pavilion 6, Barra - reuniunea 2   

14 august  

Atletism - Cirlan Elena Daniela - maraton - ora 9:30 - finala    Sambodromo & Olympic Stadium         
Atletism - Todoran Paula - maraton - ora 9:30 - finala - Sambodromo & Olympic Stadium         
Tenis - Irina Begu, Niculescu Monica - dublu - ora 12:00 - finala    Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Romania - dublu mixt - ora 12:00 - finala - Olympic Tennis Center, Barra         
Tenis - Olaru Raluca, Mitu Andreea - dublu - ora 12:00 - finala    Olympic Tennis Center, Barra         
Gimnastica artistica - Dragulescu Marian - sol - ora 14:00 - finala    Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Muntean Andrei Vasile - sol - ora 14:00 - finala    Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Ponor Catalina - sarituri -ora 14:45 - finala    Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Muntean Andrei Vasile - cal - 15:30 - finala    Rio Olympic Arena, Barra         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 16:40 - NOR vs. ROU    Future Arena, Barra de Tijuca         
Haltere - Aanei Andreea - plus 75kg - ora 19:00 - finala - Rio Centro - Pavilion 2, Barra         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette - echipe - ora 19:30 - semifinala - Rio Centro, Pavilion 3    semifinala a doua va fi in 15.08 ora 10:00     
Atletism - Donisan Mihai - inaltime - ora 20:30 - calificari gr. A si B    Olympic Stadium         
Atletism - Razor Bianca - 400m -  ora 20:35 - semifinala - Olympic Stadium         
Atletism - Bujin Cristina - triplusalt - ora 20:55 - finala - Olympic Stadium         
Atletism - Panturoiu Elena Andreea - triplusalt - ora 20:55 - finala    Olympic Stadium
 
15 august      

Atletism - Oprea Marian - triplusalt - ora 9:30 - calificari gr. A si B    Olympic Stadium         
Atletism - Bobocel Ancuta - 3000m obstacole - ora 10:25 - finala    Olympic Stadium         
Gimnastica artistica - Ponor Catalina - barna -  ora 14:40 - finala    Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Dragulescu Marian - sarituri - ora 15:30 - finala    Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Muntean Andrei Vasile - sarituri - ora 15:30 - finala - Rio Olympic Arena, Barra         
Atletism - Razor Bianca - 400m - ora 22:45 - finala - Olympic Stadium  

16 august       

Atletism - Oprea Marian - triplusalt -  ora 9:50 - finala - Olympic Stadium         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 10:00 - sferturi de finala    Future Arena, Barra de Tijuca         
Lupte greco-romane - Alexuc Ciurariu Alin - 98kg - ora 10:00 - calificari si recalificari - Carioca Arena 2, Barra         
Lupte greco-romane - Panait Ion Iulian - 66kg - ora 10:00 - calificari si recalificari - Carioca Arena 2, Barra         
Tenis de masa - Dodean Monteiro Daniela, Samara Elizabeta, Szocs Bernadette - echipe - ora 11:00 - finale - Rio Centro, Pavilion 3    finala pentru locurile 1-2 incepe la ora 19:30     
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - 16-Aug - ora 12:45 - sferturi de finala    Rio Centro - Pavilion 6, Barra - reuniunea 1     
Gimnastica artistica - Muntean Andrei Vasile - paralele - ora 14:00    finala - Rio Olympic Arena, Barra         
Gimnastica artistica - Ponor Catalina - sol - ora 14:45 - finala - Rio Olympic Arena, Barra         
Lupte greco-romane - Alexuc Ciurariu Alin - 98kg - ora 16:00 - finala    Carioca Arena 2, Barra         
Lupte greco-romane - Panait Ion Iulian - 66kg - ora 16:00 - finala    Carioca Arena 2, Barra         
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - ora 18:45 - sferturi de finala - Rio Centro - Pavilion 6, Barra - reuniunea 2     
Atletism - Donisan Mihai - inaltime - ora 20:30 - finala - Olympic Stadium         
Atletism - Rotaru Alina - lungime - ora 21:05 - calificari gr. A si B    Olympic Stadium 
   
17 august    

Lupte libere - Vuc Emilia Alina - 48kg - ora 10:00 - calificari si recalificari - Carioca Arena 2, Barra         
Atletism - Bobocea Claudia - 800m - ora 10:55 - tur 1 - Olympic Stadium         
Atletism - Pierdevara Florina - 800m -  ora 10:55 - tur 1 - Olympic Stadium         
Lupte libere - Vuc Emilia Alina - 48kg - ora 16:00 - finala Carioca Arena 2, Barra         
Atletism - Rotaru Alina - lungime - ora 21:15 - finala - Olympic Stadium    
 
18 august    

Atletism - Gag Andrei - greutate - ora 9:55 - calificari gr. A si B    Olympic Stadium         
Atletism - Toader Rares Andrei - greutate - ora 9:55 - calificari gr. A si B - Olympic Stadium         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 15:30 - semifinale - Future Arena, Barra de Tijuca - SF 2 - 20:30     
Atletism - Gag Andrei - greutate - ora 20:30 - finala - Olympic Stadium         
Atletism - Toader Rares Andrei - greutate - ora 20:30 - finala    Olympic Stadium         
Atletism - Bobocea Claudia - 800m - ora 21:15 semifinala - Olympic Stadium         
Atletism - Pierdevara Florina - 800m - ora 21:15 - semifinala    Olympic Stadium 
 
19 august      

Atletism - Cocioran Marius - 50km mars -  ora 8:00 finala - Pontal & Olympic Stadium
Atletism - Mihaila Narcis Stefan - 50km mars - ora 8:00 - finala    Pontal & Olympic Stadium         
Lupte libere - Guidea Ivan - 57kg - ora 10:00 - calificari si recalificari    Carioca Arena 2, Barra         
Gimnastica ritmica - Filiorianu Ana Luiza - individual compus - ora 10:20 - calificari - Rio Olympic Arena, Barra         
Atletism - Arsine Andreea - 20km mars - ora 14:30 - finala - Pontal & Olympic Stadium         
Atletism - Rodean Ana Veronica - 20km mars - ora 14:30 - finala    Pontal & Olympic Stadium         
Atletism - Stef Claudia - 20km mars - ora 14:30 - finala - Pontal & Olympic Stadium         
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - ora 15:00 - semifinala - Rio Centro - Pavilion 6, Barra         
Lupte libere - Guidea Ivan - 57kg - ora 16:00 - finala - Carioca Arena 2, Barra         
Atletism - Belgyan Sanda, Ionita Anamaria, Miklos Andrea, Pastor Adelina - 4x400m - ora 20:40 - serii - Olympic Stadium  

20 august       

Gimnastica ritmica - Filiorianu Ana Luiza - individual compus - ora 15:20 - finala - Rio Olympic Arena, Barra         
Handbal - Romania - echipe feminin - ora 15:30 - finala - Future Arena, Barra de Tijuca - loc 3-4, ora 11:30     
Atletism - Bobocea Claudia - 800m - ora 21:15 - finala - Olympic Stadium         
Atletism - Pierdevara Florina - 800m -  ora 21:15 - finala - Olympic Stadium         
Atletism - Belgyan Sanda, Ionita Anamaria, Miklos Andrea, Pastor Adelina - 4x400m - ora 22:00 - finala - Olympic Stadium  

21 august      
 
Lupte libere - Saritov Albert - 97kg - ora 8:30 - calificari si recalificari    Carioca Arena 2, Barra         
Atletism - Soare Nicolae - maraton - ora 9:30 - finala - Sambodromo & Olympic Stadium         
Atletism - Ionescu Marius - maraton -  ora 9:30 - finala - Sambodromo & Olympic Stadium         
Lupte libere - Saritov Albert - 97kg - ora 14:25 - finala - Carioca Arena 2, Barra         
Box - Nistor Mihai - plus 91kg - ora 15:15 - finala - Rio Centro - Pavilion 6, Barra         
Ceremonia de inchidere - 21-August - 20:00 - Maracana Stadium.
        
* Echipa de handbal feminin a Romaniei:
Ardean Elisei Valentina, Bradeanu Aurelia, Buceschi Eliza, Manea Oana, Munteanu Ionica, Neagu Cristina, Perianu Gabriela, Szucs Gabriella, Tanasie Ana Maria, Vizitiu Patricia, Ungureanu Paula, Chiper Laura, Chintoan Florina, Geiger Melinda. Dedu Denisa - rezerva.

Ce a facut Romania la JO de la Londra, din 2012

Delegatia tricolora a fost formata din 105 sportivi.

S-au castigat noua medalii: doua de aur, cinci de argint si doua de bronz.

Medalii de aur: Sandra Izbasa – gimnastica artistica, sarituri; Alin George Moldoveanu – tir, 10 m pusca aer comprimat

Medalii de argint: 5 - Catalina Ponor – gimnastica artistica, sol; Roxana Daniela Cocos – haltere, 69 kg; Alina Dumitru – judo, 48 kg; Corina Oana Caprioriu – judo, 57 kg; Tiberiu Alexandru Dolniceanu, Rares Eugen Dumitrescu, Alexandru Siriteanu, Florin Gelu Zalomir – scrima, sabie echipe.

Medalii de bronz: doua - Diana Laura Bulimar, Diana Chelaru, Larisa Andreea Iordache, Sandra Raluca Izbasa, Catalina Ponor – gimnastica artistica, echipe; Razvan Constantin Martin – judo, 69 kg.




Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
11041 vizualizari
  • -1 (1 vot)    
    Rio (Joi, 4 august 2016, 11:19)

    nimrod [utilizator]

    Oricum, oricat si oricati, bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    prezentare-2016-cine-reprezenta-romania-rio-janeir (Joi, 4 august 2016, 15:55)

    IancuGabriel [anonim]

    Profesionist ar fi fost ca autorul articolului sa puna orele disciplinelor la ora României, nu sa puna cititorii sa o faca!
    • +1 (1 vot)    
      Dar și (Joi, 4 august 2016, 16:51)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui IancuGabriel

      au copiat ceva făcut când se presupunea că Simona Halep ar participa și de asemenea simplul programat la aceeași oră cu dublul:

      "Tenis - Simona Halep - simplu - ora 12:00 - finala - Olympic Tennis Center, Barra
      Tenis - Begu Irina - simplu - ora 12:00 - finala - Olympic Tennis Center, Barra
      Tenis - Niculescu Monica - simplu - ora 12:00 - finala - Olympic Tennis Center, Barra "
  • +2 (2 voturi)    
    olimpiada (Joi, 4 august 2016, 18:00)

    DanutPetreanu [anonim]

    Rusii cam lipsesc si nici alte tari nu se simt bine ! Poate asa castigam si noi ceva.....
    • 0 (0 voturi)    
      CIO confirma prezenta a 271 de sportivi rusi. (Vineri, 5 august 2016, 11:47)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui DanutPetreanu

      CIO confirma prezenta a 271 de sportivi rusi.


Abonare la comentarii cu RSS





ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version