Primii sportivi romani din Echipa Olimpica au plecat la Rio de Janeiro

de Diana Ene     HotNews.ro
Duminică, 24 iulie 2016, 12:05 Sport | Alte sporturi

Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro (2016)
Foto: Facebook
​Primii sportivi din Echipa Olimpica a Romaniei au plecat duminica dimineata, de pe Aeroportul International Henri Coanda, la Rio de Janeiro, pentru Jocurile Olimpice de vara, care se vor desfasura in perioada 5-21 august, transmite Agerpres.

Cei 13 sportivi si doua rezerve care au plecat in Brazilia sunt componentii loturilor de box, judo, scrima, atletism si natatie: Mihai Nistor (box, categoria + 91 kg); Daniel Natea (judo, cat. +100 kg); Mircea Alexandru Croitoru (judo, cat. +100 kg, partener de antrenament); Malina Calugareanu (floreta individual), Tiberiu Dolniceanu (sabie individual), Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu (toate trei spada individual si echipe); Loredana Dinu (rezerva - spada echipe); Mihai Donisan (saritura in inaltime), Robert Glinta (inot, 100 metri spate), Norbert Trandafir (inot, 50 m liber, stafeta 4x100 m liber), Marius Radu (inot, 100 m liber, stafeta 4x100 m liber), Alin Coste (inot, stafeta 4x100 m liber), Daniel Macovei (inot, stafeta 4x100 m liber).

Echipa Olimpica a Romaniei se va deplasa in zece etape la Rio de Janeiro, urmatoarele grupuri urmand sa plece in zilele de 27 iulie, 29 iulie, 1 si 2 august, 4 august, 6, 7, 8 si 12 august.

Romania va avea in lot un total de 97 de sportivi si 7 rezerve, la 15 discipline, cele mai mari loturi fiind cele de la atletism (23 sportivi) si canotaj (18).

Echipa Olimpica a Romaniei:

ATLETISM (23):
Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu, Nicolae Soare (toti la maraton), Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Ștef, Ana Veronica Rodean (toate la 20 km mars), Marius Cocioran, Narcis Ștefan Mihăilă (ambii la 50 km mars), Alina Rotaru (saritura in lungime), Elena Andreea Panțuroiu, Cristina Bujin si Marian Oprea (toti la triplusalt), Claudia Mihaela Bobocea, Florina Pierdevară (ambele la 800 m), Bianca Răzor (400 m), Andrei Gag (aruncarea greutatii), Ancuța Bobocel (3.000 m obstacole); Sanda Belgyan, Anamaria Ioniță, Andrea Miklos și Adelina Pastor (stafeta feminina 4x400 m), Mihai Donisan (saritura in inaltime).

BOX (1): Mihai Nistor (cat. + 91 kg);

CANOTAJ (18+1):
Constantin Adam, Vlad Dragoș Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru (patru rame fara carmaci , 4-), George Alexandru Palamariu, Cristi Pîrghie (doi rame fara carmaci, 2-), Laura Oprea, Mihaela Petrilă, Ioana Strungaru, Mădălina Bereș, Adelina Boguș, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea și Irina Dorneanu (cazul sau de dopaj este in curs de cercetare), la opt rame cu carmaci, 8+, Iuliana Popa (rezerva), Elena Lavinia Târlea, Laura Oprea (doi rame fara carmaci, 2-), Ionela Livia Lehaci, Gianina Beleagă (dublu vasle, categorie usoara, L2x);

CICLISM (1): Serghei Țvetcov;

GIMNASTICA ARTISTICA (3+1): Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean și Cătălina Ponor (toti la individual compus), Larisa Iordache (rezerva);

GIMNASTICA RITMICA (1): Ana Luiza Filiorianu (individual compus);

HALTERE (4):
Andreea Aanei (cat. +75 kg), Florina Sorina Hulpan (cat. 69 kg), Dumitru Captari (cat. 77 kg) si Gabriel Sîncrăian (cat. 85 kg);

HANDBAL FEMININ (14+2):
portarii Paula Ungureanu, Ionica Munteanu si Denisa Dedu (rezerva I), extremele stanga Valentina Ardean-Elisei, Ana Maria Tănăsie, extrema dreapta Laura Chiper, interii stanga Cristina Neagu, Gabriela Perianu si Gabriella Szucs, interii dreapta Patricia Vizitiu si Melinda Geiger, centrii Aurelia Brădeanu, Eliza Buceschi, Mădălina Zamfirescu (rezerva II) si pivotii Oana Manea și Florina Chintoan;

INOT (6):
Robert Glință (100 metri spate), Norbert Trandafir (50 m liber, stafeta 4x100 m liber), Marius Radu (100 m liber, stafeta 4x100 m liber), Alin Coste (stafeta 4x100 m liber), Daniel Macovei (stafeta 4x100 m liber), Ana Iulia Dascăl (100 m liber);

JUDO (4+2): Monica Ungureanu (cat. 48 kg), Andreea Chițu (cat. 52 kg), Corina Căprioriu (cat. 57 kg) si Daniel Natea (cat. +100 kg); Mircea Alexandru Croitoru (cat. +100 kg) si Loredana Ohâi (cat. 57 kg) — parteneri de antrenament;

LUPTE (5):
Alin Alexuc Ciurariu (cat. 98 kg), Ion Iulian Panait (cat. 66 kg) — greco-romane, Emilia Alina Vuc (cat. 48 kg) — feminin, Ivan Guidea (cat. 57 kg), Albert Saritov (cat. 97 kg) — lupte libere;

SCRIMA (5+1): Mălina Călugăreanu (floreta individual), Tiberiu Dolniceanu (sabie individual), Simona Gherman, Simona Pop, Ana-Maria Popescu (toate trei spada individual si echipe); Loredana Dinu (rezerva — spada echipe);

TENIS DE MASA (5):
Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro (simplu si echipe), Bernadette Cynthia Szocs (echipe), Adrian Crișan si Ovidiu Ionescu (simplu);

TENIS (6):
Irina Begu, Monica Niculescu (simplu si dublu), Horia Tecău si Florin Mergea (dublu), Andreea Mitu si Raluca Olaru (dublu);

TIR SPORTIV (1): Alin George Moldoveanu (10 m pusca aer comprimat).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
703 vizualizari

Abonare la comentarii cu RSS





ESRI

Top 5 articole cele mai ...



Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version
Miercuri