Catalina Ponor a cucerit doua medalii de bronz, una la barna si una la sol, la Campionatele Europene de Gimnastica de la Berna.

Catalina Ponor Foto: Hotnews

Dupa ce s-a plasat a treia in finala de barna, Ponor, in varsta de 28 de ani, a evoluat in finala de sol, unde a reusit aceeasi performanta.

La sol elvetianca Steingruber a luat aur cu 15.200, Elissa Downie din Marea Britanie a fost a doua cu 14.566, iar exercitiul Catalinei a fost notat cu 14.466.

Ponor a ajuns la 13 medalii europene castigate, in 5 editii la care a participat pana acum, potrivit paginii de Facebook a Lotului Feminin de Gimnastica al Romaniei.

Ponor a intrat in ultimul act la barna cu a treia nota - 14.433 si a impresionat din start prin eleganta. Pe aparat, sportiva de 28 de ani a avut insa cateva ezitari, iar acest lucru s-a reflectat in nota finala, relateaza Mediafax.

Catalina Ponor a primit 14.266, o nota sub cea obtinuta in calificari, cu care era greu de crezut ca va ramane pe podium. Sportivele care au urmat-o imediat, Marine Boyer (Franta) si Aliya Mustafina (Rusia), au si depasit-o, dupa ce au fost notate cu 14.600, respectiv 15.100.

Dar Catalina a rezistat pe podium pana la capat. Principalele pericole care au concurat la sfarsit, Rebecca Downie (Marea Britanie) si Angelia Melnikova (Rusia), au ratat. Prima a cazut de pe barna, iar a doua a avut o aterizare "urata".

Astfel, Ponor a cucerit prima medalie la o competitie majora dupa ce a revenit in activitate.