Ministrul Sportului, Elisabeta Lipa: Chiar daca am fost lovita de antrenori nu o sa spun  / Dorin Chiotea demisioneaza din functia de consilier

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2016, 16:56 Sport | Alte sporturi

Elisabeta Lipa
Foto: Facebook
Ministrul Sportului, Elisabeta Lipa, nu crede ca Mariana Bitang si Octavian Bellu au batut sportivele din lotul feminin de gimnastica si afirma ca ea, chiar daca ar fi luat bataie de la antrenori, nu ar fi spus niciodata aceste lucruri in public.

"Si chiar daca am fost lovita nu o sa spun pentru ca de antrenorii mei care m-au scos campioana olimpica, vicecampioana olimpica, mondiala, europeana, si daca ma calcau in picioare sau m-ar fi calcat in picioare, astazi, daca mi-ai pus intrebarea asta, nu o sa iti raspund niciodata dacat o sa-ti spun despre ei tot respectul ca m-au scos campioana olimpica", a declarat Elisabeta Lipa, invitata la Digi Sport.

Declaratiile sale vin in contextul in care fosta campioana mondiala la gimnastica, Maria Olaru, va lansa in 4 iunie o carte autobiografica in care povesteste pasaje din viata de gimnasta, inclusiv bataile pe care le-a luat.

Despre Octavian Bellu, Maria Olaru afirma: "Mi-a indesat cateva palme de invatatura, si are domnul Bellu o mana grea".

Potrivit GSP, Elisabeta Lipa ar fi declarat, in studioul Digi Sport: "In performanta e ca o casnicie. Rufele murdare nu se spala in public, ci in familie".

Dupa aceasta emisiune, ziaristul Dorin Chiotea a anuntat ca isi da demisia din functia de consilier personal al ministrului Sportului.

"Ca urmare a declaratiilor doamnei ministru Elisabeta Lipa, imi anunt public DEMISIA de onoare din functia de CONSILIER PERSONAL al dansei. Luni voi face demersurile oficiale. Ii sunt prieten apropiat si stiu ca e o mama devotata, un parinte exceptional, o sotie model. Regret cuvintele sale, sunt convins ca nu reflecta gandirea dumneaei. La randul meu, sunt persoana publica, jurnalist care critica astfel de derapaje si tata a trei copii. Nu pot sa ma asociez cu aceasta situatie nefericita", a scris Chiotea, pe pagina sa de Facebook.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
8151 vizualizari
  • -3 (25 voturi)    
    Alt hipster, (Vineri, 3 iunie 2016, 17:01)

    Un cititor [utilizator]

    dar cu onoare! lol
    • +20 (26 voturi)    
      hipsteri (Vineri, 3 iunie 2016, 18:48)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      sunt cei care comenteaza la orice dar nefacand niimic nu cei care se disociaza de tratament inadecvat aplicat copiilor.
      orice medalie castigata de Lipa sau record modial doborat este fara valoare acum in fata acestei declaratii.
      am cunoscut profesori la care se invata din respect si rusine si am cunoscut altii care simteau nevoia sa-si demonstreze "superioritatea" cu cate o palma.
      exista solutii si fara bataie dar trebuie sa te duca capul...
      exact ca actorul Diaconu care s-a facut de ras intrand in politica la fel a reusit si Lipa sa intre in derizoriu... pacat.
      • -2 (14 voturi)    
        postacii in actiune (Vineri, 3 iunie 2016, 18:59)

        un.om [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        "orice medalie castigata de Lipa sau record modial doborat este fara valoare acum in fata acestei declaratii" zice un neica nimeni despre cineva care ramane in istorie
      • +3 (11 voturi)    
        aferim (Vineri, 3 iunie 2016, 19:38)

        titiacs [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        Stie cineva sa numeasca alt Ministru al Sportului mai insipid, inodor si incolor ca nu spun incompetent decat madam Lipa ?
        Stie cineva ce a facut ministresa in cele 6-7 luni de ministeriat ? In afara de gafa cu imnul national !
        • +6 (6 voturi)    
          stiu eu, stiu eu! (Vineri, 3 iunie 2016, 22:43)

          LucianBaciu1 [anonim] i-a raspuns lui titiacs

          Crin antonescu
  • +25 (41 voturi)    
    omerta lu lipa (Vineri, 3 iunie 2016, 17:16)

    Claus73 [utilizator]

    Adica tanti ministresa asta vrea sa se practice un fel de omerta, pe principiul scopul scuza mijloacele? Dar cu cei care si-au luat bataie si nu au ajuns campioni cum ramane tanti, au voie sa vorbeasca sau nu?
    • +1 (5 voturi)    
      Aia cica nu vorbesc, de prosti ! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 14:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Claus73

      Au halit palme si pumni de pomana si acum stau poate pe-o pensie de 8-9 milioane, nu ca d-na Gheneral : pensie de la MAPN, salariu de ministru+ renta viagera pt ca nu a mancat bataie de pomana.

      PS Asta ar mai lipsi acum sa inceapa sa se vaite si loserii !
  • +15 (27 voturi)    
    Omerta comunista,demna de Daciada (Vineri, 3 iunie 2016, 17:20)

    Plagarus [utilizator]

    Doamne ce ne-au "pocit " vremurile de dinainte .
  • +12 (30 voturi)    
    Lipa, comunista mica (Vineri, 3 iunie 2016, 17:28)

    ICosmin [utilizator]

    Sunt belea performerii natiei asta. Pe cat sunt de talentati si plini de rezultate, pe atat de necizelati, needucati si mai ales IRELEVANTI sunt.

    Nu tu Amarone, nu tu Barolo, da-i cu vin de tara de 9%.
    Nu tu Adele, nu tu David Bowie, da-i cu manele si Edward Maya.
    • -14 (28 voturi)    
      URIT DIN PARTE TA (Vineri, 3 iunie 2016, 18:08)

      EmilNae [anonim] i-a raspuns lui ICosmin

      Eu zic ca este rusionos sa vorbesti asa despre O MARE CAMPIOANA. Nu cintaresti tu cite medalii a luiat Llipa si a adus glorie sportiva Romaniei.Tinere ea a mutat oceanul atlantic in pacific si invers. Putini au reusit asta si pentru asta merita tot respectul nostru. A reusit asta cu multa munca sacrificii nenumarate, rigoase si disciplina. La citi oameni din ziua de azi vezi asa ceva.
      Eu sustin intrutotul ce a spus ea si olaru sa nu uite ca a ajuns ce este azi si datorita celor doi mari CORIFEI ai sportului doi din cei mai mari antrenori ai lumii BELU SI BITANG. cE A FACUT OLARU ESTE INCALIFICABIL Azi scuipa in farfuria de aur si argint din care ieri a mincat si musca mina care i-a dat numele, cariera. Este scuze ca o spun o denigrare mizerabila. Metodele nu se discuta pentru ca au fost acceptate. Nu a tinuto nimeni cu japca la loturi putea sa-si cheme parintii sau bunicii sau pe cine avea si sa plece oricind nu o tinea absolut nimeni obligat acolo. Si mai este ceva DE DE NUMAI EA spune asta ca BELU SI BITANG au facut campioane fara numar. Mizerabil mod de asi face marketing pentru carte. Caracter de doi lei. Ca sa-ti vinzi o carte denigrezi doi oameni care te-au facut cineva, te-au facut om.
      • +14 (16 voturi)    
        Niciun aspect nu trebuie ignorat (Vineri, 3 iunie 2016, 18:52)

        MarinaHorlescu1 [anonim] i-a raspuns lui EmilNae

        Adica daca eu imi bat copilul, ii spun vorbe urate dar ii ofer o educatie, si prin munca lui proprie, ajunge cineva, trebuie sa imi multumeasca in totalitate? Sau sa imi multumeasca pentru partile bune si sa ma critice pentru cele rele? Antrenorii vor sa se perfectioneze sau sa isi ascunda sub pres defectele?
      • +1 (11 voturi)    
        a fost campioana la dat cu vasla (Vineri, 3 iunie 2016, 19:30)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        nu la inginerie genetica, asa ca exemplu.
        ce mie alba- neagra ce mie un ,,mare sportiv''.
      • +12 (16 voturi)    
        Dar ce au facut antrenorii nu e mizerabil?? (Vineri, 3 iunie 2016, 19:53)

        Alina-D. [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

        Pai si Olaru e campioana, de ea e voie sa spunem ca e "mizerabil" ce face?
        Nu stiu daca ai citit din cartea ei, dar mie mi se pare mult mai mizerabil ca, antrenor fiind, sa manaci in fata fetelor pe care le antrenezi exact ceea ce lor le interzici. Asta nu inseamna disciplina, ci umilinta fata de cei mai mici decat tine, care nu pot sa faca nimic. Si intr-adevar, nu a tinut-o nimeni cu forta acolo, dar era doar o copila fara prea multe alte optiuni. Ca adult antrenor, sa profiti de asta, mi se pare de o mie de ori mai mizerabil decat sa spui adevarul cativa ani mai tarziu despre ceea ce s-a petrecut in realitate.
  • +16 (28 voturi)    
    corect, dar cand e vorba de minori e ok? (Vineri, 3 iunie 2016, 17:29)

    basilicus [utilizator]

    Evident, sportul necesita sacrificii. Uriase! Dar asumate. Or, cand e vorba de minori, nu mai e la fel de simplu.
  • -7 (25 voturi)    
    violenţe (Vineri, 3 iunie 2016, 17:56)

    nimrod [utilizator]

    Am înţeles că în ultimul timp şi temele date pentru acasă, de la o zi la alta, pot fi considerate acte de violenţă din partea profesorilor şi sistemului fiindcă afectează liberul arbitru al elevului. Oricum, aia cu "călcatul în picioare", vorba românului, să i-o spună lui mutu'.
  • 0 (20 voturi)    
    Cred ca in cap a fost lovita des... (Vineri, 3 iunie 2016, 18:15)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Cred ca in cap a fost lovita des...
  • +3 (13 voturi)    
    Știri sportive. (Vineri, 3 iunie 2016, 18:46)

    asavreau [utilizator]

    Can-can-uri,bârfe,discuții de cafenea.Noii și vechii comentatori sportivi au transformat știrile sportive în știri despre bețiile fotbaliștilor și cu ce prostituate mai lucrează,cu cine mai fac sex fetele de la gimnastică și altele pe tema asta,încât mă întreb dacă obțin informațiile de la competițiile sportive,ori din cluburile și discotecile de fițe.Când a apărut câte o echipă campioană sportivă nu a mai avut cine să scrie un articol care să arate efortul și meritul sportivilor și antrenorilor.
  • -5 (15 voturi)    
    in loc de multumesc (Vineri, 3 iunie 2016, 19:20)

    zigot [utilizator]

    dupa 15 ani si-a adus aminte ca a fost maltratata;
    o vina mare au si ziaristii care nu inteleg fenomenul
    sportiv, cauta numai scandalul;
    iar sportiva, voind sa arate greutatile intampinate si sa isi asume intregul merit uita ca fara antrenori implicati nu ar fi ajuns campioana mondiala, unde i s-a cantat imnul national si ca urmare primeste o indemnizatie importanta ptr toata viata.
    cred ca nu se ridica la nivelul moral care il impune un titlu mondial
    • 0 (4 voturi)    
      Este ? (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 10:12)

      cu5clase [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Nevasta, copii ai ? Ii arzi bine pentru scopuri nobile gen: mandria marlanilor ca au campioni ? Si cine esti tu fraiere sa stii care-i nivelul impus ?
  • +8 (8 voturi)    
    nu o sa spuna (Vineri, 3 iunie 2016, 19:33)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    acum inteleg si de ce i s-a rupt pagaia aluia, inainte de cursa a fost sfintit cu ea.
  • +11 (15 voturi)    
    Dap (Vineri, 3 iunie 2016, 19:45)

    cvi [utilizator]

    Eu cred ca demisia era decizia corecta. Dar treb. sa fie a doamnei ministru.
  • +7 (9 voturi)    
    Uraaaaa ! (Vineri, 3 iunie 2016, 22:43)

    neamprooost [utilizator]

    Mai are alt popor în lume zicala "bătaia e ruptă din rai" ?
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca amandoi au dreptate (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 0:33)

    RaduMischie [utilizator]

    Ea are dreptate atunci cand spune ca rufele murdare se spala in familie. Apoi, vina este a antrenorilor, dar si mai mult a parintilor care isi lasa copiii in mediu sportiv in care antrenorul le plezneste copiii. Nu in ultimul rand, Elisabeta Lipa nu spune "e ok sa bata antrenorii copiii" ci doar ca ea nu va spune daca a fost batuta sau nu.
    Consilierul are si el dreptate cand spune ca nu vrea sa stea langa o ministra care nu ii infiereaza pe antrenorii care bat sportivii pe care ii antreneaza. E opinia lui, el are alte valori, mi se pare corect
  • +2 (6 voturi)    
    bataie (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 1:25)

    Miruna77 [utilizator]

    eu propun, ca de cate ori aceasta doamna greseste ceva, orice, sa i se dea o palma peste bot si una dureroasa rau peste cur... si sa nu zica la nimeni, ca nu s eface sa speli rufe in public...
    de ex acum, a facut o gafa, eu si inca cativa sa o pleznim rau de tot peste bot si cur. si ea sa incaseze, si ca intr-o casnicie sa nu zica nimic. nimanui. s ataca dreaq din gura...dar s ao plexnim, frate, pana se invineteste.
    • 0 (4 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 11:41)

      vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui Miruna77

      1. Sigur ca un imb. ecil poate face compratie intre bataia luata in casnicie si scatoalca data de un antrenor exasperat de ratarile si lipsa de concerntrare a loazei.
      2. Daca aceasta MO era atat de afectata de atmosfera de la lot, de ce nu a plecat la prima ciondraneala cu antrenorii?! Doar "marele ei talent" ar fi facut-o, oricum campioana. Depinde la ce.
      3. Cautati un sistem de antrenament in care antrenorul il pupa pe frunte pe sportivul care rateaza, rateaza, rateaza si prezentati-l pe buna. Nu cu minciuni.
      4. Responsabilitatea se castiga din cei 7 ani de acasa. Daca nu ii aveau (cei 7 ani), antrenorii trebuiau sa ii faca RESPONSABILI.
  • 0 (4 voturi)    
    :-)))))))))))) (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 3:30)

    Prostu' satului [utilizator]

    Ca sa rezum - 'jde mii de comentarii demolatoare de la oameni care n-au facut nici urma de perfomanta la viata lor, la adresa uneia care a facut performanta cu varf si indesat.
    Nici nu stii daca sa razi sau sa plangi.
    Bai, copii, sunteti bine, tata??? Pe Einstein cand il luati la omor ca si-a lasat nevasta si copchilul???
    Sa mor io de n-avea dreptate Iliescu - etern fascinanta si surprinzatoarea Romanie... si comentatorii ei, as adauga eu.
  • -1 (5 voturi)    
    Va cam grabiti... (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 8:34)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Lipa a fost o mare campioana iar afirmatia facuta pe care Dvs. o rastalmaciti o vad ca o opinie personala.
    Neinterpretabila.
    Cred ca ziaristul a facut o bravada cu demisia.
    In timp, peste ani si ani, cand se vor enumera marii campioni ai ROMANIE,I D-na Lipa va fi TOTDEAUNA in frunte.
    Domnul consilier va ramane Domnul consilier.
    Parintii care doresc performanta in sport pentru copii lor trebuie sa fie constienti ca indrumand copii spre performanta vor urma chinuri, eforturi, sacrificii, interdictii.
    O copilarie sacrificata ramane o copilarie sacrificata in schimbul celebritatii, onoarei, rentei viagere, a numelui samd.
    Prin urmare stimati postaci nu mai terfeliti numele Elisabetei Lipa pentru ca ea va ramane o mare campioana a Romaniei.
    Care nu va mai fi egalata de nimeni.
    Niciodata.
    Pentru ca generatiile care vin nu sunt dispuse la efort si sacrificii.
    Iar Dvs. postacii ramaneti postaci!
    • 0 (4 voturi)    
      "Chinuri, eforturi, sacrificii, interdictii" (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 14:12)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      NU INSEAMNA BATAIE, BAI, DOMNU VUCEA !
  • +1 (5 voturi)    
    Dar daca odraslele (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 8:53)

    persuasiv [utilizator]

    dvs.ar lua palme peste gura.V-ati plange,ati lua atitudine???Unde anume ati ''spala rufele'',doamna ministru???
  • +2 (6 voturi)    
    Jenanta si penibila declaratie (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 9:13)

    persuasiv [utilizator]

    venita din partea unui ministru al sportului.Intr-adevar,a performat ca sportiv,vaslind,insa nu cred ca asta o recomanda ca ministru.Drept dovada si declaratia dansei.
  • -3 (7 voturi)    
    lipa (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 10:44)

    LucianMilovan [anonim]

    un mare antrenor este cel care iti indreapta pasii spre marea performanta. daca vrei sa atingi marea performanta, trebuie sa accepti metodele lui. daca nu, pleci, iti cauti alt antrenor ! doamna ministru Lipa are perfecta dreptate. un sportiv care face asta dupa atitia ani este lipsit de caracter. iar ziaristul Chiotea e un caraghios. e bine ca si-a dat demisia, are loc de munca la Realitatea. sigur ca bataia nu este justificata, ca mai sunt nenumarate alte metode. dar trebuie sa admitem ca unii au metodele lor. drumul spre marea performanta in sport nu e o scoala ca oricare alta, e un drum plin de sacrificii, de renuntari, de chin, de superefort, de durere fizica. ce mai conteaza o palma-doua, pe linga atitea alte chinuri la care te supui benevol, cu gindul la marea performanta ?
    cei care arunca cu noroi nu stiu ce vorbesc, nu pot intelege ce nu au trait, judeca dupa tiparele actuale oficiale, dupa ce ni se toarna zilnic in urechi. daca un parinte iti da o palma, te duci sa il reclami ? si dupa aia miorlai ca vrei inapoi la mama si la tata ?
    o tara intreaga ne-am dat de ceasul mortii, pe buna dreptate, condamnind metoda norvegiana ! hai sa ne hotarim....
    • 0 (4 voturi)    
      Din secunda in care ai admis ca bataia (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 14:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui LucianMilovan

      ESTE NEJUSTIFICATA CA METODA, la ce ai mai continuat comentariul ?

      PS. Si la ce sa ne hotaram, ma rog ?

      PPS. Fara suparare, dar cu tine e complicat. Parca ne-ai cere banii inainte...
  • -1 (5 voturi)    
    GOGEAN (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 10:55)

    EmilNae [anonim]

    cititi fratilor pe DCNews ce a scris Gina Gogean o alta campioana, si veti vedea caracterul mizerabil al lui olaru.Si ca Gina au mai fost si altele ca BELU- BITANG au facut si alte campioane.
    Stit vorba aia romaneasca " pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti". Eu mai repede o cred pe Gina pentru ca impotriva nu a fost decit olaru. NIMENI nu a mai ridicat problema metodelor si stilului de lucru al celor doi CORIFEI fauritori de campioane ca nimeni altii in lume.Si sint zeci de feta de campioane
    Ce mai pot spune altceva decit ca ati sarit sa luati apararea unei mincinoase unui caracter jegos care a fost in stare de orice numai ca sa-si vinda cartea.
    Mizerabili oameni, mizerabila lumea in care traim.Sintem in stare de orice pentru bani
    • 0 (4 voturi)    
      Hopa, aparu si Nae Pesedistu' sa ia apararea (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 14:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      antrenorilor cu metode sovietice !

      Ai idee de ce Bela Karoly nu a putut fi antrenor in SUA (dar l-au recuperat americanii si i-au dat functia de coordonator al tuturor loturilor de gimnastica feminina (copii, junioare, senioare) ? N-ai idee, pt ca esti prea indoctrinat. Pt ca nu stia sa se impuna decat cu palma, desi era toba de cunostinte teoretice si de experienta si avea ochi ca nimeni altul la selectie.

      De ce crezi ca Bellu si Bitang au ramas in Romania ? Iti raspund tot eu. Din acelasi motiv , pt care Bela nu antreneaza.

      PS. Vezi ca pe site-ul HN e in prezent un forum in care se discuta despre cazul familiei de romani din Norvegia care si-a recapatat copiii luati de autoritati, din cauza faptului ca fusesera batuti de mama. Sari, ca are nevoie de ajutor tabara celor care sustin bataia ca metoda de educatie.
      • 0 (4 voturi)    
        DE CE? (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 17:03)

        EmilNae [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        De ce eu psd-ist/? ce dracului are sportul sau metoda cu un partid politic. Psd-sti bat la antrenamente si pnl-isti nu? .De unde naiba stii asta Sau aplici tactica stalinista cine nu este cu mine este dusmanul meu si bataus pe deasupra.Las-o dracului ca nu merge schimba naibi CD ca asta era valabil in 90.
        Cit despre metode ce sa zic am vazut astea moderne de dupa revolutie si am ajuns ciuca batailor peste tot. Bai frate performanta nu se face decit cu DICIPLINA DRACONICA SI SACRIFICII FARA NUMAR. Asta daca vrei sa fii cineva.Vrei sport la sto ai rezultate la sto in cel mai bun caz sau nu existi. Asa ca las-o jos cu modernismul asta la handbal baieti am ajuns nimeni din cei care dadeam ora exacta.asta asa ca un exemplu. Daca vrei mai multe umplu blogul cu toate sporturile in care nu mai facem doua parale. Asa ca implementati tata modernismul la sto si o sa mai pupam vreo medalie la calendrele grecesti. Sigur sportul nu este un cap de tara dar este una din lucrurile pe care le-ati facut praf cu noul modernism. Am uitat sa facem pina si suruburile ca si pe alea le importam. Nu mai stim sa facem nimic de aia sintem pu****** cal****** in toate inclusiv in sport. Bravo bai modenistilor vad cit sinteti de :"buni". Ati reusit sa intrati sub zero barat in toate.
        • +1 (3 voturi)    
          /// (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:16)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

          Performanta se face cu ambitie, cu dragoste fata de sportul respectiv si spirit de competitie, nu cu "disciplina draconica" (ce naiba e aia). Americanii au performante la gimnastica fara bataie si "disciplina draconica". Numai nenorocitii din tarile (fost) comuniste le pot tine pasul cu abuzuri fizice asupra sportivilor./// pe sportul de performanta daca rezultatele sunt obtinute cu metode medievale. Oricum, nu moare nimeni fara sport de performanta.
  • +1 (5 voturi)    
    Tampita! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 13:44)

    Alui [utilizator]

    Vorba aia, e batuta cu vasla-n cap! O victima care isi apara tortionarii!
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo Dan Chiotea! (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 13:50)

    Alui [utilizator]

    "Dupa aceasta emisiune, ziaristul Dorin Chiotea a anuntat ca isi da demisia din functia de consilier personal al ministrului Sportului.

    "Ca urmare a declaratiilor doamnei ministru Elisabeta Lipa, imi anunt public DEMISIA de onoare din functia de CONSILIER PERSONAL al dansei. Luni voi face demersurile oficiale. Ii sunt prieten apropiat si stiu ca e o mama devotata, un parinte exceptional, o sotie model. Regret cuvintele sale, sunt convins ca nu reflecta gandirea dumneaei. La randul meu, sunt persoana publica, jurnalist care critica astfel de derapaje si tata a trei copii. Nu pot sa ma asociez cu aceasta situatie nefericita", a scris Chiotea, pe pagina sa de Facebook."
  • -1 (3 voturi)    
    studiu de caz (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 18:54)

    nedumeritul [utilizator]

    daca esti antrenor si-ti propui un obiectiv impreuna cu echipa, muncesti 2 ani si brusc un sportiv "turbeaza" sau procedeaza pervers intr-o maniera al carei rezultat sigur este ratarea obiectivului.Nu mai ai timp sa-l schimbi. Ca ultima resursa in disperare ii dai doua trei palme.Adevarul il stiu numai antrenorul si sportivul.Oricare dintre ei poate avea un caracter "de cacat"
    Ar trebui intrebate colegele sportivei ce ar fi facut ele in locul antrenorului in situatia repectiva concreta......
    Apreciez pozitiv sinceritatea doamnei Lipa. La nivelul informatiilor din acest moment si eu as fi spus aceleas lucru
    • 0 (2 voturi)    
      Luati-va de mana si mutati-va in Corea de Nord (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 19:43)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      Si daca un sportiv "turbeaza" nu ai nici un drept, moral sau de alt fel, sa-i dai palme, fie el copil sau om matur. In viata mai bine pierzi cinstit, decat sa castigi incalcand regulile. Uite la cazul lui Bellu si Bitang! Toata munca lor de-o viata e in buda, tocmai pentru ca 1. Au incalcat regulile bunului simt, si 2. N-au curajul si onoarea sa recunoasca ca au gresit!
      • 0 (0 voturi)    
        CARE DREPT (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 23:16)

        EmilNae [anonim] i-a raspuns lui Alui

        si mai este un drept al sportivului daca nu ii convine METODA antrenorului pumni palme suturi etc etc isi poate lua geanta si SA PLECE.Nu il tine nimeni cu japca. Sa-si caute antrenor modern care sa-l faca campion.Daca nu a plecat inseamna ca i-a convenit metoda si acest caz sa treaca la o MUTEASCA VESNICA ca metoda l-a facut campion.
      • 0 (0 voturi)    
        dai foc la casa (Duminică, 5 iunie 2016, 10:18)

        nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        daca unul iti da foc la casa strigi, el merge 10 metri mai incolo si mai da un foc.Nu ai voie sa-l lovesti ? Repet : noua ni s-au spus povesti , adevarul il cunosc doar antrenorul si sportivul si eventual cei implicati direct.....
  • 0 (2 voturi)    
    suntem la rascruce (Sâmbătă, 4 iunie 2016, 21:30)

    clotinda [utilizator]

    Noi din Romania de acum, si cei tineri si cei batrani, traim la rascruce de vremuri. Am lasat in urma comunismul cu toate avatarurile lui psihice si am pasit intr-o lume mai normala , necunoscuta noua. Daca inainte bataia era fireasca in familie, scoala, societate, acum psihologia, stiinta interzisa de comunisti , ne invata cat de daunatoare sunt pentru existenta noastra traumele provocate de o viata in bataie. Unii au inteles mai repede acest lucru iar altii , ca d-na Lilpa etc. , inca nu constientizeaza. Mai trebuie timp si mai multa carte sa pasim intr-o lume normala. Va dorim doamna ministru sa va inspirati mai mult din intelepciunea populara: pentru a se maturiza Fat Frumos era pus la incercari inteligente si nu batut....
  • 0 (0 voturi)    
    DOVADA MINCIUNII (Duminică, 5 iunie 2016, 10:31)

    EmilNae [anonim]

    iAT-O " recunoaşterea durităţii vieţii de sportiv şi felul în care aceasta a fost evocată în carte le-a făcut pe fostele colege să nu participe la lansarea volumului, chiar dacă majoritatea erau în ţară.":
    Acum intelegeti ca ati muscat cascavalul minciunii? Nu ati facut decit sa contribuiti la o mare minciuna facut ca marketing cu scopul de a scoate cit mai multi bani.
    Scopul scuza mijloacele ceia ce arata caracterul mizerabil sub orce critica a autoarei.
    QED
    • 0 (0 voturi)    
      nu critica dur (Duminică, 5 iunie 2016, 10:49)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      nu as critica asa dur sportiva. Si ea a muncit mult si greu, dar probabil ca a inteles alfel decat antrenorul anumite lucruri. Si ea dorea sincer sa castige. Dar credea ca se poate si cu mai putine sacrificii.....
      • 0 (0 voturi)    
        O DOVADA A INTERESULUI (Duminică, 5 iunie 2016, 11:08)

        EmilNae [anonim] i-a raspuns lui nedumeritul

        Stimate domn
        luati inca ceva ca sa vedeti ca toate au un scop :
        " Mariai, sotia ultranationalistului Bogdan Diaconu, omul lui Putin in Romania. Cuplul pe care il demonizeaza Maria contra unor sume uriase de bani pe care le primeste sotul ei, legionarul B.D., nu mai antreneaza de multa vreme ceva la echipa de gimnastica. Spre fericirea voastra, care faceti jocurile Rusiei, care isi doreste de ani de zile sa ingroape gimnastica romaneasca, marea ei rivala la toate campionatele internationale."
        Mai este ceva de zis?
        Si cund te gindesti ca blogherasii de pe acest site in majoritatea lor covirsitoare sint anti psd ca e cu rusii si putin ce sa mai zici altceva decit manipulati de manipulati nimic altceva.