Echipa de junioare a Romaniei a cucerit medaliile de bronz, miercuri, la Campionatele Europene de gimnastica artistica feminina de la Berna (Elvetia), potrivit Agerpres.

Romania (Alisia Botnaru, Ioana Crisan, Olivia Cimpian, Denisa Golgota, Carmen Ghiciuc, antrenori Nicolae Forminte, Liliana Cosma, Florin Cotutiu) a acumulat 163,678 puncte, fiind devansata de Rusia, 168,179 puncte, si de Marea Britanie, 163,912 puncte, potrivit site-ului Uniunii Europene de Gimnastica. Si la editia trecuta a Europenelor (2014, Sofia) Romania a cucerit medaliile de bronz la junioare.

La individual compus, Ioana Crisan si Carmen Ghiciuc s-au calificat in finala. Crisan a totalizat 54,365 puncte, in timp ce Ghiciuc a fost a noua, cu 53,814 puncte. Pe locul noua s-a clasat Olivia Cimpian (53,499), dar nu s-a calificat in finala. Rusoaica Elena Eremina a avut cel mai bun punctaj din calificari, 56,732 puncte.

In finala de la sol vor evolua Olivia Cimpian (locul 3 in calificari - 13,633 puncte) si Denisa Golgota (8 - 13,433). Ioana Crisan s-a calificat in finala de la barna cu a cincea nota (14,133), in timp ce Ghiciuc este a treia rezerva (13 - 13,566). Romania nu va avea nicio reprezentanta in finala de la paralele, unde cea mai buna nota dintre romance a avut-o Ioana Crisan (23 - 12,966). Doua romance vor concura in finala de la sarituri, Denisa Golgota (a doua medie - 14,466) si Olivia Cimpian (4 - 14,316).

Joi vor avea loc calificarile senioarelor la Berna, Romania (Catalina Ponor, Anamaria Ocolisan, Silvia Zarzu, Maria Holbura si Anda Butuc) urmand sa evolueze in a patra subdiviziune, de la ora 18,30 (ora Romaniei).