Nationala feminina de handbal s-a calificat la Jocurile de la Rio. Gazda turneului preolimpic, Danemarca, va ramane acasa

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2016, 11:01 Sport | Alte sporturi

Nationala de handbal, calificata la Rio
Foto: frh.ro
Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat la Jocurile Olimpice de vara de la Rio de Janeiro, sambata seara, dupa ce echipa Muntenegrului a invins Danemarca, scor 26-22 (13-10), in ziua a doua a turneului preolimpic de la Aarhus (Danemarca), informeaza Agerpres.

Romania si Muntenegru, cu doua victorii dupa primele doua zile ale turneului preolimpic, si-au asigurat cele doua bilete pentru Rio inaintea ultimei etape de la Aarhus, astfel ca meciul direct de duminica va avea ca miza doar primul loc in grupa. 

Romania a invins cu 32-25 Danemarca, vineri, iar sambata a surclasat Uruguayul cu 36-19. Muntenegru a trecut vineri de Uruguay cu 34-19, iar acum a intrecut Danemarca, scor 26-22.

Tricolorele au obtinut sambata o victorie categorica si facila, in conditiile in care au menajat prima echipa: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Cristina Neagu, Aurelia Bradeanu, Valentina Ardean-Elisei, Oana Manea, Eliza Buceschi, Laura Chiper nu au jucat niciun minut.  

Cea mai buna jucatoare a fost desemnata pivotul Florina Chintoan, cu 9 goluri marcate, dar prestatii bune au avut si Aneta Pirvut, Ana Maria Tanasie, Gabi Szucs sau portarul Denisa Dedu, care a marcat doua goluri. Nu mai putin de 16 goluri ale echipei noastre au fost marcate pe contraatac.

Video cu bucuria fetelor dupa ce s-a confirmat calificarea:

Bucuria calificarii la JO2016!!!!!!!! Hai România!

Posted by FRH - Federația Română de Handbal Official on Saturday, March 19, 2016


Duminica sunt programate ultimele jocuri, Muntenegru - Romania (18,45) si Danemarca - Uruguay (21,00).  

Calificarea echipei feminine de handbal la JO de la Rio (5-21 august) inseamna o crestere semnificativa a delegatiei Romaniei, care pana acum numara doar 40 de sportivi.

Sosirea delegatiei tricolore se va realiza luni, 21 martie, ora 13.05 la Salonul Oficial al Aeroportului Otopeni, informeaza Federatia Romana de Handbal, care a multumit jucatoarelor si staff-ului tehnic pentru performanta obtinuta.


Citeste mai multe despre   



















8282 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Rio! (Duminică, 20 martie 2016, 11:12)

    J.C.Denton [utilizator]

    Bravo!!!
  • +14 (20 voturi)    
    S-a aratat pricinica, (Duminică, 20 martie 2016, 11:18)

    xrogo [utilizator]

    cu toate manevrele privind locul de disputare a turneului,Danemarca a ratat calificarea!!!
    • +16 (18 voturi)    
      :) (Duminică, 20 martie 2016, 11:33)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Gasca scandinava si-a luat-o de la amaratii din Balcani :).
  • +9 (13 voturi)    
    perfect (Duminică, 20 martie 2016, 11:31)

    Adrian_1234 [utilizator]

    au incercat ei sa manareasca lurcurile dar bine ca nu le-a iesit.
    pacat de poloneze ca nu au reusit sa le scoata pe rusoaice, si bine ca nu a mers nesimtirea IHF si cu noi
  • +7 (7 voturi)    
    acordul subiectului cu predicatul (Duminică, 20 martie 2016, 11:49)

    OvidiuȘerban1 [anonim]

    Romania și Muntenegru [...] ȘI-AU asigurat cele doua bilete

    Redactia: Multumim, am corectat eroarea
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 20 martie 2016, 13:02)

    arpi [utilizator]

    Felicitari fetelor si antrenorilor.. Uneori Dumnezeu se mai uita si la cei din Balcani..Multumim...........
  • +7 (7 voturi)    
    iuhuuuuu (Duminică, 20 martie 2016, 13:07)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Bravooooo!
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 20 martie 2016, 13:15)

    nikita11 [utilizator]

    Ati aratat ca o echipa cu adevarat buna. mult succes in continuare!
  • +6 (8 voturi)    
    Probabil ca "incoruptibilii"de la.... (Duminică, 20 martie 2016, 13:16)

    gigiN [utilizator]

    ...Federatia Internationala vor gasi o alta varianta-un nou turneu,mai multe echipe......
  • +5 (7 voturi)    
    Le-am tras-o la smecheri! (Duminică, 20 martie 2016, 13:18)

    FlorinOprea1 [anonim]

    HUO federatie internationala!
  • +6 (8 voturi)    
    bravo! (Duminică, 20 martie 2016, 13:51)

    Natasa [utilizator]

    Deci se poate face performanta si fara urlete si injuraturi, eterna obsesie a romanilor ca un profesor sau un antrenor dur (cu toate nuantele de la urlete la violenta) face performanta!
  • +7 (7 voturi)    
    o echipa puternica (Duminică, 20 martie 2016, 14:14)

    de-departe-vin [utilizator]

    am fost vineri la meciul romania-danemarca la Aarhus. o prima constatare: avem o echipa foarte puternica: multe jucatoare de top (doua dintre ele, Cristina si Eliza, in topul celor mai bune jucatoare din lume), o tehnica desavarsita, o conditie fizica excelenta si peste toate acestea, un puternic spirit de echipa, condus de inegalabila (asa o numesc ziarele occidentale) Cristina Neagu. a doua constatare: avem o echipa sudata cu pricepere de bijutier de antrenorul suedez. galeria romana de la arena ceres din aarhus a sustinut echipa cu mare tam-tam, dar chiar si la meciurile unde nu juca romania... eh, un pic in exces, dar asa ne pierdem noi capul uneori. in rest, numai de bine.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Duminică, 20 martie 2016, 15:39)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      e o echipa deosebita. Intotdeauna am avut jucatoare bune dar la nationala era o mancatorie extrema.
      Acum de cand cu Voinea si mai de curand cu Danezul asta s-au mai reglat lucrurile si e mult mai bine si se vede.

      O mica mentiune, toata lumea vorbeste de Eliza si Cristina dar sa stiti ca nu e foarte cinstit. Da sunt jucatoare ff bune dar mai sunt cateva (chiar mai multe) si e un pic urat sa le mentionam peste tot doar pe acestea 2 doar ca e la moda.
      Spre exemplu mai este Bradeanu care e de vreo 12 ani o jucatoarea fara de care nationala nu exista. Orice antrenor vine, Bradeanu e mereu in echipa si exista un motiv.
      Sunt multe jucatoare extrem de bune Manea, Elisei fiind primele 2 care imi vin acum in minte, Nechita, Geiger si era sa o uit pe Paula :(.
      Sunt unele extrem de bune care pur si simplu nu au loc in echipa ca spre exemplu Vizitiu.

      Jucatoarea am avut mereu, ceea ce avem acum este in plus o stare de seriozitate la echipa care a aparut cu Voinea si se continua foarte bine cu Danezul asta (scuze ca nu stiu numele).
    • 0 (0 voturi)    
      mica completare--> Un (cel putin)BUN antrenor (Duminică, 20 martie 2016, 16:16)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      si desigur, nu ma refer la cel al carui nume nu vreau sa-l vad pomenit...dupa scandalul Pineau de la Zalau!
  • +1 (5 voturi)    
    Iata ca se poate! (Duminică, 20 martie 2016, 16:04)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    Cine si-ar fi inchipuit ca Danemarca va ramane acasa si chiar noi vom fi aceia care o vor lasa la televizor (dupa ani de zile de infrangeri in fata lor)? Cu munca si interes, se poate! Bravo, fetele lu tata! )
  • +3 (3 voturi)    
    Si am castigat grupa!!! (Duminică, 20 martie 2016, 21:04)

    Leinad [utilizator]

    Si in aceasta seara am facut egal cu vicecampioana olimpica de acum 4 ani. Romania-Muntenegru 23-23. Si asta, dupa ce fetele noastre au condus la 6 goluri in minutul 50 si au beneficiat de doua superioritati pana la final. Dar, una peste alta, fetele noastre de astazi (ambele echipe au jucat cu echipa a doua) dar si titularele de drept care au nimicit Danemarca la ea acasa, merita felicitari din toata inimia si le asteptam cu medalia de aur de la Rio. Pana atunci, maine revin in tara, iar cei care stau in Bucuresti si au posibilitatea ar fi frumos sa le astepte cu flori la aeroport!
    Felicitari inca odata tuturor celor care au reconstruit echipa de handbal fete a Romaniei, dupa era Tadici! Asa e fetelor, in primul rand, pentru voi jucati!!!