Boxerul roman Viorel Simion a castigat centura IBF Intercontinental la categoria pana, vineri seara, intr-o gala profesionista desfasurata la Circul Globus din Bucuresti, dupa ce l-a invins pe belgianul Alexander Miskirtchian, la puncte, intr-un meci desfasurat pe durata a 12 reprize, transmite Agerpres.

Viorel SimionFoto: AGERPRES

Simion a dominat meciul cu Miskirtchian si a obtinut decizia in unanimitate din partea celor trei arbitri-judecatori, 120-107, 117-110, 118-109. Belgianul a fost penalizat cu un punct in penultima repriza, pentru tineri repetate.

Simion (34 ani) si-a trecut in palmares a 20-a victorie la profesionisti si s-a apropiat de un meci pentru titlul mondial cu englezul Lee Selby, detinatorul titlului IBF al categoriei si cel care i-a produs lui Simion singura infrangere, in 2013, in meci pentru titlul WBC International.

Alexander Miskirtchian (30 ani) are un bilant la profesionisti de 26 victorii, 5 infrangeri, un meci egal.

In gala Careul de Asi, greii romani Cristian Ciocan si Bogdan Dinu au obtinut victorii rapide, in prima repriza, prin KO. Daniel Buciuc, Daniel Badulescu si Cezar Juratoni au obtinut si ei victorii inainte de limita, intr-o gala in care doar doua meciuri s-au incheiat dupa numarul de reprize prevazut, cel al lui Simion si cel sustinut de Eronim Aradoaie.

Badulescu si Buciuc au castigat la debutul lor la profesionism. Ciocan a 19-a victorie (4 infrangeri), in fata britanicului Sprott, un pugilist experimentat (41 ani), care acum are 42 de victorii si 26 infrangeri, ultimele patru inainte de limita. Cezar Juratoni a ajuns la a patra victorie in tot atatea meciuri, Eronim Aradoaie a bifat-o pe a doua, iar Bogdan Dinu a obtinut-o pe a 15-a din tot atatea meciuri, in fata unui adversar redutabil, croatul Marino Goles avand 20 de victorii si 6 esecuri.

La gala au asistat, printre altii fostii mari boxeri Francisc Vastag, Marian Simion, Dorel Simion, fosti campioni mondiali la amatori, Mihai Leu, Leonard Dorofei, Adrian Diaconu, fosti campioni mondiali la profesionisti.