Sportivii norvegieni si rusi cu cate trei clasari pe podium de fiecare parte, au dominat intrecerile la schi fond de joi, din cadrul Campionatelor Mondiale de probe nordice si schi fond pentru juniori si tineret sub 23 ani de la Cheile Gradistei, potrivit Agerpres.

In proba individuala a juniorilor, la 15 km stil liber, s-a impus rusul Ivan Iakimuskin, in 31 min 19 sec 1/10, urmat de norvegianul Mattis Stenshagen, la 12 sec 2/10, si de un alt rus, Denis Spitov, la 29 sec 2/10, etc.

Raul Mihai Popa a ocupat locul 55, Hunor Gego - 59, Raul Antonio Flore - 82, Iulian Ababei - 90.

Cursa feminina de 10 km stil liber a junioarelor a fost adjudecata de suedeza Ebba Andersson, in 23 min 29 sec 8/10, urmata de Katharina Hennig (Germania), la 29 sec, si de Tiril Udnes Weng (Norvegia), la 32 sec 2/10. Romanca Zsanett Bernadett Darvas a ocupat locul 58, Nicoleta Luciana Sovarschi a terminat pe 62, Eniko Marton nu a terminat proba, iar Anna Kemenes nu a mai luat startul.

In proba masculina Under-23 la 15 km stil liber a castigat norvegianul Simen Hegstad Krueger, in 31 min 13 sec 3/10, urmat de francezii Clement Parisse, la 13 sec 3/10, si Alexandre Pouye, la 32 sec 8/10, etc. Alin Florin Cioanca a fost romanul cu cea mai buna clasare, locul 26, Gheorghe Iulian Pop a terminat pe 64, Florin Daniel Pripici pe 65, iar Tamas Koncsag nu a luat startul.

Victoria Carl (Germania) a castigat cursa feminina de 10 km stil liber la categoria Under-23, cu timpul de 23 min 14 sec 1/10, urmata de slovena Lea Einfalt, la 18 sec 9/10, si de rusoaica Anastasia Sedova, la 27 sec 1/10, etc. Romanca Edit Vakaria a fost a 50-a, Andreea Oana Valean a terminat pe 51, iar Alexandra Mihaela Grigoroscuta pe 52.

La schi nordic, in proba masculina de Gundersen 5 km s-a impus cehul Tomas Portyk, urmat de germanul Terence Weber si de estonianul Kristjan Ilves.