​Articol actualizat

Purtatorul de cuvant al premierului Ciolos ii raspunde lui Marian Dragulescu: "Nu va exista nicio majorare, este regretabila atitudinea lui Dragulescu"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 29 decembrie 2015, 16:59 Sport | Alte sporturi

Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Purtatorul de cuvant al premierului Dacian Ciolos i-a raspuns, la DolceSport, lui Marian Dragulescu, dupa ce gimnastul a spus ca va protesta in fata Guvernului pentru ca si ceilalti sportivi romani medaliati in 2015 sa primeasca mai multi bani, precum nationala de handbal feminin a Romaniei. "Nu va exista nicio majorare, este regretabila atitudinea lui Marian Dragulescu", a spus Dan Suciu, purtatorul de cuvant al primului ministru.

Despre banii dati in plus nationalei de handbal feminin

"A fost un simplu gest de normalitate, am premiat un sport de echipa, in Romania sufera sporturile de echipa. La individual, acei medaliati iau premii si de la cluburi, la handbal nu este asa. Este regretabila atitudinea asta revendicativa a domnului Dragulescu, pe care il respectam, dar discursul sau a degenerat" - Dacian Ciolos, via purtatorul de cuvant Dan Suciu.

Nu va avea loc o suplimentare pentru ceilalti sportivi


"Nu vom reveni si nu va exista o alta majorare sau alta premiere, este un subiect inchis, tehnic nu se poate realiza. Mi se pare o lipsa de solidaritate deplasata din partea domnului Dragulescu , eu pot sa va asigur ca pe viitor vom cauta solutii pentru marirea premiilor, dar nu vom reveni asupra celor deja acordate", a mai declarat Dan Suciu in exclusivitate pentru Dolce Sport.

Guvernul Ciolos a premiat, saptamana trecuta, jucatoarele nationalei de handbal cu cate 60.000 de lei pentru medalia de bronz cucerita la Campionatul Mondial din Danemarca, fata de 14.800 de lei cat prevede legea pentru o medalie de bronz mondiala, suma putand fi dublata, tot conform normelor legale in vigoare. Premiul acordat fiecarei handbaliste a fost suplimentat insa printr-o decizie a Executivului.

Masura luata de Guvern a fost "amendata" de mai multi sportivi din ramuri individuale, care au cucerit medalii mondiale in 2015 si care au fost premiati cu sume mai mici.

Sportivii care au cucerit medalii mondiale in 2015 si s-au alaturat demersului lui Marian Dragulescu sunt Corina Caprioriu si Andreea Chitu (judo, medalii de argint), Larisa Iordache (gimnastica, bronz), Tiberiu Dolniceanu (scrima, bronz) si componentele echipei feminine de spada - Ana Maria Branza, Simona Pop, Simona Gherman si Loredana Dinu (argint).

Potrivit normativelor legale in vigoare, medaliile obtinute la Campionate Mondiale sunt recompensate cu 27.800 lei (medalie de aur), 18.500 lei (argint) si 14.800 (bronz), cu mentiunea ca premiile pot fi dublate, tot conform legislatiei.


Citeste mai multe despre   























10507 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Cred ca mult mai.... (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:15)

    gigiN [utilizator]

    ...regretabile sunt pretentiile Narcisei Lecusanu !!!
    • +3 (19 voturi)    
      AFERIM ! (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:39)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Ciolos insa ma asteptam sa fie mai diplomat si cu Marian Dragulescu. Crede ca atitudinea asta ferma si dura il va face pe Dragulescu sa se razgandeasca? Foarte posibil, dar lumea nu va uita diferentele pe care a inceput sa le faca : intre parlamentari si "alesii locali", intre sportivi si mai sunt si altele, nu mai stau sa mi le aduc aminte. A... intre televiziuni etc.
      • +6 (8 voturi)    
        Si daca nu se razgandeste, ce? (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:56)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Pana la urma eu si Dragulescu, nu suntem egali. In schimb eu produc ceva ce dragulescu foloseste zi de zi. Eu sunt un nimeni, el e campion. Eu iau bani de nimeni, el de campion. De ce eu nu as lua ca el, de vreme ce eu il servesc zi de zi?
        Vrei echitate, uita/te si in sus si in jos. Daca ceri domnule Dragulescu, fii de acord sa si c edezi/dai!
        Asa iti suna echitabil?
        Sau, nu?!
      • +1 (5 voturi)    
        Dragulerscu (Marţi, 29 decembrie 2015, 22:33)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        cand a castigat medalia ? Era Ciolos prim -
        ministru atunci sau era altcineva ?
  • -14 (32 voturi)    
    conform legislatiei (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:32)

    Mazeta [utilizator]

    Ce tot o dați cu legislația? Legislație în sus, legislație în jos... S-a văzut că Cioloș își poate da singur derogare de la legislație. Legea prevedea ceva, el a dat altceva. C-așa-i în tenis, pardon, în handbal!
  • +10 (30 voturi)    
    de ce nu i-ai cerut lui ponta (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:38)

    rov [utilizator]

    si lui nastase ?
    Vrei ca omul asta sa repare tot ce a fost prost de la revolutie?
    EEE de s-ar putea...
    Ce faci tu azi Dragulescu e o tiganie!
    • +5 (5 voturi)    
      Ce fac politicienii ce este? (Marţi, 29 decembrie 2015, 18:10)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Daca cea ce face Dragulescu e tiganie
      Pestele de la cap se impute. Ce face Dragulescu este doar una dintre consecinte.
  • 0 (10 voturi)    
    D-le Ciolos! (Marţi, 29 decembrie 2015, 17:44)

    mcv [utilizator]

    Imi provocati o sila cum nici Ponta n-a reusit sa o faca cu aceasta viteza. Si nu cred ca i-ar pune cineva la indoiala talentele pentru a produce astfel de efecte!
    Sunteti capabil sa va intelegeti situatia, ori ba?
  • +4 (24 voturi)    
    Cap ai, minte ce-ți mai trebuie (Marţi, 29 decembrie 2015, 18:19)

    Axel [anonim]

    Dumnezeu le-a dat unora calități de sportivi și altora minte. Nu poți să le ai pe toate, dar măcar o urmă de bun-simț.
    Drăgulescu, dragul de el, a făcut ieri plinul la un preț și, azi când s-a ieftinit benzina, s-a dus la benzinărie să ceară înapoi diferența! Așa l-a dis mintea.
    • +6 (8 voturi)    
      greșit (Marţi, 29 decembrie 2015, 22:03)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui Axel

      în baza cărui articol de lege a triplat ministerul premiul pentru handbaliste? legea îți dă dreptul să dublezi premiul, nu să-l triplezi.
  • +1 (11 voturi)    
    ... (Marţi, 29 decembrie 2015, 18:39)

    Rula [anonim]

    La urma urmei nici nu a inceput sa ceara Dragulescu...a inceput sa ceara nevasta' sa, in numele lui...
  • +5 (23 voturi)    
    Regretabila (Marţi, 29 decembrie 2015, 18:44)

    Caragiale [anonim]

    Regretabil este tonul superior al acestui comunicat, fata de un om care putea lejer sa castige mai mult aducand medalii (26, by the way) altei tari.

    Premierul s-o fi crezut tatal din pilda fiului risipitor. Diferentele sunt ca el este un angajat, vitelul nu-i din buzunarul personal, iar tonul nu este potrivit nici unui angajat, nici unui parinte.
  • +1 (15 voturi)    
    Sunteti fraieri, majorarile sunt numai la clientii (Marţi, 29 decembrie 2015, 18:56)

    OmulNou [utilizator]

    politici!

    Ce motiv ar avea sa dea bani unor gimnasti? Asta e Romania, dai bani numai celor care au puterea sa te demita!

    Interesul e totul!

    Sa plece toti, gimnasti, doctori, ingineri, toti trebuie sa plece, pentru a scapa de bataia de joc din Romania.
  • +8 (22 voturi)    
    a fost un gest populist (Marţi, 29 decembrie 2015, 19:09)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    înțeleg că-n loc de 14,800 le-a dat 60,000 de lei. cred că drăgulescu are dreptate. nu înțeleg cum poți interpreta prevederile legii după bunul plac. guvernul ponta a dat unele premii, guvernul actual oferă premii de trei ori mai mari.
    cioloș a încercat și a reușit să-și creeze imagine pe spinarea unor sportive.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu are nevoie de selfie,precum "dr" Ponta ! (Marţi, 29 decembrie 2015, 19:24)

    Plagarus [utilizator]

    Primul si cel mai important pt. tzara era selfieul cu milionul de locuri de muncă făcut de PSD !
    Regele Mihai & ciobanul Ghitza de ce nu protesteaza,ca nu-i indemnizeaza/imortalizeaza PM Ciolos ?
  • +7 (7 voturi)    
    Bre (Marţi, 29 decembrie 2015, 19:41)

    cu5clase [utilizator]

    da' cati critici si-a tras Dragulescu. O fi naspa sa intrebe de echitate ? Latrati la pensii speciale si alte privilegii dar aici va ascundeti dupa paine cu untura. Saracilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Sa dea cind da banii lui (Marţi, 29 decembrie 2015, 19:45)

    Lucian Oprea [anonim]

    Dan Suciu, guvernul asta sa dea bani dupa bunul plac cand i-o avea fie din vreo mostenire, fie va apucati de pus porumb in Piata Victoriei. Acum este clar pentru toata lumea ca a fost un gest de prost gust, o sedinta foto cu strigaturi, dar pe banii altora.
    In al doilea rand, cand vine un om care si-a rupt gatul la propriu, a stat cu coloana in ghips, care a cucerit 24 de medalii se putea raspunde cu deferenta, nu cu tifna asta de boiernas de tara, prost crescut! Ce e aia nu se revine, la ce? Aici rasplatiti performanta sau bunul plac?
    Chiar vreau sa vad guvernul lui Peste, o catastrofa dupa cum se anunta in fiecare zi, cum va scoate camasa daca handbalistele nu se califica la Jocuri si niste unii ca acest Dragulescu, calificati deja, vor renunta! Sau in tara asta conteaza doar ca sunteti voi sefi?
  • +4 (10 voturi)    
    Cioloș (Marţi, 29 decembrie 2015, 19:59)

    revelare [anonim]

    vrea neapărat să îl întreacă pe tonta..
  • +6 (8 voturi)    
    Premierea Suplimentara (Marţi, 29 decembrie 2015, 20:35)

    mariusivanus71 [anonim]

    Cred ca au dreptate cei care protesteaza la premierea suplimentară … inainte de cupa mondiala se stia cat trebuie sa primeasca fiecare sportiv sau echipa … premierea suplimentara este o greseala ….si trebuie sa vedem de ce aceste greseli se fac numai la uni si la altii nu !!!
  • +6 (10 voturi)    
    suntem luati la misto (Marţi, 29 decembrie 2015, 20:42)

    strutul [utilizator]

    "este un subiect inchis, tehnic nu se poate realiza." Pai tocmai s-a realizat ... pentru unii. Intotdeauna o sa gasim scuze (joaca in echipa, are premiu de la club, are sapca, n-are basca).
    • 0 (4 voturi)    
      Pai da! (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:50)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui strutul

      Pai da, asa e, guvernul poate suplimenta premiile care se acorda pentru performante curente, nu premii care deja s-au acordat, mai ales ca acelea s-au acordat in timpul altui guvern! Dragulescu sa se planga la Ponta, nu la Ciolos! Dupa principiul asta, ar trebui sa vina toti campionii de acum nu stiu cati ani sa ceara si ei premii la nivelul celor acordate azi, ceea ce e o idiotenie!
      • +5 (5 voturi)    
        nu despre asta e vorba (Miercuri, 30 decembrie 2015, 0:23)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        e vorba că n-au respectat legea. unde scrie că trebuia să tripleze premiile handbalistelor? sau mai nou guvernul își creează imagine pe banii fraierilor de contribuabili?
  • +1 (1 vot)    
    gunoaie (Marţi, 29 decembrie 2015, 21:12)

    vara pe val [anonim]

    gunoaie
  • -4 (6 voturi)    
    Viajera !!! (Marţi, 29 decembrie 2015, 21:32)

    SRA [utilizator]

    Domnule Premier,

    Trebuie terminat cu POMANA !!! Sportivii sa - si faca o asigurare VIAJERA !!!

    In caz de accident sau alte necazuri sa - si primeasac VIAJERA !!!

    Asa au marii sportivi in FRANTA sau ELVETIA !!!
  • +2 (8 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 29 decembrie 2015, 22:00)

    Magda [anonim]

    Dragulescu. Impreuna cu Iordache si ceilalti. Si ei au luat medalii la mondiale, dupa antrenamente zilnice si sacrificii. De ce aceasta discriminare cam electoralista sau de ce natura o fi ea? Bravo Marian!
  • +3 (5 voturi)    
    Ce tupeu pe Suciu... (Marţi, 29 decembrie 2015, 22:49)

    dice [anonim]

    Astia veniti de la BNR au un tupeu iesit din comun. Nu inteleg de ce este regretabila atitudinea lui Dragulescu si a celorlalti sprtivi. Oamenii au cerut niste drepturi de care si altii au beneficiat.
    Nesimtitul asta de Suciu Dan ar cam trebui sa dispara din pozitia asta.
    Chiar asa Suciule, tu la ce esti campion?
    Traiesti din bani de la Stat?
    Cred ca salariul mediu pe economie ti-ar fi ajuns pentru cat oferi.
    Chiar asa, ce salariu are amaratul asta de purtator de cuvant?
    • -1 (5 voturi)    
      cum asa? (Marţi, 29 decembrie 2015, 23:53)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui dice

      Pe ce baza cere Dragulescu sa i se suplimenteze premiul? Guvernul are dreptate, nu exista baza legala pentru premii acordate in trecut, guvernul poate suplimenta premiile curente, nu chestiuni deja clarificate in timpul guvernului anterior!
      • +2 (4 voturi)    
        păi cioloș (Miercuri, 30 decembrie 2015, 0:27)

        HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        pe ce bază a triplat premiile? pe nici una, evident. drăgulescu n-a cerut nicio suplimentare, te agiți degeaba.
    • -4 (4 voturi)    
      sa ne ferim de...aferm si de altii ca el (Miercuri, 30 decembrie 2015, 0:39)

      franciza [anonim] i-a raspuns lui dice

      Daca cumva Site-u nu imi publica raspunsul pe care i l-am dat lui Aferim iti explic si tie... desi nu mai am atata radare.
      Tupeul este la Dragulescu. Cand, la 35 de ani, ai peste 6500 lei/ luna din renta viagera (una dintre cele mai mari dintre 525 sportivii rentieri) nu se cheama ca esti nedreptatit. Handbalistele, deocamdata, doar pot visa la o renta viagera, oricum mult mai mica, doar daca castiga medalia olimpica
      Gimnastica - si mai ales gimnastica masculina - are cateva particularitati in privinta sanselor de a ajunge la o medalie. Nu mai aduc in discutie banii pe care ii primeste sportivul din momentul primei confirmari a valorii sale intr-o competitie importanta de seniori.
      Nu comparati totul cu fotbalul - acolo sunt alti bani. Totul pleaca de la "audienta" sportului respectiv. Va garantez ca meciul de handbal cu Norvegia, chiar si difuzat de un post cu slaba acoperire nationala a avut o audienta mai mare decat a avut vreodata Marian Dragulescu, insumand toate concursurile la care a fost medaliat.
      • +5 (5 voturi)    
        DESCHIDETI BINE OCHII ! AICI NU-I VORBA DOAR DE (Miercuri, 30 decembrie 2015, 3:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui franciza

        SPORTIVI, CI DE MULT MAI MULT ! Ai impresia ca Ciolos a fost propus de Iohannis prim ministru ca sa dea premii sportivilor, intre noi fie spus, incalcand si legea pt ca a triplat premiile desi maximul pe care putea sa-l dea era dublul ? Asta e o prima observatie. A doua : cam multe diferentieri a inceput sa faca Ciolos, deja prefera pe unii in detrimentul altora, ceea ce nu-i corect pt un tehnocrat. Si, in fine, a treia observatie. Cand incepe Ciolos sa faca si ceva ce ii apartine, ce a gandit el si guvernul lui ? Pt ca deocamdata face tot ce ii cere Dragnea. Si la timp. I-a cerut imperativ ca pana la sfarsitul anului sa spuna ca mareste salariul minim si s-a executat. Pune in practica toate legile date de Ponta, care vor genera deficit. Dar gandirea lui proprie, care e ? Unde e ? Bag seama ca suntem pe cale sa ne pacalim si cu Ciolos asa cum ne-am pacalit cu Iohannis. PS. Apropo, eu sunt Susufler0, dar mi se mai spune si Aferim. La buna vedere.
        • -1 (1 vot)    
          sa ne ferim de...aferim si altii ca el (Joi, 31 decembrie 2015, 10:53)

          franciza [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

          Din multipla ta personalitate o aleg pe cea a lui Susufler0. Esti mai simpatic in ipostaza blegutz...Sper ca din raspunsul meu sa se poata distinge, macar, impostura din gestul lui Dragulescu.
          Gimnastul razvratit ia, din 2010, renta care a ajuns la, corectez, peste 7000 lei pe luna (6500 avea in 2013). Suma asta este de aproximativ 4 ori mai mare decat ar fi legal, pentru ca si rentele sportivilor au limitari. Practic 200 din 525 de sportivi rentieri primesc lunar o suma cu mult mai mare decat prevede legea. Dragulescu insa este printre "campioni" la capitolul asta, incasand dublu fatza de Dorofetei sau de o olimpica de aur, Maricica Puica - si ei la randul lor avand o renta mai mare decat cea legala.
          Dragulescu sa zica merci ca nu il pune Ciolos sa vina cu banii de acasa. De cinci ani el ia luna de luna cat au luat handbalistele, o sigura data in viatza lor!!! Ti-am pomenit de Ciolos pentru ca e singurul prim-minisru care ar putea opri incalcarea legii in cazul renteleor viagere (legea asta a fost incalcata de cand a aparut la inceputul guvernarii Nastase, dar pana anul trecut nimeni nu a mai aruncat vreun ochi peste ea - sau daca a facut-o, a lasat-o moarta).
          Altfel, ce sa iti spun despre Ciolos? Iti spun doar ca abia ce vei apuca sa digeri sarmalele de Anul Nou, sa mai ciocnesti doua ou de Pasti si sa mai bei o Coca Cola pe plaja la Eforie si.. gata Ciolos!! A disparut.
          Dar tu ai o problema cu faptul ca Basescu a disparut...Si e mare teama ca va dispare de tot pana la alegerile viitoare (ti-o spune cineva care l-a aparat la referendumul de suspendare). De aceea te sfatuiescc sa iti concetrezi efortul de imaginatie spre DNA ca de acolo vine pericolul tau...Spor la postari si tine de bani in 2016! - pentru ca la sfarsit de an sa iti poata spune partidul: Aferim.
          • +1 (1 vot)    
            CIN' SA FIE FRANCIZORUL TAU ? (Joi, 31 decembrie 2015, 21:42)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui franciza

            Cat de previzibil esti tu si cei asemenea tie ! Cum se adreseaza cineva pe forum la mai mult decat o persoana, cum acel cineva e postac platit. Ma simt un pic jignit, pt ca, desi am inceput sa frecventez site-ul HN.ro doar de vreo trei luni, am reusit sa-i depistez pe cei pe care-i supranumiti postaci. Dece ma simt jignit ? Pt ca am constatat ca postacii, scriu mesaje scurte, (nu isi permit comentarii mai lungi de 6-7oo de semne si e lesne de inteles de ce),scriu suficient de neingrijit, de aproximativ gramatical, cu multe greseli de tastare, cu destule greseli ideatice, scriu in tipare, tocmai pt ca mesajul, cat mai standardizat, sa ajunga la receptor, simplu. Or eu, sincer sa fiu, ar insemna ca ar trebui sa fiu platit cu prea multi bani. Nu-si permit sa-i dea, nu pt ca nu i-ar avea ci pt ca nu pot sa-i dea , ar fi prea multi. Ei nu au bani ca sa-mi plateasca valoarea. Asa ca din punctul asta de vedere doar, si te inseli. M-am simtit jignit ca nu intelegi un lucru atat de simplu. Dar sa ma lasam pe mine si sa vorbim despre tine. Spui ca l-ai sustinut pe Basescu la referendum, ca l-ai aparat. Stii, cum vine asta ? Ca in 2005 cand, dupa ce Basescu a castigat alegerile cu vreo 150.000-200.000. de voturi peste Bombonel, pe cine intrebai in urmatorul an si jumatate cu cine a votat, iti spunea fara sa ezite : Cu Basescu, evident ! in asa fel incat ar fi trebuit ca, in realitate Basescu sa il surclaseze pe Nastase, mai ceva decat a facut-o Iohannis cu Ponta. Deci sunt sceptic in ceea ce te priveste, dar asta, pana la urma, este strict problema mea. Dupa cum tot problema mea este ca acord prea multa importanta cuiva care reprezinta o franciza. Motiv pt care o rezolv chiar acum incheind comentariul, nu inainte insa de a-ti ura La Multi Ani, multa sanatate iar in 2017 reprezinta-te pe tine !