Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, joi seara, medalia de bronz la Campionatele Mondiale de la Glasgow, in finala la individual-compus, in timp ce Laura Jurca s-a clasat pe locul 8, potrivit Mediafax.

Notele obtinute de gimnastele noastre in finala la individual-compus sunt urmatoarele:

Larisa Iordache - barna 14.766, sol 14.475, sarituri 15.066, paralele 14.800 (total 59.107);

Laura Jurca - sol 13.900, sarituri 15.133, paralele 13.733 si barna 13.966 (56.732).

Medalia de aur a fost cucerita de Simone Biles (SUA, 60.399 puncte), iar cea de argint de compatrioata sa Gabrielle Douglas (59.316).

La editia din 2014, Larisa Iordache a cucerit medalia de argint la individual-compus.

Prin reusita de joi seara, Larisa Iordache a obtinut si calificarea individuala la JO de la Rio, unde conform regulamentului ajung toti medaliatii din probele individuale, daca echipele tarilor lor nu s-au calificat direct la Olimpiada.

Finala la individual-compus a fost singura in care Romania a avut reprezentante, dupa ce echipa tricolora s-a clasat pe locul 13 in calificari, ratand atat finala pe echipe si, implicit, calificarea directa la JO din 2016, precum si finalele pe aparate. Astfel, echipa feminina a Romaniei va evolua in cadrul turneului preolimpic de anul viitor, intre 16-19 aprilie, pentru unul din ultimele patru locuri calificante la JO.

La CM de la Glasgow, Romania va mai fi reprezentata de Cristian Bataga, vineri, in finala la individual-compus, si de Marian Dragulescu, duminica, in finala de la sarituri.