Umilinta Frantei cu Noua Zeelanda, cea mai categorica infrangere de pe tabloul final din istoria CM de rugby. All Black va juca meciul urmator cu Africa de Sud. Azi se decid celelalte doua semifinaliste

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 18 octombrie 2015, 14:34 Sport | Alte sporturi

Noua Zeelanda a castigat cu 62-13 meciul cu Franta de la CM de rugby
Victoria inregistrata, sambata, de selectionata Noii Zeelande in fata echipei Frantei, scor 62-13, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de rugby, este cea mai categorica inregistrata vreodata in aceasta competitie la un meci de pe tabloul final, informeaza L'Equipe, citat de Mediafax.

Precedentul record, constand intr-o diferenta de 43 de puncte, s-a inregistrat in 1987, cand tot Noua Zeelanda s-a impus cu scorul de 49-6 in fata nationalei Tarii Galilor, in semifinale.

Reprezentativa Noii Zeelande a invins, sambata, la Cardiff, cu scorul de 62-13, selectionata Frantei, intr-un meci din sferturile de finala ale Cupei Mondiale de rugby, si s-a calificat in semifinalele competitiei.

Noua Zeelanda va intalni in semifinale Africa de Sud, care a trecut, tot sambata, de Tara Galilor, scor 23-19.

Celelalte doua partide din sferturile de finala, Irlanda - Argentina si Australia - Scotia, se vor disputa duminica.

4413 vizualizari

• +4 (4 voturi)
    slab, (Duminică, 18 octombrie 2015, 15:55)

victor L [utilizator]

foarte slab au jucat cocosii.
    Si nici nu imi pare rau ca au pierdut.
  • +3 (3 voturi)
    2007 (Duminică, 18 octombrie 2015, 16:56)

MPopa [utilizator]

Cred ca neo-zeelandezii nu vor uita nici in 20 de ani ce au patit la Cupa Mondiala din 2007, cand francezii i-au eliminat. De atunci iau foarte in serios meciurile cu francezii.
    De cealalta parte Franta a cedat presiunii. Interesant cum echipele mici s-au luptat mereu pana la final si au facut tot posibilul sa dea o replica curajoasa in meciurile cu favoritii. Francezii insa nu au reusit sa-si revina cand a fost clar ca au pierdut meciul si calificarea.
      mda (Luni, 19 octombrie 2015, 15:36)