Victoria inregistrata, sambata, de selectionata Noii Zeelande in fata echipei Frantei, scor 62-13, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de rugby, este cea mai categorica inregistrata vreodata in aceasta competitie la un meci de pe tabloul final, informeaza L'Equipe, citat de Mediafax.

Precedentul record, constand intr-o diferenta de 43 de puncte, s-a inregistrat in 1987, cand tot Noua Zeelanda s-a impus cu scorul de 49-6 in fata nationalei Tarii Galilor, in semifinale.

Reprezentativa Noii Zeelande a invins, sambata, la Cardiff, cu scorul de 62-13, selectionata Frantei, intr-un meci din sferturile de finala ale Cupei Mondiale de rugby, si s-a calificat in semifinalele competitiei.

Noua Zeelanda va intalni in semifinale Africa de Sud, care a trecut, tot sambata, de Tara Galilor, scor 23-19.

Celelalte doua partide din sferturile de finala, Irlanda - Argentina si Australia - Scotia, se vor disputa duminica.