Cupa Mondiala de Sah

Nisipeanu il elimina pe Ivanciuk, nr. 2 mondial!

de Adrian Nistorescu     HotNews.ro
Duminică, 2 decembrie 2007, 16:51 Sport | Alte sporturi

Vasili Ivanciuk era considerat principalul favorit al Cupei Mondiale, datorita clasarii sale pe locul 2 in ierarhia mondiala a jucatorilor profesionisti. In plus, Ivanciuk demonstrase o forma deosebita cu doua saptamini in urma, cind a cistigat Mondialul de blitz.

In primele 2 partide, Nisipeanu si Ivanciuk au remizat, astfel ca s-a trecut in jocurile de departajare. La stilul sah rapid (30 de minute pentru partida), Ivanciuk a cistigat prima intilnire, insa Nisipeanu a egalat, salvind meciul si trimitindu-l in jocurile de blitz.

Acolo unde romanul a reusit sa cistige, apoi sa remizeze in jocul decisiv: 3,5-2,5 pentru Nisipeanu care intra in optimi de finala!

Nisipeanu reprezinta o adevarata "spaima" pentru Ivanciuk - in 1999, cind romanul era practic un necunoscut, Nisipeanu a reusit sa il elimine din Mondialul de la Las Vegas! Atunci, Nisipeanu a ajuns pina in semifinale, moment care a consfintit intrarea sa in elita sahului.




















147 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Duminică, 2 decembrie 2007, 17:54)

    Razvan [anonim]

    Felicitari pentru acest rezultat, mult succes in continuare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Duminică, 2 decembrie 2007, 17:55)

    Razvan [anonim]

    Felicitari pentru acest rezultat, mult succes in continuare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Duminică, 2 decembrie 2007, 17:55)

    Razvan [anonim]

    Felicitari pentru acest rezultat, mult succes in continuare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mica eroare (Duminică, 2 decembrie 2007, 19:39)

    Cosimo [utilizator]

    O corectura la cele spuse in articol:<br/><br/>Dupa cum se vede pe site-ul oficial al competitiei, La stilul sah rapid (30 de minute pentru partida) a fost remiza in ambele partide si din acest motiv s-a ajuns la jocurile de blitz (care sunt un fel de lovituri de la 11 m).<br/>In jocurile de blitz a castigat mai intai Ivanciuk, apoi a castigat Nisipeanu de doua ori si in ultimul meci a fost remiza.<br/><br/>Felicitari pentru Nisipeanu. E un jucator fascinant. E-n stare sa-ti dea regina pe un pion si apoi sa te bata in sapte mutari care te lasa masca.<br/>Cam asa joaca el si e deliciul campionatelor din ultima vreme.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e nici o eroare (Luni, 3 decembrie 2007, 16:35)

      stefan_cso [anonim] i-a raspuns lui Cosimo

      dupa cum vezi la http://cup2007.fide.com/results.asp faci confuzie intre jocurile rapide si blitz
    • 0 (0 voturi)    
      nu e nici o eroare (Luni, 3 decembrie 2007, 16:36)

      stefan_cso [anonim] i-a raspuns lui Cosimo

      dupa cum vezi la http://cup2007.fide.com/results.asp faci confuzie intre jocurile rapide si blitz
  • 0 (0 voturi)    
    Super (Duminică, 2 decembrie 2007, 19:48)

    Wlatis [anonim]

    Multumim pe aceasta cale domnului Gigi Becali ca nu a aparut si in aceasta stire si ca urmare am putut afla ceva cu adevarat important. Multe , multe , multe felicitari domnului Nisipeanu. Da multa inspiratie celor care il urmaresc, pentru a ajunge printre cei mai buni.
  • 0 (0 voturi)    
    genial (Luni, 3 decembrie 2007, 9:15)

    chess [anonim]

    respect pentru domnul nisipeanu . mult succes pentru titlu
  • 0 (0 voturi)    
    Mai e o speranta... (Luni, 3 decembrie 2007, 10:43)

    CD [anonim]

    ... cata vreme se mai gasesc oameni care sa joace sah -- un joc, nu-i asa, plicitisitor, greu, fara vedete siliconate primprejur, fara zbierete si ragete etc.<br/>Ca orice bosorog, zic si eu -- pe vremea mea...<br/>Pe vremea mea toti pustii jucau sah pe banci, in fata blocului. Prost, desigur (eu cel putin cu siguranta jucam prost), dar macar invatau jocul si-l jucau; cred ca nici 5% din generatia under 20 de azi nu stie sa joace. Nici sah, si nici alt joc care cere mai mult efort intelectual decat impuscarea de rate stelare.<br/>Scuze pt. digresiune. Felicitari d-lui Nisipeanu si la mai mare -- si felicitari si celorlalti care au postat comentarii :-)
  • 0 (0 voturi)    
    respect profund (Luni, 3 decembrie 2007, 15:50)

    jucatoru de dame [anonim]

    mai dati si stiri d&#39;astea nu numa&#39; cu jiji si andresanca