Delegatia Romaniei ocupa locul noua in clasamentul pe medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, editia de vara, de la Tbilisi (Georgia), miercuri, dupa trei zile de competitii, cu doua medalii de aur si una de bronz, potrivit Agerpres.

Medaliile de aur au fost cucerite de inotatoarea Maria Claudia Gadea (400 m mixt) si de atleta Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt), iar medalia de argint a fost adusa de atletul Bogdan Ioan Sitoianu (lungime).

Italia ocupa primul loc in clasament, cu 6 medalii de aur, 2 de argint si 3 de bronz, urmata de Rusia, 4-4-2, Ungaria, 4-2-6, etc.

Echipa feminina de gimnastica (Andreea Daniela Ciurusniuc, Olivia Cimpian, Ioana Teodora Crisan) a ratat podiumul, terminand pe locul al patrulea, cu 106,750 puncte.

Ioana Teodora Crisan s-a calificat in finala de la individual compus, de pe locul 7 in calificari (53,500 puncte), alaturi de Olivia Cimpian, locul 14 in calificari (52,850 puncte), in timp ce Andreea Daniela Ciurusniuc a ocupat locul 21 (51,500 puncte).

Ioana Teodora Crisan a ocupat locul 21 la sarituri (13,600), 13 la sol (13,350), 15 la paralele (12,550), dar a prins finala la barna cu a patra nota (14,000).

Andreea Daniela Ciurusniuc a obtinut locul 10 la sol (13,450 p), fiind a doua rezerva pentru finala, a terminat pe 38 la paralele (11,350) si pe 17 la barna (13,050).

Olivia Cimpian a fost a 11-a la sarituri (13,400), fiind a doua rezerva, s-a calificat in finala de la sol cu a treia nota (14,050), a fost a 20-a la paralele (12,350) si a 23-a la barna (12,800).

La atletism, Claudiu Daniel Mihaescu a terminat pe locul 8 la 1.500 m, Raluca Adriana Vrabie s-a calificat in finala de la aruncarea sulitei de pe locul patru in Grupa B, cu 43,50 m.

In finala s-a calificat si Ioana Diana Tiganasu, la aruncarea greutatii, de pe locul 4 in Grupa A (14,07 m).

Maria Cristina Cosac a ocupat locul 6 in prima serie (1:05.56), la 400 m garduri feminin, si a ratat finala, ca si Stefan Bogdan Juganu la 400 m masculin, dupa locul 4 in Seria a treia (56.28).

La tenis, Selma Stefania Cadar s-a calificat in sferturile de finala, dupa 6-4, 6-1 cu Maria Lota Kaul (Estonia), iar Stefan Francisc Palosi va evolua ina ceeasi faza la simplu masculin, dupa 6-4, 6-0 cu georgianul David Celidze.

La inot, Cristina Lucia Andreea Giurca a ocupat locul 5 in seria a treia la 200 m spate feminin (2:24.32), Daniel Cristian Martin a terminat pe locul 5 in seria a doua la 200 m mixt masculin (2:10.27), Maria Claudia Gadea s-a clasat pe 7 in Seria 2 la 400 m liber feminin (4:33.62) si pe locul 3 in Seria 5 la 200 m mixt feminin (2:24.51), iar Ana Iulia Dascal a terminat pe locul 4 in seria a treia la 200 m mixt feminin (2:25.63).

La judo, Razvan Bodea (66 kg) a incheiat pe locul 9, dupa victorii la Arben Cena (Kosovo) si Ivo Jurkovic (Slovenia) si infrangeri la Giovanni Esposito (Italia) si in recalificari la Ugur Sarikaya (Turcia).

La cat. 60 kg, Florin Eduard Selea a fost invins in primul tur de britanicul Scott Thomson.

Echipa de handbal junioare Under-17 a Romaniei a invins Georgia cu 32-24 (17-13). Sorina Tirca a fost cea mai buna jucatoare a echipei noastre, cu 12 goluri. Pentru echipa antrenata de Marian Tirca si Luminita Dinu au mai inscris Alexandra Badea ¬ 5, Alexandra Munteanu ¬ 3, Aura Teodora Popescu ¬ 2, Andreea Tecar ¬ 2, Alexandra Banciu ¬ 2, Cristina Cretu ¬ 2, Ana Maria Berbece ¬ 1, Daria Bucur ¬ 1, Claudia Lacatus ¬ 1, Bianca Dinut ¬ 1.

Romania s-a clasat pe locul al treilea in Grupa B, cu 2 puncte, dupa Rusia, 6 puncte, Cehia, 4 puncte, dar inaintea Georgiei, 0 puncte.

Echipa noastra va juca pentru locurile 5-8, primul meci fiind cu Muntenegru, pe 31 iulie.