Selectionata Romaniei a terminat la egalitate cu formatia Serbiei, 21-21 (13-9), joi, in Arena Sabiazinho din Uberlandia, intr-un meci din Grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin pentru tineret Under-21 din Brazilia, informeazaAgerpres.

Tricolorii au fost egalati cand mai erau 32 de secunde de joc, dupa ce au controlat cea mai mare parte a jocului. Romania a condus cu 6-1 (min. 12), cu 9-3 (18), dar sarbii au punctat de patru ori la rand, reducand diferenta, 9-7 (24), pentru ca la pauza scorul sa fie de 13-9 pentru echipa antrenata de Ovidiu Mihaila.

La reluare, echipa noastra a condus cu 15-10 (33) si 16-11 (36), iar in minutul 45 Romania avea tot cinci goluri avantaj, 19-14.

A urmat o perioada foarte slaba a tricolorilor, care nu au reusit sa inscrie timp de mai mult de opt minute, incasand cinci goluri, astfel ca scorul a devenit egal, 19-19 (53).

Romania a mai condus de doua ori, dar a fost egalata de fiecare data, scorul final fiind de 21-21.

In clasament, pe primul loc se afla Spania, cu 4 puncte (+15), urmata de Qatar, 4 p (+1), Romania, 4 p (+1), Serbia, 3 p (+14), Portugalia, 3 p (-2), Angola, 0 p.