VIDEO Floyd Mayweather l-a invins la puncte pe Manny Pacquiao in "Meciul Secolului"

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2015, 8:51 Sport | Alte sporturi

Floyd Mayweather Jr.
Foto: Facebook
Floyd Mayweather l-a invins la puncte pe Manny Pacquiao, duminica dimineata, la MGM Grand Arena din Las Vegas, intr-un meci la categoria supermijlocie, informeaza Mediafax.

Floyd Mayweather, in varsta de 37 de ani, este neinvins acum in 48 de meciuri, iar Manny Pacquiao, in varsta de 36 de ani, are 57 de victorii si sase infrangeri in 65 de partide.

Mayweather detine centurile WBC si WBA la categoria semimijlocie, iar acum va avea si centura WBO, care era detinuta de Pacquiao. 

Meciul a fost arbitrat de americanul Kenny Bayless, care a fost platit cu suma de 25.000 de dolari. Arbitri-judecatori au fost Bert Clements, Dave Moretti si Glenn Feldman si fiecare au primit cate 20.000 de dolari.  

Cei trei arbitri-judecatori i-au acordat victoria lui Mayweather in unanimitate: 118-110, 116-112 si 116-112.

Inceputul partidei a fost intarziat aproximativ o ora din cauza problemelor la reteaua pay-per-view, conform anuntului facut de televiziunea care a detinut drepturile pentru acest meci. 

Pacquaio a intrat in ring pe acordurile melodiei "Ma lupt pentru Filipine", interpretata chiar de pugilistul filipinez. In drumul spre ring, Manny Pacquaio si-a facut un "selfie" alaturi de antrenorul Freddie Roach si staff-ul sau. In ring, Pacquaio s-a dus intr-un colt in care a ingenuncheat si s-a rugat.

Imnul statului Filipine a fost cantat de Gail Banawis, alaturi de The Word, iar imnul SUA a fost intonat de Jamie Foxx.

Meciul de box Floyd Mayweather - Manny Pacquiao a beneficiat de cea mai mare bursa din istorie, 300 de milioane de dolari (274 de milioane de euro), care va fi impartita in proportie de 60 la suta pentru Mayweather (180 de milioane de dolari - 164 de milioane de euro) si restul pentru Pacquiao (120 de milioane de dolari - 109 milioane de euro). 

Cu cele 180 de milioane de dolari pe care le va primi, Mayweather va deveni, potrivit Forbes, sportivul cu cele mai mari castiguri intr-un an, depasindu-l pe Tiger Woods, care in 2009 a obtinut 112 milioane de euro.





















13668 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Vaduva vesela (Duminică, 3 mai 2015, 10:22)

    Trojan.H [utilizator]

    Doi mari campioni paralizati de frica sa nu se faca de ris printr-un KO venit de nicaieri. A fost meciul secolului daca un secol ar avea 30 de zile. Puteam sa-l vad si in reluare. Daca as fi platit 100.000 de dolari pe bilet, acum eram atirnat de o creanga groasa de stejar, iar nevasta-mea, o vaduva vesela.
    • +20 (20 voturi)    
      exact (Duminică, 3 mai 2015, 12:20)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      meciul secolelor ramane casius clay cu george foreman (parerea mea)
  • +15 (15 voturi)    
    penibil (Duminică, 3 mai 2015, 12:13)

    Klaus_CT [utilizator]

    Am vazut zile intregi reclamele pentru promovarea acestui asa-zis "meci al secolului". De fapt este doar meciul anului si cam atat.
    Daca doriti sa stiti ce inseamna un meci al secolului cautati pe net meciul dintre Ali si Foreman din 1974 si filmul Rumble In The Jungle.
    Meciul dintre Mayweather si Pacquaio este doar evenimentul de marketing al secolului, in niciun caz cel mai frumos meci de box din istorie.
    • +5 (5 voturi)    
      da (Duminică, 3 mai 2015, 14:48)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      cu cat e mai multa reclama la un produs cu atat mai aiurea este produsul...
  • -1 (3 voturi)    
    mda (Duminică, 3 mai 2015, 14:34)

    eu [anonim]

    si am mai si pierdut 100 de lei la pariuri :))
    imi venea sa iau eu la pumni televizorul cu amandoi in el
  • +5 (5 voturi)    
    Nu e supermijlocie, ci semimijlocie (Duminică, 3 mai 2015, 15:06)

    Liviu Iordache [anonim]

    Ar fi bine daca inainte de a scrie ceva ati pune mina pe carte: categ. 67 kg este semimijlocie, mijlocia are 75 kg, asa ca 67 nu are cum fi super (peste 75). Supermijlociu este Bute, care cintareste 78-79 kg in ring.
    Va luati unii dupa altii, netul sa traiasca, desi spune multe timpenii!
  • +2 (2 voturi)    
    ctegorie (Duminică, 3 mai 2015, 15:48)

    dorin valeriu [anonim]

    E vorba de categorie semi-mijlocie !!!, nu cum scrieti voi !
    A fost un meci anost; Pacquaio n-a fost el, s-a temut sa atace iar lui Mayweather i-a convenit, el merge doar pe aparare-riposta.
  • +5 (5 voturi)    
    Pe bune? (Duminică, 3 mai 2015, 15:57)

    sile [anonim]

    S-a amanat inceperea cu o ora pentru ca nu mergea reteaua pay-per-view? In cazul asta cred ca putem decreta 2 <ai 2015 ziua in care boxul profesionist a devenit in mod oficial circ. Cum naiba sa aduci doi luptatori profesionisti la arena, sa-i incalzesti, sa-i echipezi, dupa care sa le spui: "ramaneti asa o ora, ca s-a stricat masina de facut bani". Cu doi clovni/figuranti merge...
  • 0 (0 voturi)    
    De toate pentru money (Duminică, 3 mai 2015, 22:44)

    krampus [utilizator]

    Florica Mayweather a facut ce stie el mai bine, a fost sprinten si mladios, a fugit dintr-un colt in celalalt, alunecos si golanos, a fost cel mai tare din parcarea arbitrilor...a fost o defilare pentru bani, a fost reality show, a fost freak show, a fost o frecangeala.
  • +3 (3 voturi)    
    Deci nu mi s-a parut mie... (Luni, 4 mai 2015, 0:05)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... ca meciul a fost unul anost si foarte dezamagitor, date fiind numele si renumele luptatorilor. Vad ca nimeni nu se declara macar multumit, nicicum incantat. Vechea poveste cu pomul laudat...
    Pe scurt, pentru cine nu l-a urmarit - per total, unul din cei doi a evitat lupta cat a putut pret cam de 10 reprize din cele 12; la un moment dat ma gandeam ca, daca ambii ar fi procedat la fel, probabil ca vedeam un meci de box la care adversarii nu se ating deloc, doar baleteaza unul in jurul celuilalt la o distanta sigura...
    Celalalt macar a incercat mai mult sa lupte, dar fara inspiratia si vlaga de altadata... Pe amandoi mi s-a parut ca se vede clar varsta, uzura si, exact cum scrie Trojan mai sus, o combinatie intre multumirea ca au castigat niste sume fabuloase si frica de a nu pierde urat...
    Nicio faza cu adevarat "fierbinte", niciun moment tensionat, nicio lovitura care macar sa-l puna in dificultate pe adversar.
    In final a castigat lasul, la o diferenta de scor ireala fata de ce am vazut in ring. O decizie atat de penibila n-am mai vazut in ultimii ani in box decat la meciul dintre Froch si Groves.
    Inteleg ca amandoi se vor retrage foarte curand. Au fost mari boxeri, dar poate era mai bine pentru reputatia lor daca se gandeau mai demult la retragere, iar meciul asta nu se mai intampla deloc.
    • +4 (4 voturi)    
      Intre timp am citit niste declaratii... (Luni, 4 mai 2015, 2:26)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

      ... de-ale protagonistilor.
      Mayweather vorbeste, obsesiv, de bursa lui de nu stiu cate sute de milioane de dolari. Mi se pare deplorabil. Mai ales in contextul in care spune si ca se retrage, gaseste de cuviinta sa vorbeasca doar despre bani, bani, bani si iar bani.
      Daca voiam sa ascult discursuri obsedante despre bani, il ascultam pe Donald Trump sau te miri ce bancher. De la unul care se pretinde cel mai mare boxer al tuturor timpurilor ma asteptam la un discurs despre box, lupta, onoare si ce inseamna sa fii barbat in ring.

      Vorbesc insa, si eu, mult prea mult. Cred ca Tyson a spus totul mult mai bine si cu siguranta mult mai scurt - Mayweather, un tip mic si foarte speriat. Trist sfarsit de cariera.
  • 0 (0 voturi)    
    Jenant (Luni, 4 mai 2015, 18:21)

    Ionas [anonim]

    Jena secolului. Incredibil de slab meci, Amondoi s-au facut de ras.